Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: "Strucnost" rada nekih kolega veterinara

Odg: "Strucnost" rada nekih kolega veterinara 19 avg 2012 20:26 #2617

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Ja da najiskrenije kazem, drago mi je kad nadjem istomisljenika ili istomisljenicu, uvek.
Samo sto se jako retko desava. I sto sam jos uvek u Srbiji. Ma koliko voleo ovu bednu zemlju, moram da priznam da ovde nista nije u redu...
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: acapoznanovic

Odg: "Strucnost" rada nekih kolega veterinara 20 avg 2012 08:48 #2621

  • korni
  • korni's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 10
  • Karma: 0
Sve je cista istina!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: "Strucnost" rada nekih kolega veterinara 20 avg 2012 10:33 #2622

  • Palvet
  • Palvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 130
  • Primljeno zahvalnica: 5
  • Karma: 15
I sam se trudim, kako je kolega ranije izložio, da objsnim vlasnicima životinje da je za lečenje određenih bolesti potrebna terapija 3 ,5 ili više dana , da nebi bilo recidiva. Takođe,trudim se da im objasnim koliko u ceni koštanja usluge učestvuje gorivo i amortizacija.
Međutim, ukoliko žele na svoju ruku da terapija traje kraće - može i tako. Ali je onda odgovornost na njima,ukoliko se simptomi bolesti vrate. Verujete kada budu primorani da dva do tri puta ponove lečenje, vrlo lepo shvate sve na pravi način.
Zašto je neko alkoholičar? - Jer je duboko nezadovoljan svojim životom i potrebno mu je - svakodnevno da pobegne od stvarnosti ,uz čašicu. Ako je taj , svaki dan na izvolte, klijentima za siću. Ako zboh toga nema svoj život i još non-stop živi u strahu i obmani. Nije ni čudo što pije. Drugo, za vikend sam imao na pregledu psa koji čiji je vlasnik tražio potvrdu šta je psu dato , jer, navodno, njegov veterinar taj dan nije bio tu, pa da bi mogao da nastavi lečenje kod njega. Napisao sam dijagnozu i date lekove, međutim , pošto u svom radu koristim isključivo vet. lekove kad god je to moguće - veterinarske lekove sam i ovaj put upotrebio i stavio ih u izveštaj. Sutradan me zove komšinica tih ljudi - medicinska sestra. Navodno, nečitko je napisan izveštaj pa da joj objasnim šta sam ja to dao da nastavi terapiju. Da je ovo pravno uređenije država, takve osobe nebi smele da pomisle da priđu životinji, a kamo li ,još, da zovu da pitaju šta da daju. Sa ovakim pozivima se susrećemo svakodnevno u praksi, a i internet forumi su puni dobrih samarićana koji sipaju terapije iz rukava, naravno netačne, jer su date bez pažljivog kliničkog pregleda ?!
veterinar
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: "Strucnost" rada nekih kolega veterinara 20 avg 2012 13:29 #2623

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Sad prvi put cujem da i medicinske sestre lece nase pacijente!!!
Mislio sam da sam sve cuo, ali svaki me dan iznova iznenadi :)
Vrh toga je sto GAK Narodni front obavlja hirurske intervencije iz domena porodiljstva na zivotinjama, a njihove kolege iz Ortopedske bolnice Banjica iz svog domena, ali ipak na zivotinjama...Neverovatno, ali kod nas moguce...
Ako ovako moze i po zakonu je, hteo bih ja da odradim nesto na coveku. Mislim da znam i mislim da mogu...
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: "Strucnost" rada nekih kolega veterinara 20 avg 2012 19:11 #2624

  • Kathy
  • Kathy's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 124
  • Primljeno zahvalnica: 13
  • Karma: 1
Pogledajte samo sta radi Vuk Bojovic - on uveliko "narucuje" lecenje divljih zivotinja kod lekara i operacije na divljim zivotinjama obavljaju hirurzi iz bolnica! I ne samo da ne odgovara za to, nego se time hvali i preko medija! (Ocigledno ima jake politicke i kriminalne veze svuda, i prakticno je nedodirljiv za institucije pravde; ima bolji "imunitet" u odnosu na procesuiranje od strane policije i sudova nego politicari!) Na sve to je Veterinarska komora - koja bi trebalo da zastupa veterinare - bez ikakvog komentara, makar preko medija, i ne predaje tuzbu protiv Vuka Bojovica zbog krsenja svih etickih i profesionalnih kodeksa i zakona iz domena humane i veterinarske medicine!!!
Tako nesto moze da se desi SAMO u Nedodjiji poput Srbije.

I sama sam se nebrojeno puta u praksi tokom rada u Srbiji susretala sa pitanjima od strane vlasnika zivotinja, tipa koju sam dozu lekova dala i koje lekove - jer oni zele da kupe iste te lekove i da sami lece svoje zivotinje. Posto vrsta i doza lekova cesto zavise od same bolesti i stanja zivotinja, uvek sam izbegavala sablonske odgovore na takva pitanja, tj. odgovore uopste, pogotovo sto nije stvar vlasnika da se mesaju u posao veterinara. Veterinare zovu samo kada zabrljaju i kada je vec uveliko kasno, i onda optuze veterinara za smrt zivotinje. Neki takvi slucajevi zavrse na sudu.
Ne treba ni pominjati da je "lecenje" domacih zivotinja od strane njihovih vlasnika prakticno svakodnevna pojava, i da otkupljivaci stoke i mesari svakodnevno otkupljuju zivotinje pod antibioticima i hormonima (karenca koja nije istekla, cesto su antibiotici i drugi lekovi dati istoga ili prethodnog dana!), ili umiruce zivotinje koje su cesto pune lekova ili patogenih bakterija i drugih mikroorganizama! Kontrole u tom smislu u Srbiji prakticno nema. Kada bi oni koji jedu meso znali sta jedu, skoro svi bi postali vegetarijanci!

Za vasu informaciju, u Kanadi je NEMOGUCE kupiti lekove bez recepta (osim nekih beznacajnih, tipa andola i slicno), bilo za zivotinje ili ljude. Ako vlasnici daju lekove svojim zivotinjama, to je ISKLJUCIVO po nalogu veterinara, i mogu dobiti tj. kupiti lekove SAMO od veterinara. Neki od tih lekova su u obliku tableta ili kapsula (ovde postoji citav spektar per os lekova za najrazlicitije bolesti i bolesna stanja zivotinja), a neke lekove (ukljucujuci insulin i infuzione raztvore) mogu davati i vlasnici po vremenskom intervalu koji prepise veterinar, ukoliko su u stanju da rade tako nesto (hronicne bolesti pasa, macaka i drugih zivotinja; ovde macke i psi zive veoma dugo, cesto i preko 20 godina, i boluju prakticno od istih bolesti kao i ljudi - diabetes, kancer, alergije, upale i kamenje u urinarnim putevima, pankreatitis i problemi sa jetrom, itd). Ali ovde macke i pse hrane skoro iskljucivo kupovnom hranom, suvom ili vlaznom, cesto su to specijalno prilagodjene formule za razlicita stanja i bolesti. Koliko je to dobro, toliko i nije, jer takva hrana puna je raznih aditiva i drugih vestackih materija (mada se moze naci i holisticka i organska hrana, bez vestackih dodataka), i cesto je i sama uzrok bolesti, narocito hrana iz pojedinih kompanija, poput Purine (mislim da sada hranu za tu kompaniju proizvode u Kini, a sve sto potice odande je sumnjivog kvaliteta i cesto skodljivo po zdravlje).

Eto malo poredjenja izmedju Srbije i Kanade, mada su te dve zemlje neuporedive.
Poslednja izmena: 20 avg 2012 19:16 od Kathy.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: acapoznanovic

Odg: "Strucnost" rada nekih kolega veterinara 21 avg 2012 08:06 #2629

  • Palvet
  • Palvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 130
  • Primljeno zahvalnica: 5
  • Karma: 15
Šta da vam odgovorim? Ako su u doba nestašice goriva starije kolege učile farmere da "tuku 'nekcije". Zašto neka sestrica nebi "maznula" par lekića iz d. zdravlja i zabavila se, subotom, uz ratluk i kafu?
Licenca je licenca , 500 dindži je 500 dindži. Ali to ne govori samo o njoj , već i o vlasniku te životinje.
Nije tajna, napr., da za znatno manju cenu možete poprvaiti zube na Stomatološkom, tamo gde se vežbaju studenti.
Međutim, ko drži do sebe i do svog osmeha , ima svog stomatologa koji mu leči zube.
E , tu je problem. Mnogo ljudi u Srbiji ne pere zube, a kamo li nešto drugo.
Da li vi očekujete da u zemlji gde ljudi ne leče ni sebe , neko vodi računa o zdravstvenoj zaštiti životinja. Mali je procenat takvih. ovo nam govori da sve nas, veterinara, čeka rudarski posao. Prvo, da objasnimo klijentima koji su svi benefiti preventive, pa tek onda da li imaju i kakav interes da leče svoje životinje - kvalitetno.
Koleginice, na žalost, imao sam slučaj da je komšija - lekar postavio dijagnozu psu , "preko tarabe" i poslao vlasnika da traži od mene odgovarajuće lekove. Leče ovde i pedijatri ,porađaju babice . Snimaju rtg tehničari. Za sve ovo smo mi krivi .... Zato što, ako kolega ima RTG , ostali ,namerno neće poslati ni jednog klijenta da snimi životinju kod njega (što da se on obogati)?! A ako i pošaljemo nekoga , taj kolega neće dati , nama , nikakve povoljnije uslove već će gledati da otme klijenta sebi ( što da ne, nek kupi sebi rtg pa nek radi). Zato se neko doseti da ,popodne, vodi psa kod RTG iz humane medicine. E, tu se otvara pandorina kutija. Tada se uvode nestručna lica i krug veterinarskih radnika se širi. Drugo, u Beogradu sada ima nekoliko desetina rentgena i UZ aparata koji kupe prašinu po ambulantama , jer svako ima svoj RTG, umesto da postoje 3 koji uslužno rade za sve?!
veterinar
Poslednja izmena: 21 avg 2012 08:12 od Palvet.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box