Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Proliv kod psa traje vec 5 meseci!

Proliv kod psa traje vec 5 meseci! 24 jun 2012 12:02 #2394

  • Sali
  • Sali's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 13
  • Karma: 0
Imam zenku caucau-a staru 13 meseci.

Pre pet meseci imala je prvo teranje,nakon cega joj je dijagnostikovana piometra otvorenog tipa.Problem piometre je resen hormonskom terapijom i antibioticima.
Analizom krvi i ultrazvukom ustanovljeno je i ostecene jetre nakon cega je primala hepasol dve nedelje.
Problem je sto ona , sada vec nesto vise od cetiri meseca ima mekanu stolicu.Uzorak stolice je slan na analizu koja nista nije pokazala.
Dve nedelje smo je hranili royal canin gastro intestinal, zatim royal canin hepatic, medjutim ni to nije nista pomoglo.
Poslednji rezultat analize krvi pokaozao je da je krvna slika veoma losa, a ultrazvuk je pokazao jaku upalu debelog creva.

Danas joj je poslednji dan terapije koja traje 3 nedelje : dovicin, orvagil, probiotik, pronizon,enetrofuryl.
Smrsala je 10 kg iako jede normalno, cak ima izuzetno dobar apetit ali kilaza se ne vraca.Jela je Pro-plan granule , pre dve nedelje smo presli na Taste of the wild-grain free granule, ali nema nikakvih promena osim u boji stolice ( vise nije zute boje )
Jedan od vetrinara kod kog smo je vodili rekao je da postoji mogucnost da ima autoimunu bolest, i savetovao je da se ukoliko terapija ne pomogne uradi kolonoskopija.

Izuzetno sam zabrinuta posto sve ovo traje vise od cetiri meseca, od terapija nista do sad nije pomoglo, tako da bih Vam bila zahvalna ukoliko biste mi dali neki predlog ili savet u vezi daljeg lecenja.



Unapred Hvala.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Proliv kod psa traje vec 5 meseci! 24 jun 2012 13:00 #2398

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Odavno nisam video ovoliko zdravstvenih problema kod jednog psa.
I to jako ozbiljnih.
Piometra: sreca je da nije bilo potrebe za hirurskom intervencijom. Mada, to je trenutno zaleceno stanje, koje se moze aktivirati prilikom svakog teranja, na pr. Zato se i savetuje ovariohisterektomija.
Ostecenje jetre: dijagnostikovano istovremeno sa piometrom ili nakon nje?
Krvna slika: koji parametri su losi?
Terapija za upalu debelog creva je ok, s tim da nigde ne vidim sta je tacno radjeno iz stolice.
Kolonoskopija predstavlja vizuelni pregled sluzokoze rektuma i dela debelog creva. Moze se uraditi, ali uvek je pitanje sta je uzrocnik tih promena, koje se eventualno mogu videti.
Autoimuna oboljenja su moguci uzroci, ali takva stanja jako dobro reaguju na imunosupresive. Vidim da je pas dobijao Pronison (Prednisolon) a to je upravo lek iz pomenute grupe.
Steatorea (zuti izmet, usled izbacivanja nesvarene masti), moze biti uzrokovana promenama u radu pankreasa. U tom slucaju izmet ima vosak-zutu boju i to traje danima i nedeljama.
Ovakva komplikovana klinicka slika kod zivotinje zahteva sveobuhvatnu analizu krvi.Krvna slika + biohemija.
Neki od parametara bi morao da suzi dijagnostiku i usmeri terapiju u pravom smeru.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Proliv kod psa traje vec 5 meseci! 24 jun 2012 14:16 #2401

  • Sali
  • Sali's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 13
  • Karma: 0
Hvala na brzom odgovoru.

Sto se tice piometre, nameravamo da je sterilisemo ali tek kad ozdravi.

Ostecenje jetre je dijagnostikovano brzo nakon pojave piometre. Enzimi jetre su sada OK.


Sto se tice analize stolice ne znam tacno sta je radjeno, veterinar je nosio na analizu i rekao nam da nista nije pronadjeno.

Prilazem rezultate analize krvi pre pocetka poslednje terapije,bez biohemijske analize.

Attachment rezultat.jpg not found

Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Proliv kod psa traje vec 5 meseci! 24 jun 2012 14:52 #2402

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Ovo apsolutno nije "krvna slika veoma losa" kako ste napisali...
HCT (hematokrit) nizi od normalnog. Hematokrit predstavlja udeo krvnih celija u ukupnoj zapremini krvi.
HGB (hemoglobin), opstepoznato svakom. Isto malo snizen, anemijica u najblazem obliku. Nista cudno nakon dugotrajnijih stanja bolesti.
WBC (leukociti, bele krvne celije) u normalnim granicama, a oni su jedni od indikatora upalnih procesa.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Proliv kod psa traje vec 5 meseci! 24 jun 2012 15:08 #2403

  • Sali
  • Sali's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 13
  • Karma: 0
Sto se tice krvne slike ja samo prenosim sta je veterinar rekao.
Interesuje me da li neko ima predlog sto se tice lecenja i dijagnoze, posto dosadasnje terapije ne pomazu.
Evidentno je da psu nije bolje posle mesec dana terapije antibioticima i kortikosteroidima, i dalje ima proliv i ne moze da dobije na tezini, iako jako dobro jede (cak je poprilicno alava).

Hvala unapred
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Proliv kod psa traje vec 5 meseci! 24 jun 2012 17:31 #2406

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Mozete postaviti i biohemiju, ako nije problem, cisto da bi kolege i ja imali uvida koliko toliko u situaciju.
Veterinar koji brine o njoj je najupuceniji i mora preuzeti odgovornost za nastavak ili promenu terapije.
Zanima me jos i sledece: da li su se u izmetu pojavljivale kapi krvi? Da slucajno nije bilo sluzi ( difuzno ili cak u vidu "opne" oko izmeta)? Bilo kad i u bilo kojoj kolicini tokom svih ovih meseci?
Tok njenog problema upucuje na hronicne bolesti digestivnog trakta.Te bolesti imaju analogiju sa bolestima debelog creva kod ljudi, ali tu postoji jedan problem.
To su jos uvek nedovoljno istrazene bolesti, cak i kod ljudi. Ovim komentarom ciljam na Kronovu bolest, ulcerativni kolitis, eozinofilni enteritis i slicne bolesti. Kod pasa je sve to svrstano u "upalne bolesti debelog creva".
Etiologija nije poznata. Pominje se sve, od parazita,infektivnih agenasa do promena u imunom sistemu(na sta cilja i kolega koga ste pominjali). Simptomatologija je, na zalost, isto tako sarolika i nespecificna.
Sto se terapije tice, svrha je postici bilo kakav boljitak i podici sto je vise moguce kvalitet zivota.
Kolonoskopiju treba uraditi,zarad toga da se vidi tacno gde su promene locirane i kako izgledaju(mnogo kvalitetniji pregled od UZ! ). Ujedno bi se tim pregledom iskljucile tumorozne promene kao moguci uzrok.
Proveriti doziranje imunosupresiva i antibiotika.Korigovati po potrebi.
Napominjem da je u nekim slucajevima vrlo tesko postici zadovoljavajuci efekat, ma sta se u terapiji koristilo.
Na kraju, moram Vam reci da morate imati strpljenja i volje da to izgurate do kraja.Ja sam bio spreman da iznesem svoju pretpostavku, ali kazem Vam, doktor koji je uz nju od pocetka problema mora da donosi odluke, jer je on, normalno, najupuceniji i zna svaki detalj njenog stanja.
veterina.info ***prvi i najveci***
Poslednja izmena: 24 jun 2012 17:32 od Hardvet.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Sali

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box