Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Kuja Nemačkog ovčara - kancer

Kuja Nemačkog ovčara - kancer 26 maj 2012 14:09 #2269

  • Astralus
  • Astralus's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 16
  • Karma: 0
Imam kuju nemačkog ovčara staru sedam godina. Ove zime primetili smo da ima tumor veličina jajeta na jednoj od dojki. Zbog zime smo odugovlačili sa operacijom što se na kraju ispostavila kao jako loša odluka. Tumor je veoma narastao i na kraju je morala da bude par dana samo na infuziji da bi se operisala. Kada je odstranjen tumor rečeno nam je da najverovatnije nije maligan jer je se nije razgranavao, nismo uzeli histologiju. To je bilo dva ili tri meseca. Sve je islo dobro osim sto je na jednom mestu pukao sav pa to nikako da zaraste.
Medjutim sad je sve oko oziljka oteklo, ispostavilo se da je doslo do metastaze. Osecam strasnu krivicu i zeleo bi da ucinim bilo sta sto je moguce da pomognem svom psu. Da li uopste postoji nesto sto se moze uciniti?
Bio bih veoma zahvalan na bilo kakvoj pomoci ili savetu.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Kuja Nemačkog ovčara - kancer 26 maj 2012 14:48 #2271

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
7 godina nije prevelika starost za ovcare. Ozbiljne godine jesu, ali cesto jos budu vrlo vitalni.
Da li je pas sterilisan? Ovo pitam zato sto su ti tumori hormonski receptivni, sto znaci da dok god kuja ima teranje, tumor reaguje rastom. Uvek je pravilo kad se skidaju mamarni tumori, da se radi i sterilizacija.
Bilo kako bilo, najcesce ti tumori ne metastaziraju u udaljene delove tela, vec samo lokalno. Rendgenski snimak ili UZ abdomena najcesce pokaze da li ima metastaza( pluca, jetra).
Ako se ostavi negde i najmanji deo tumora, on kasnije nastavlja da raste. Zato se kad se vadi tumor, maksimalno izdasno sece i vadi sve okolo, 2 cm minimalno od ivice tumora u zdravo tkivo.
Jel to samo jedan tumor na jednoj sisi (mamarnom kompleksu) ?
Na zalost, osim ovim informacijama ne znam kako da Vam pomognem. Jedino sto preostaje je da se radi sve isponova, uz sterilizaciju ako nje radjena. Doktor je u obavezi da Vam kaze da je to rizik po zivotinju. Samo uvodjenje u anesteziju, narocito ako se ponavlja dva puta u razmaku manjem od 6 meseci.
Ako se tako ostavi, tumor raste enormno, cak do te mere da moze koza da puca i krvari na njemu. Izgleda uzasno, za vlasnike neizdrzivo.
Procenjeni zivotni vek ovcara je 10 godina ( bude i nesto vise), tako da bi, ako dozivi te godine, stanje tumora bilo katastrofalno.
Samo da napomenem, uz hirurske metode, postoje procedure davanja citostatika psima, slicno kao kod ljudi. Efekat: zivotinje i ljudi se muce na isti nacin, patnja se produzava, kosta enormno, a ishod je poznat.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Kuja Nemačkog ovčara - kancer 26 maj 2012 14:51 #2272

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Samo jedna sitnica, da li ste sigurni da je metastaza?
Koliko je proslo od operacije? Kad su skinuti konci?
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Kuja Nemačkog ovčara - kancer 26 maj 2012 15:05 #2273

  • Astralus
  • Astralus's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 16
  • Karma: 0
Hvala na tako brzom odgovoru. Sterilisana je kad je odstranjen i tumor. Operisana je pre nekih mozda dva meseca. Bila je dobro jedno vreme sad samo lezi. Tumor je bio na jednoj dojci i ima prilicno velik ima velik rez od operacije. Ne znam da li uopste moze da se operise ponovo, mislim zbog koze koju bi trebalo navuci u slucaju da se ponovo mora seci sve oko oziljka.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Kuja Nemačkog ovčara - kancer 26 maj 2012 22:01 #2275

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Nakon 2 meseca se koza najverovatnije ponovo dovoljno rastegla i omogucava da se ponovo radi. Sem toga, postoje procedure da se resi problem i ako se ne mogu "nategnuti" rubovi rane ( relaksirajuci rezovi, apozicioni savovi...).
Sve to je trenutno manje bitno od ovoga sto sad cujem...Da sad samo lezi.
Verujem i da sami znate da je to jako los simptom, pogotovo ako nema apetita ili jede solidno a ipak mrsavi.
Dakle, za tehniku operativnog zahvata ne brinete, ali definitivno treba uraditi dijagnostiku, ne bi li se videlo ima li metastaza na unutrasnjim organima.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Kuja Nemačkog ovčara - kancer 01 jun 2012 10:27 #2290

  • Astralus
  • Astralus's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 16
  • Karma: 0
Bio sam kod veterinara i on je reako da su sanse vrlo male i da ima vec infekciju i da bi trebalo nedelju dana da dodje u stanje za operaciju. Ne znam sta da radim moji evo vec zovu da se uspava. Ja se bunim ali ni sam nisam siguran da li ima smisla, da li ima ikakve sanse da kad se ostrane tumori da bude zdrava?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box