Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Strana
  • 1
  • 2

Tema: IBD- zapaljenje creva kod psa

IBD- zapaljenje creva kod psa 01 feb 2013 13:45 #3899

  • Baloo
  • Baloo's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 6
  • Karma: 0
Pozdrav svim ljubiteljima životinja!

Ja sam ponosna vlasnica mužjaka Irskog mekodlakog pšeničnožutog terijera starog godinu i pet meseci.

Juče je ustanovljeno da boluje od zapaljenja creva (IDB) tačnije kod njega je u pitanju tanko crevo.
Dobio je antibotike i probiotik da pije kako bi se to regulisalo. Veterinar nam je rekao da to nije bolest opasna po život, da 80% mekodlakih pati od nekog oblika IBD-a da je to kod njih najčešće genetsko oboljenje i da se sa tim živi.

Ja sam malo čitala na internetu o ovoj bolesti i uglavnom piše isto što je i ona meni rekla.

Naravno u oba slučaja se pominje stavljanje psa pod anesteziju i rađenje biopsije. Ja zaista ne želim da mog psa stavljam pod anesteziju ukoliko to nije potrebno. Te želim na sve moguće načine da mu olakšam život sa ovom bolešću i izbegnem neke malo drastičnije mere.


U periodu od nekih mesec dana izgubio je 1 kg... nije mnogo ali ne želim da mu težina i dalje opada.

Čitala sam da je pse sa ovim stanjem potrebno hraniti visokoprobavljivim proteinima, hranom bogatom ugljenim hidratima, sa malo masti i bez glutena i laktoze!

Mi ga hranimo sa Bento hranom za odrasle pse srednjeg rasta, a interesuje me koja hrana sadrži sve ovo gore navedeno u obliku i količini i da li možda treba da mu menjamo hranu?
Inače volim da mu spremam (i on to rado jede) kuvano pileće meso, šargarepu, proklej sa malo maslinovog ulja :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: IBD- zapaljenje creva kod psa 02 feb 2013 04:39 #3933

  • drDzon Smit
  • drDzon Smit's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 158
  • Primljeno zahvalnica: 27
  • Karma: 5
Pozdrav i dobro jutro.
Novi prijatelj vam je predivan pas,ja sam njihov obožavaoc,pogotovu kad su neošišani.Mala digresija, možemo da budemo vlasnici stana,automobila ali psi su nam prijatelji :) .

Razmišljam kako da vam odgovorim a da ne bude komplikovano,bolest je vrlo nezgodna.
Kao rasa su predisponirani da boluju od PLE,uzroci su brojni a najčesći je IBD(pri čemu se mora otkriti uzrok IBD,što je često teško ).
Biopsija jeste poželjna prilikom postavljanja dijagnoze,medjutim moguce je da uzorak ne bude uzet sa "pravog" mesta.
Ne bih se složio da bolest nije opasna po život,pogotovu ukoliko se ne otkrije primarni uzrok. Ukoliko se vodi računa i pas bude pod adekvatnom terapijom,dijetom i monitoringom onda se sa tom bolešću živi.
Vrlo lako može da se desi da se ne reguliše antibioticima i probioticima ukoliko bakterijska infekcija nije uzrok IBD.
Dijeta jeste manje više ta o kojoj ste pisali,pogotovu dijeta bez glutena (kada je u pitanju gluten senzitivni IBD).
Komercijalna hrana je mahom bazirana da bude hipoalergena,lako svarljiva, Hills i/d ,Hills z/d ultra alergen-free...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: IBD- zapaljenje creva kod psa 02 feb 2013 11:35 #3935

  • Baloo
  • Baloo's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 6
  • Karma: 0
Hvala :) On zaista jeste moj najbolji prijatelj i jedan izuzetan pas!

Da li je moguće da je uzrok IBD-a možda raniji problem sa varenjem izazvanim hranom koja mu ne prija? U našem slučaju to je bila kost (velika butna kost kupljena u pet centru).

On je trenutno na Amoksicilinu i probioticima Multilac. Možete li mi reći na koje vidljive simptome treba da obratim pažnju kako bih na vreme reagovala u slučaju da mu ovi lekovi ne pomognu?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: IBD- zapaljenje creva kod psa 02 feb 2013 11:49 #3937

  • drDzon Smit
  • drDzon Smit's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 158
  • Primljeno zahvalnica: 27
  • Karma: 5
Nije kost krivac,ali netolerancija odredjene hrane može da bude uzrok IBD, medjutim dijagnoza IBD nije tako laka,pogotovu što mnogo uzroka moze da izazove probleme koji mogu da liče na IBD.
Čak i psihička komponenta može biti okidač,pogotovu kod rasa koje su temperamentne. Njegova rasa jeste predisponirana da pojedini psi obole od PLE i svi problemi sa digestivnim traktom obično "upale alarm" kod nas veterinara da to moze biti PLE(IBD).
Ne bi bilo loše da nam napišete (opišete) problem,kako bi i ostale kolege lakše dale savet ili mišljenje.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: IBD- zapaljenje creva kod psa 02 feb 2013 12:06 #3938

  • Baloo
  • Baloo's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 6
  • Karma: 0
Sve je počelo pre nekih mesec dana.
Dobio je veliku svinjsku dimljenu kost. Nakon što je oglodao krajeve prelomili smo je na pola dali mu da pojede srž a delove kostiju bacili. Ne sećam se tačno ali vrlo bzo (posle dan dva) su počeli problemi, odbijao je hranu, stolica mu je bila tečna sluzava i po malo krvava i svetlo braon do blago žuta. Dobio je preporuku da pije probiotik, uz to sam mu davala i supice na špric (jer nije hteo ni vodu da pije). Uveče mu se povratio apetit, dali smo mu pola porcije hrane i u toku noći je sve ispovraćao gotovo da nije bilo svareno.
Nakon toga je još jednom povratio, smenjivali su se dani kad je hteo i nije hteo da jede... Stolica kako kada, ujutru bi bila čvrsta a već tokom sledeće šetnje tečna.
Potom se sve vratilo na staro... Ja sam mu izbacila sve od hrane na šta sam sumnjala da može biti okidač (konzerve, kuvana piletina, jogurt...)
Pre par dana opet problemi, odbija hranu, povraća prozirno belu sluzavu tečnost, tečna stolica... uveče mu se vraća apetit i sve je ok!
I to tako traje skoro mesec dana.

Moram da napomenem da je prošle godine posle Uskrsa imao sličan problem.
Sumnjali smo da je krišom pojeo praseće pečenje ili je našao neku kost u dvorištu kod mog tate jer nije hteo ništa da jede ni pije preko dva dana! Bio je srećan kad ide napolje ali nije bio energičan kao i uvek. Odveli smo ga kod jednog veterinara koji je utvrdio da negde u sistemu za varenje postoji fizička prepreka koju nemože da izbaci. Dao mi je parafin da mu celu noć skoro na 15 min dajem.
Od toga mu nije bilo ništa lakše čak je bio i gore. Odvedem ga kod drugog veterinara, snime ga i urade ultrazvuk. Svi organi ok, ništa se na snimku n e vidi kao neka prepreka da je nešto progutao, jedinoje zid želuca dosta upaljen u smislu da je zadebljan... uzrok nepoznat, možda nešto što je pojeo pa mu nije prijalo. Primio je infuziju i neke inekcije, i pio je neke antibiotike ja mislim 10 dana. Nakon toga sve ok do sada. Smenjivalo se ponekad čvrsta i tečna stolica, ali apetiti je imao super i bio je raspoložen uvek za igru.

Izvinite na ovolikom pustu :) Probala sam da ga skratim.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: IBD- zapaljenje creva kod psa 02 feb 2013 12:12 #3939

  • drDzon Smit
  • drDzon Smit's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 158
  • Primljeno zahvalnica: 27
  • Karma: 5
Poželjno je da opis bude detaljan.
Jel radjena dehelmintizacija,da li pas ima običaj da jede u šetnji neželjenu hranu,da li ima igračke,predmete koje glodje..
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Strana
  • 1
  • 2

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box