Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Proliv kod psa traje vec 5 meseci!

Odg: Proliv kod psa traje vec 5 meseci! 24 jun 2012 18:53 #2407

  • Sali
  • Sali's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 13
  • Karma: 0
Trenutno nemam kod sebe rezultate biohemijske analize, cim ih budem imala postavicu ih ovde.
Nije bilo ni krvi ni sluzi u izmetu uopste.
U sustini slicnu dijagnozu je postavio i veterinar kod kog se leci, s tim sto su kronovu bolest i ucerozni kolitis eliminisali bas iz tog razloga sto nije bilo krvi u izmetu.Sto se tice doziranja imunosupresiva moj pas trenutno uzima 20 mg pronizona ujutru.
U svakom slucaju hvala Vam puno, ukoliko bude nekih promena postavicu ovde na forumu.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Proliv kod psa traje vec 5 meseci! 24 jun 2012 23:13 #2410

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Nema na cemu!
Hvala sto saradjujete, u smislu postavljanja svih analiza i odgovora na pitanja.
Zao mi je sto jos neko od kolega ne udje u ovu pricu...Slucaj nije tako cest i prilicno je specifican.
Po informacijama kojima ja raspolazem, Kronovu bolest retko prati krvarenje. Ulcerozni kolitis cesto ima taj simptom.
U obe varijante sluz kao pratilac je moguca, ali nije obavezna. Zato Vam rekoh da je situacija sa simptomatologijom nespecificna i kod ljudi jos nedefinisana potpuno. Mozete misliti tek kod zivotinja...
Cak je i temperatura moguca, ali nije uvek prisutna.
Doziranje Pronizona: 0,5-1 mg/kg telesne mase.
Pronizon postoji od 5 i od 20 mg.
Dakle, jedna tabletica od 20mg je maksimalna doza za psa od 20 kg.
Pronizon(prednizolon) je hormonski lek.Hormon prednizolon proizvodi kora nadbubrezne zlezde.
Kod duzih terapija ovim lekom moguca je suprimacija( smanjenje aktivnosti) nadbubrezne zlezde. Zato je pozeljno praviti pauze u terapiji kad god je to moguce i situacija dozvoljava. Upravo posle 3-4 nedelje maksimalno. I jos jedan bitan momenat, poslednjih par dana ciklusa davanja, treba davati po pola doze, da bi se organizam "isprovocirao" da sam pocne ponovo da luci dovoljne kolicine endogenog hormona( prednizolona).
Ovoliko za sad, na osnovu svih informacija koje ste izneli. Ako bude daljih analiza i rezultata, ocekujemo...
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Proliv kod psa traje vec 5 meseci! 05 dec 2012 15:52 #3226

  • Sali
  • Sali's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 13
  • Karma: 0
Pozdrav jos jednom, javljam Vam se opet, sad vise zaista ne znam sta da radim i koga da slusam.

Kao prvo da napomenem da psu uopste nije bolje, u medjuvremenu je uradjen kompletan koproloski test , nalaz je bio negativan na sve parazite, ipak po nagovoru jednog veterinara koji posumnjao na djardiju pas je dobio drontal plus 3 dana za redom i takodje jos jednom posle mesec dana, u medjuvremenu je cak odredjen i brzi test na djardiju koji je takodje bio negativan.

Takodje po savetu nekog treceg veterinara uradjen je test na T3, T4 hormon.Rezultat je u granicama normale.

Sledece, ponovljena je kompletna biohemija i krvna slika - rezultati su uglavnom dobri osim sto je i dalje prisutna blaga anemija(mogu Vam postaviti fotografije rezultata ukoliko zelite).Mogu Vam reci da mi je veterinar rekao da nije ocekiovao tako dobre rezultate s obzirom na njeno stanje.

Po nalogu veterinara koji je i radio poslednje analize i dijagnostikovao IBD , prepisao je salazopirin 500 mg 3 x na dan i hranu Hilll's gastrointestinal.Iako smo veterinaru napomenuli da pas jede izmedju 600 i 800 grama granula dnevno on je insistirao na dozi od 300 do 350 grama, navodno da bi joj se rasteretila creva- pas je za nedelju dana spao sa 15 na 13 kg.Jos jednom bih da napomenem da bi normalna kilaza mog psa trebalo da bude oko 30 kg i da je sa 6 meseci imala 25 kg.
Nakon sto je veterinar primetio gubitak kilaze, savetovao je kuvanu hranu- 500 gr belog mesa i pretezno kuvani pirinac i kao dodatak ishrani Anima Strath. Hranili smo je tako mesec dana i vratila je samo 2 kile ali i dalje nije bilo promena ni u izmetu niti je nastavila da napreduje sa dobijanjem kilaze.
Posle toga sam se cula sa veterinarom - ovaj put je posumnjao na alergiju na neke sastojke u ishrani i savetovao da jede hill's z/d ULTRA Allergen oko 200 gr dnevno i savetovao je kolonoskopiju na Veterinarskom Fakultetu u Beogradu.
Savet u vezi hrane sam odbila zbog toga sto sam te varijante veterinarske hrane vec vise puta probala, a i misljenja sam (mozda i gresim)da bi pronizon dao efekta u slucaju neke alergije. Sto se kolonoskopije tice izuzetno se plasim kompletne procedure zato sto pas mora da bude pod anestezijom, a nije u dobrom fizickom stanju te mislim da bi to bilo veoma rizicno u ovom momentu.
Sledece sto sam na svoju ruku pokusala ,je da baziram ishranu iskljucivo na ribi (zive papaline) sa dodatkom kuvanog povrca: brokoli, bundeva, sargarepa , i malo karfiola. Najverovatnije je da sam napravila gresku davajuci joj 1 kilogram ribe dnevno. Promena naravno opet nije bilo , osim sto je jutros izvrsila nuzdu u kuci, sto inace nikad ne radi jer uvek ima slobodan izlaz napolje. Moram da napomenem da je izmet ovog puta bio zelene boje.

Htela bih da napomenem jos jednu stvar , razlog zbog cega joj dajem toliko puno hrane je to sto je ona stalno, stalno gladna , cak i pored neuobicajeno velike doze hrane koju dobija , cesto tuzno lezi pored cinije za hranu.

Molim Vas za pomoc, savet ili bilo sta , zaista vise ne znam sta da radim.

Hvala Unapred
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Proliv kod psa traje vec 5 meseci! 05 dec 2012 17:19 #3227

  • drDzon Smit
  • drDzon Smit's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 158
  • Primljeno zahvalnica: 27
  • Karma: 5
Stvarno frustrirajuce zvuci. Ono sto meni 'upada u oci' je da je pas konstantno gladan, naravno ne bih da se prerano obradujete ali to meni skrece paznju na jedno stanje koje se dosta retkko javlja,u pitanju je nekontrolisan rast bakterija u tankim crevima, pri cemu je neophodno ispitati funkciju egzo pankreasa. U slucaju da pankreas ne proizvodi neophodne enzime za varenje hrane zivotinja ce imati prolive i bice 'gladna' jer ona i ne koristi tu hranu koju unese u sebe.
Pod uslovom da su eliminisani IBD, alergija i netolerancija hrane i ostalo, ne bi bilo lose da se konsultujete sa ordinirajucim veterinarom o mogucnosti S.I.B.O i deficita enzima panreasa.
To vrlo lako moze biti pravi uzrok njenih problema. Najeftiniji i najlaksi nacin je proveriti nivo folata i Cobalamina u serumu ( nije definitvno pouzdano). I Jednomesecna dijagnosticka terapija enzima panreasa.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Sali

Odg: Proliv kod psa traje vec 5 meseci! 05 dec 2012 17:33 #3228

  • Sali
  • Sali's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 13
  • Karma: 0
Pozdrav i hvala na odgovoru :)

Ako Vam nesto znaci pila je Kreon( amilaza, proteaza pankreatin) , kod nas se lek zove pankreatin, koliko sam ja upucena to su enzimi pankreasa, I nije bilo promena.
Ispravite me ako gresim.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Proliv kod psa traje vec 5 meseci! 05 dec 2012 17:38 #3229

  • drDzon Smit
  • drDzon Smit's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 158
  • Primljeno zahvalnica: 27
  • Karma: 5
Ne gresite, to je to. Samo je bitno da se S.I.B.O tretira zajedno sa antibioticima za preteran rast bakterijske flore. U svakom slucaju proveriti nivo folata i cobalamina.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Sali

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box