Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Hitno potreban savet u vezi pankreasa kod pasa...Unapred hvala... :)

Odg: Hitno potreban savet u vezi pankreasa kod pasa...Unapred hvala... :) 01 nov 2012 22:35 #3029

  • Leo
  • Leo's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 8
  • Karma: 0
Mislim da nikad nije testiran na dirofilariju.(sobzirom da prvi put čujem za to) Ovo je meni sve tako ne jasno i komplikovano da nikad nisam ni pokušavala da saznam šta je veterinar radio(kontam da zna svoj posao),šta mi je rekao to sam radila i nisam nikad htela da se petljam u nešto o čemu nemam pojma,ali mi ovo sad izgledalo kao što već rekoh suviše površinski i ne dorečeno pa me zanimalo i mišljenje nekog drugog ko je možda imao iskustva sa ovim.
Ispravljam ishranu... :)
Nego tvoja prva poruka mi nije bila najjasnija a pogotovo kako misliš "Pacijent treba da se uzdrzava od hrane vise dana ( po mom iskustvu od 5-7 + 3 dana pirinčana voda = 10 dana bez konkretne hrane)" pa ne mogu da mu nedam da jede(jedva sam ga naterala da jede da bi dosao sebi) i ovako je skoro prepolovio telesnu tezinu? Ovo je sve tako komplikovano... :dry:
Inače danas je jeo skoro kao i dok je bio zdrav(mislim na količinski ne na masnoće ;) ) i popio je skoro 3x više tečnosti(vise kamilice)nego juče(što je kod njega za ne poverovati)...da li da se nadam tome da to znači da se polako oporavlja ili to ne mora ništa da znači...
Hvala ti što se toliko trudiš oko mog Lea... :)


2012-11-0123.02.47.jpg


2012-11-0123.03.49.jpg


2012-11-0123.03.11.jpg


2012-11-0123.03.20.jpg


2012-11-0123.03.28.jpg
Poslednja izmena: 02 nov 2012 06:24 od ševo.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Hitno potreban savet u vezi pankreasa kod pasa...Unapred hvala... :) 01 nov 2012 22:41 #3030

  • Leo
  • Leo's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 8
  • Karma: 0
To me i brine što je problem veliki... :S
Kakve dodatne pretrage? I kako da ih tražim? :dry:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Hitno potreban savet u vezi pankreasa kod pasa...Unapred hvala... :) 02 nov 2012 15:59 #3037

  • drDzon Smit
  • drDzon Smit's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 158
  • Primljeno zahvalnica: 27
  • Karma: 5
Jasno sam ja napisao,nego je tebi tesko da prihvatis to :) . Kada postoji problem sa pankreasom prvi,obavezan korak je 'odmor' pankreasa,jer hranjenje stimulise rad pankreasa a psu to samo cini jos vecu stetu.Tokom gladovanja je na infuziji.Literatura navodi krace periode.Ovo se meni najbolje pokazalo kad je oboljenje pankreasa u pitanju.
Po nalazima koje si poslala i klinickoj slici koju si opisala vrlo je verovatno da je bila u pitanju pankreasna kriza.
Jeste povecana amilaza,medjutim nemamo i nivo lipaze,a vrlo je bitno pri postavljanju sumnje na oboljenje pankreasa. Amilaza u serumu se ne povecava samo zbog Pankreasa, moze biti povecana i usled prisustva nekih tumora,oboljenja pljuvacnih zlezda itd a sto je takodje bitno, moze biti povecana kod upale zucne kese i zucnih puteva, a tvoj pas je imao blago povecanjae alkalne fosfataze koja je bitan parametar upravo za problem sa zucnim putevima i kesom.
Vrlo je tesko inace decidno postaviti dijagnozu pankreatita.U ovom slucaju jeste povecana amilaza,mada ne puno, jer kod pankreatita se povecava 2-3 puta a referentna vrednost se krece i do 1500 - 1700 U/l, dok se kod holangiohepatita povecava mnogo manje,recimo kao kod tvog psa.
Sve u svemu, sto se tice davanja enzima ja bih to ostavio po strani za sad. Inace se primecuje da se pas oporavlja. Pridrzavajte se izbalansiranog obroka podeljenog na 2-3x/ 24h. I nek izbegava masnu hranu. Ako pusi nek ostavi i cigarete. :)
Poslednja izmena: 02 nov 2012 18:58 od drDzon Smit.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Hitno potreban savet u vezi pankreasa kod pasa...Unapred hvala... :) 02 nov 2012 20:39 #3045

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Poroke da ostavi pod hitno!
3 dana uskracivanja hrane daje rezultate, takodje.
10 dana bez hrane mislim da niko osim cenjenog kolege nije probao. Naravno, to je moguce izvesti, ali samo na infuziji tipa fizioloski, glukoza, Ringer, Hartman, situacija je poprilicno mucna.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Hitno potreban savet u vezi pankreasa kod pasa...Unapred hvala... :) 03 nov 2012 00:33 #3047

  • drDzon Smit
  • drDzon Smit's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 158
  • Primljeno zahvalnica: 27
  • Karma: 5
Sami odbijaju hranu u vreme kad dodju u ambulantu plus vreme pre nego sto prosecan vlasnik dovede psa ( u proseku dva dana), plus anoreksija tokom terapije ( u 90% slucajeva totalna tokom prva tri dana) = 5 dana gladovanja sa kojima ste se svi susreli :) a ja samo dodam jos dva dana ( u tezim slucajevima) ili vec petog dana pirincana voda. I.V fluidi su naravno obavezni. Za to vreme pankreas se oporavlja, i nikakva steta ne moze da se desi psu, tj veca steta je stimulacija ostecenog pankreasa hranom, ostecenje jednjaka,zuba kiselinom iz zeluca prilikom povracanja,gubitak elektrolita. Naravno pricamo o pankreatitu. :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Hitno potreban savet u vezi pankreasa kod pasa...Unapred hvala... :) 04 nov 2012 09:55 #3063

  • Leo
  • Leo's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 8
  • Karma: 0
Što se tiče obroka pridržavamo se toga 3x ništa masno,lepo jede i pije dosta tečnosti(do duše sve samo iz ruke ali bar nekako).
Alkohol i cigarete je izbacio iz upotrebe... :P
Vidi se po njemu da je bolje nego što je bio. Sad već nam polako padaju na pamet razne gluposti u ono kratko vreme kad izađe malo napolje. :)
Nego sad imamo drugi problem kako da se vratimo na predhodnu težinu...Predpostavljam da mu treba davati neke vitamine ali šta je najbolje i kakve? Za to predpostavljam da ne moram da se savetujem sa onim veterinarom nego mi možete i vi dati savet... :)
Još jednom hvala na svim savetima... :)
Poslednja izmena: 04 nov 2012 11:21 od Leo.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box