Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Hitno potreban savet u vezi pankreasa kod pasa...Unapred hvala... :)

Hitno potreban savet u vezi pankreasa kod pasa...Unapred hvala... :) 31 okt 2012 11:39 #2998

  • Leo
  • Leo's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 8
  • Karma: 0
U suštini bili smo kod veterinara po krvnoj slici je zaključio da Leo ima problem sa oštećenjem pankreasa :( i savetovao nam što više tečnosti i da mu kupim neki lek u apoteci koji sadrži enzime koje proizvodi pankreas i to da mu dajem u hrani,kao i da jede ne masnu hranu i da mogu da mu dajem kuvano meso i supicu(što se po meni kosi sa onim ne masnim ali bože moj). Da li mi neko može dati još neki savet kako da se što pre oporavi i koliko od prilike traje oporavak? Inače izgubio je trećinu svoje težine za par dana i nije hteo ništa da jede tri dana je živeo na infuziji,juče je hvala bogu malo jeo,a tečnost naravno nije hteo ni da okusi(od malena muku mučim sa ti,toliko da je samo hteo iz ruke da pije,a sad neće ni tako)... :dry:
Da i još nešto čitala sam po forumima da je u ovakvim sličajevima potrebno testiranje izmeta i još neke pretrage i da pojedini lekovi mogu da oštete pankreas tako da ako neko ima iskustva sa tim može da mi kaže i koji lek je najbolje da mu dajem pošto kao što rekoh veterinar nam baš i nije mnogo precizirao.
Unared hvala na savetima... :)
Poslednja izmena: 31 okt 2012 11:44 od Leo.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Hitno potreban savet u vezi pankreasa kod pasa...Unapred hvala... :) 01 nov 2012 01:05 #3007

  • drDzon Smit
  • drDzon Smit's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 158
  • Primljeno zahvalnica: 27
  • Karma: 5
Bilo bi korisno da opises kako se pas ponasao pa je odveden kod veterinara :
- Da li ima drugih zdravstvenih problema
- Da li je pre bolesti dobijao neke lekove i koje
- Kojoj rasi pripada i koliko je star
- U kakvoj je kondiciji, da li je gojazan
- Kakvu hranu jede,procenat masti
- I kao poslednje kakve je simptome imao

Da krenemo od predpostavke da je zaista imao "problem " sa pankreasom, onda mozemo da zakljucimo da je napad bio blag po prirodi. Pacijent treba da se uzdrzava od hrane vise dana ( po mom iskustvu od 5-7 + 3 dana pirinčana voda = 10 dana bez konkretne hrane)
Analgetici - koji ce osim bola,smanjiti efekat zapaljenske reakcije
Antibiotici- dok se ne dobiju konretni uzroci pankreasne krize ( ovde dolazimo do najbitnijeg dela)
Hormonski problem druge prirode , upotreba lekova koji mogu da provociraju pankreasnu krizu, disbalansirana hrana, gojaznost , rasna predispozicija,inflamacija pankreasa ...
Ukoliko se utvrdi primarni uzrok neophodno je otkloniti ga ukoliko je moguce.
Korigovanje ishrane,nacina hranjenja.

Sto se tice prepisanih enzima , blago je receno da je terapija preuranjena. Naime , pomenuti enzimi se koriste u terapiji samo kada je ostecenja egzokrina funkcija pankreasa. Sto u konkretnom slucaju ne vidim kako je zakljuceno, ne dovodi svaka pankreasana kriza do insuficijencie tog dela pankreasa!!

Pankreas luci i endokrine komponente , kako je nas kolega siguran da nije i ta funkcija kompromitovana pankreasnom krizom? Prepisivanje enzima je isto kao i da je prepisao insulinsku terapiju.

Nadam se da sam vam pomogao i naglasavam da nista od ovoga nije napisano kako biste sami "lecili" psa.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Leo

Odg: Hitno potreban savet u vezi pankreasa kod pasa...Unapred hvala... :) 01 nov 2012 09:44 #3009

  • Leo
  • Leo's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 8
  • Karma: 0
Hvala za odgovor... :)
Po njemu se nije primećivalo da ga nešto boli,samo je sve manje i manje jeo. Imao je proliv od prilike nedelju dana pre.Tek predveče sam primetila,pa sam zvala dežurnog veterinara,no to je bilo tako kako je bilo ništa saznala nisam pa sam na netu našla da je dobro davati im pirinač i jogurt. Dala sam mu i od toga mu je bilo bolje,ali je malo posle tog "bolje" počeo da povraća i prestao je da jede,a stolica mu nit je bila tvrda nit meka. :(
Drugih zdravstvenih problema nije imao,do sad,bar se to nije videlo na njemu.Ali veterinar kaže da ima i šum na jednom plućnom krilu što sad i ja kontam vidi se da teško diše i još je rekao da ima rak desni ali kako on kaže to je normalno za Boksere(što meni baš i ne izgleda normalno,ali nisam ja veterinar).
Pre jedno dva meseca je dobijao antibiotike neke,jer mu ušla neka trava u uvo i iziritirala mu uvo,ali stvarno nzm kakve.
Bokser je i sad puni 5 godina...
Kondicija mu nije na zavidnom nivou,ali je imao(trenutno je jako slab).Sa gojaznošću nikad nismo imali problema meni je čak šta više koliko god da jede delovao mršavo,ali takav mu je bio i tata.
Jede dosta masnu hranu baš zbog toga što sam ja mislila da će se malo ugojiti a dolazi zima pa će mu trebati.
Znam da nije napisano kako bi sama lečila psa :) ali sam htela da čujem još nečije mišljenje ili iskustvo jer znam da nije lepo što ću ovo reći ali nekako mi sve to deluje ofrlje što mi je on saopštio pogotovo kad me pitao koliko ima godina kad sam mu rekla,rekao mi pa dobro nije on tako star ali znate bokseri kraće žive od prilike 7-10 godina a kad sam se rasplakala spucao me kako ja to bodrim svog kera dok je bolestan...pa izvini kako ti meni možeš tako nešto reći znam da rasni kerovi žive kraće ali ipak radi se o mom psu.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Hitno potreban savet u vezi pankreasa kod pasa...Unapred hvala... :) 01 nov 2012 09:53 #3010

  • Leo
  • Leo's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 8
  • Karma: 0
Da zaboravila sam da napomenem da je počeo malo da jede :woohoo: i da je juče popio oko pola litre čaja od kamilice,vodu naravno nije hteo ali bar je nešto tečnosti uneo u organizam... :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Hitno potreban savet u vezi pankreasa kod pasa...Unapred hvala... :) 01 nov 2012 11:13 #3011

  • drDzon Smit
  • drDzon Smit's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 158
  • Primljeno zahvalnica: 27
  • Karma: 5
Ukoliko u obrocima ima puno masti to moze biti predisponirajuci faktor za pankreasnu krizu, nije potrebno da napominjem da to ispravis.
Tvom psu je neophodna pravilno izbalansirana ishrana ,podeljena u vise obroka ( 2 do 3 ).
Sve ovo se odnosi na predpostavku da je imao pankreasnu krizu.
Rak ne moze da bude normalan ni za jedno zivo bice.
Jel ikada testiran na dirofilariju(srcani crv) ?
Ako imas rezultate laboratorijskih analiza ne bi bilo lose da nam napises.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Hitno potreban savet u vezi pankreasa kod pasa...Unapred hvala... :) 01 nov 2012 12:59 #3013

  • Palvet
  • Palvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 130
  • Primljeno zahvalnica: 5
  • Karma: 15
Problem je isuviše veliki da bi mogao da se analizira preko interneta.
Nebih se , u ovoj fazi, mešao kolegi u posao. Savetovao bih, eventualno, dodatne pretrage.
veterinar
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box