Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Epilepsija kod pasa

Odg: Epilepsija kod pasa 17 jan 2013 05:49 #3669

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Ima svakakvih manifestacija. Kod laksih oblika to mogu biti trzaji pojedinih misica koji se stalno ponavljaju( u vidu tikova), kao na primer misica lica oko ociju, misica usana, usiju...Takodje, moguce su manifestacije poput "gledanja u jednu tacku", zavijanja poput vuka( nije uvek znak bolesti), promenjena boja glasa( kao da laje tudji pas), neartikulisano oglasavanje, privremeno slepilo, privremena gluvoca...
Kod tezih oblika dolazi do opstepoznatih napada sa trzanjem citavog tela, pojavom pene, gubitkom svesti, nekontrolisane defekacije i uriniranja...
veterina.info ***prvi i najveci***
Poslednja izmena: 17 jan 2013 05:50 od Hardvet.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Epilepsija kod pasa 17 jan 2013 09:48 #3671

  • marko900
  • marko900's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 30
  • Karma: 0
Kako sam primetio, moj pas kad je imao poslenji napad je cudno lajao, vise zavijao nego sto je lajao. Kad sam prisao da vidim sta mu je,usta su mu bila puna pene a on uznemiren. Prisao sam mu da ga pomazi,i osetio kako mu srce ubrzano lupa. Za 2,3 min bio je potupuno smiren,i delova je umorno i tuzno.
Kad pre bio kod jendog veterinara ,lokalonog (pre 4 meseca ) rekao mi je da najblje da ga usapvam. Tu odluku nisam niti cu moci da donesem, toliko smo se vezali za njega ,da takvo jesenje ne dolazi u obzir :( . On je kao mali imao 4 napada do 2 meseca,pa ovo skoro kad sam vam se ponovo obratio. On 4 meseca nije imao napade. Mislim da bi bilo pogresno da sam ga poslusao. Pozdarv
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Epilepsija kod pasa 17 jan 2013 17:58 #3675

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Oko dijagnoze dileme nema... Oko nepopularne metode "lecenja", sto se mene tice, takodje dileme nema.
Taj pas nije za eutanaziju.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Epilepsija kod pasa 18 jan 2013 02:01 #3678

  • drDzon Smit
  • drDzon Smit's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 158
  • Primljeno zahvalnica: 27
  • Karma: 5
Marko , mogu li jedan savet da vam dam, da odvedete psa kod nekog kolege , ne tog koji uspavljuje pse za koje sumnja da imaju epilepsiju, neko kod drugog, da izmeri tezinu psa i da on licno propisno da preparate protiv crevnih parazita i zakaze vam sledeci dolazak. Dalje , pre bilo kakve price o epilepsiji, potrebno je istu dijagnostikovati,ono sto je korisno da znate je da taj napad moze biti simptom nekih drugih stanja i bolesti.
Dakle prvo eliminacija crevnih parazita ;)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Epilepsija kod pasa 18 jan 2013 09:10 #3684

  • marko900
  • marko900's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 30
  • Karma: 0
Postovani drDzon Smit , poslusacu Vas savet. Ja sam davao pre par meseci tabletu za gliste ,i rekli su mi da ponovim to sad u februaru. Davao sam mu ,mislim da se zove DRONTAL plus, tako nekako. Imao je 29 kg i rekli su mi da mu dam dve tablete. Posle kad je kakio,bas sam pratio nije imao gliste. Sad u februaru treba da ponovim postupak,a mislim da on sad ima vise kg, izmericu ga i veterinar i pitacu vetirinara koju dozu da mu dam.
Koga god od veterinara da sam pitao,svi mi pricaju razlicitu pricu. Neko kaze da ima epilepsiju,neko kaze da je to onako ,ne znam vise sta da mislim. On ima 6.5 meseci i ukupno je mozda imao 6 napada. Prva cetri je imao ( sa 2 mesaca ) i zadnja dva je imao pre 15 dana. On 4 meseca nije imao napde. Ti me nejvise cudi,kako to ako ima epilepsiju ,tako vicina njih kaze, moze da nema napade po 4 meseca. Nisam strucnjak,samo onako kazem,meni je sve to cudno. :dry:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Epilepsija kod pasa 18 jan 2013 15:16 #3687

  • drDzon Smit
  • drDzon Smit's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 158
  • Primljeno zahvalnica: 27
  • Karma: 5
Marko jasno mi je da ste zbunjeni,tome nazalost su doprinele i nase kolege sa ad hok dijagnozama.
To sto ste vi videli (napad) je simptom i govori da se desava nekontrolisano elektricno praznjenje u celijama mozga ( nadam se da vas necu zbuniti previse) , razlozi mogu biti brojni , i pristup dijagnostici mora biti ozbiljniji,to kolege znaju.Mnoge druge bolesti moraju da se eliminisu da bi se postavila dijagnoza idiopatske epilepsije i razmisljalo o eventualnom terapiranju.

Idiopatska epilepsija ( "prava epilepsija") je bolest/stanje kod koga se ne zna tacan uzrok i samim tim se lece/tretiraju samo simptomi.Najcesce se javlja izmedju 1-3 godine

Kada se jave simtomi kod mladih pasa(ispod 6-8 meseci) ili kod starijih (5-6godina) neophodno je da se ispitaju drugi moguci uzroci tih simptoma.

Mislim da je ovo sasvim dovoljno za vas vezano za epilepsiju.

Sto se tice dehelmintizacije- ciscenja od parazita tu ima prostora za rad, jer nista nije uradjeno kako treba,nazalost.

Rec ,dve o crevnim parazitima, da vam bude jasnije.
U psima parazitira(boravi) vise vrsta parazita , i svi oni imaju zivotni ciklus, jedan deo zivotnog ciklusa se odvija van creva,dok putuju kroz organizam psa.

Zasto je ovo bitno, bitno je jer tablete koje se daju psima protiv parazita deluju samo na one oblike koji se nalaze u crevima.Sta to znaci, to znaci ako vi date lek psu taj lek ce delovati na parazite u crevima ali ne i na parazite koji se nalaze u nekim drugim organima, e ti paraziti u drugim organima se kasnije vrate opet vrate u creva i dok vi mislite da ste psa ocistili od parazita oni lepo fino uzivaju u blagodetima crevnog sadrzaja.

Dehelmintizacija se ne radi jednokratno,pogotovu ne kod stenadi. Prvo 'ciscenje' se sprovodi vec sa 21 dan zivota, pa se ponavlja 10 dana kasnije, pa jos jednom 10 dana kasnije , tada se stene vakcinise.
Pred revakcinu se ovo ponovi u dva davanja, a nadalje se ponavlja na tri meseca ( jedna doza-10dana-druga doza) dok pas ne navrsi godinu dana.
Bitno je da se daje precizna doza ( ne "od oka" ) svaki put.

Mnogi vlasnici misle da to veterinari pricaju jer hoce da im 'izvuku novac' ,pa ja zato u svojoj praksi upucujem vlasnike na veterinarske apoteke po njihovom izboru kako bi eliminisao sumnju u moju preporuku.

U inostranstvu se dehelmintizacija jos rigoroznije sprovodi.

Nadam se da vam je ovo pomoglo.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: marko900

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box