Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Kuja Nemačkog ovčara - kancer

Odg: Kuja Nemačkog ovčara - kancer 01 jun 2012 21:17 #2292

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Na ordinirajucem doktoru da Vam da prognozu i najbitnije da Vam da mogucnosti koje imate.
Ja licno ne mogu preuzimati sudbinu jadne zivotinje u svoje ruke, preko tastature.
U stvari, vec ste i Vi sigurno svesni sta moze da se uradi.
Opcija 1: Operisati po hitnom postupku bez pripreme. Rizicno 100%.
Opcija 2: Dovesti je intenzivnom terapijom do situacije da je u opste u mogucnosti da izdrzi operaciju, pa operisati. Preporucljivo i tako se najcesce radi.
Opcija 3: Nepopularna mera...
Jedino Vi mozete odluciti o svojoj zivotinji.
Ja eutanaziju nikad nisam uradio, niti mogu, tesko mi je i da predlozim, premda sam apsolutno svestan da je to nekad spas, ma koliko tesko padalo i vlasniku i meni.
Pravu procenu da li je zivotinja sposobna da podnese intervenciju moze da da samo veterinar koji tu zivotinju ima pred sobom uzivo!
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Kuja Nemačkog ovčara - kancer 02 jun 2012 18:39 #2293

  • pasbig
  • pasbig's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 43
  • Primljeno zahvalnica: 12
  • Karma: 4
Smatram da se profesionalnost veterinarskog posla odnosi kako na što kvalitetnije liječenje pacijenta tako i na mogučnost eutanazije kao humanog čina.Mi kao liječnici nismo da sudimo o životu ili smrti ali ako je eutanazija poslijednja opcija moramo je biti u mogučnosti i pružiti.
Uz sveukupno prezentiranje vlasniku kakva je situacija sa pacijentom,iznošenjem i vlastitog mišljenja o eutanaziji ipak je vlasnikova odluka da li če se ona i izvršiti(o čemu on daje i pismenu suglasnost).
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Kuja Nemačkog ovčara - kancer 02 jun 2012 19:34 #2294

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Slazem se sa koleginicom apsolutno, mada ispada da se slazem i sa time da nisam dovoljno profesionalan, jer tu "uslugu" ne mogu da pruzim.
Posao 2 puta sa cvrstom namerom da to uradim, i ubedjujuci sebe da to nije nista, ali...
Naravno, postujem kolege koje to bocnu za sekundu i stvar resena.
Pismena saglasnost u SRB nije potrebna, niti znam da je neko trazi.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Kuja Nemačkog ovčara - kancer 03 jun 2012 04:58 #2295

  • pasbig
  • pasbig's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 43
  • Primljeno zahvalnica: 12
  • Karma: 4
Ah,znam da je offtoppic ali moram samo naglasiti da proces eutanazije ne traje sekundu (možda u nekih kolega i da) nego 20-30 min.Sastoji se od davanja 3 injekcije,premedikacije(duboke sedacije),duboke narkoze i tek u stadiju kome sredstva direktno u srce ili intravenozno(ja kombiniram obje metode),e i onda smrt nastupa skoro u par sekundi.A za pismenu suglasnost,mislim da će vrlo skoro biti potrebna i u vašoj zemlji ( temeljem odredbi zakona EU)ali svakako savjetujem kolegama jer su navedeni podaci o vlasniku i životinji koji su temelj zaštite ako bi nedaj bože došlo do tužbe ili sudskog postupka.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Kuja Nemačkog ovčara - kancer 03 jun 2012 20:30 #2296

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Ovo je apsolutna istina i naravno, tako bi to trebalo da se radi po pravilu struke.
Ali iz mog iskustva situacija je poprilicno uproscena i ubrzana.
Bilo kako bilo, na "prvu loptu" se iznenadim kad cujem da pripadnice lepseg pola hladnokrvno ubijaju iz samilosti.
Onda porazmislim i shvatim da pol nema nikakve veze. Ista je struka, isto je zvanje, isti je posao...
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Kuja Nemačkog ovčara - kancer 04 jun 2012 10:23 #2297

  • Astralus
  • Astralus's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 16
  • Karma: 0
Prvo želo bih svima da se zahvalim na pruženoj pomoći preko neta i vremenu koje ste odvojili. Nisam stigao ranije da odgovorim, odlučili smo da kuju uspavamo u petak. Smatram da je sve to u potpunosti moja krivica i užasno se osećam zbog svega, samo što je sad malo kasno za to.
Bio sam totalno rastrojen kad se sve dešavalo i nisam ni shvatio da joj neće dati prvo narkozu, iako nam je tako ranije objašnjeno. Mislim veterinar je došao kod nas kući ali sam mislio da se narkoza podrazumeva. Dao je samo jednu injekciju i to je bilo to umrla je za nekoliko sekundi. Da li je to bolno bez narkoze? Molim za stručno mišljenje, ako jeste, spreman sam da se ozbiljno posvadjam sa veterinarom iako smo dosad pristojno saradjivali.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Poslednje na forumu

  • No posts to display.

Oglasi za posao

veterina.info fan box