Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: upala vimena

upala vimena 22 apr 2011 10:22 #983

  • mr.laky
  • mr.laky's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 6
  • Karma: 0
Postovani, imam dve koze koje su odlicnog zdravlje ali pre neki dan sam kupio jos 4 koze i 3 jareta, cim su stigle kod mene primetio sam da sve koze sline ali u jako malim kolicinama i izgleda kao da iskasljavaju slajm, kijaju. Kod mene su vec treci dan i stice se utisak da im se stanje polako popravlja.Sta raditi? Drugo pitanje, jedna od tih koza koje su stigle ima upalu vimena i lecena je sa deksametazonom 0.2 i penicilin depo... napretka nema, vime joj je kao kamen, mozete li mi reci kolika je karenca na ove lekove i da li je uopste pametno klati je i koristiti u ljudskoj ishrani? Hvala unapred
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: upala vimena 22 apr 2011 15:40 #984

  • moderator2
  • moderator2's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 156
  • Primljeno zahvalnica: 9
  • Karma: 8
Moguće je da su već bile bolesne ili su zbog stresa usled promene sredine dobile neku respitatornu infekciju. Ako normalno jedu i ako se ponašaju normalno nemaš razloga za brigu. Ako primetiš da se stanje pogoršava potrebna je terapija.
Što se tiče vimena treba pokušati promeniti antibiotik ili ubaciti još neki sa širokim spektrom + deksametazon i mazati nekim mastima protiv upale. Nisi nam rekao kakvo je mleko i da uopste ima mleka? Ako kažeš da je vime tako tvrdo i danima ne reaguje na terapiju verovatno da neće biti poboljšanja, ali pusti veterinaru da to proceni na osnovu izgleda mleka i vimena.
Idealno bi bilo da si pre terapije uzeo uzorak mleka i odneo na ispitivanje.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: mr.laky

Odg: upala vimena 22 apr 2011 18:19 #985

  • mr.laky
  • mr.laky's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 6
  • Karma: 0
Sto se tice koze sa upalom vimena, uspevamo da izmuzemo oko 1 dl. mleka, mleko je normalnog izgleda ali ne ide na bolje. Pokusavali smo stavljanje obloga i masazu vimena ali nista se ne menja. Sto se tice uzorka mleka nisam mogao da ga posaljem na proveru jer kad je koza stigla vec je bila u takvom stanju. Malo me brinu i ostale koze, ispustaju cudne zvuke i to pogotovo kad jedu, najvise nalik groktanju, e sad neznam da li je to normalno jer su one po prirodi halapljive. Jos da dodam, jedna koza je malopre (recimo) kasljala kao kad treba nesto da iskaslje. Sto se tice jarica, oni nemaju te simptome, lepo jedu i izgledaju. Hvala na brzom odgovoru
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: upala vimena 22 apr 2011 18:29 #986

  • mr.laky
  • mr.laky's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 6
  • Karma: 0
Nemojte misliti da sam stipsa ali sam finansijski u losem stanju i svaki izlazak veterinara se placa pa se nadam da ovim putem mozemo nesto uciniti a ako ne, naravno, pozvacu veterinara. Juce je bio da obelezi te koze koje sam kupio i nije hteo da ih pregleda bez dodatne naplate izlaska na teren. Kao sto rekoh, nisam imao da platim ( kupovina koza, hrane)...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: upala vimena 22 apr 2011 18:40 #987

  • Gildor
  • Gildor's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 34
  • Primljeno zahvalnica: 2
  • Karma: 2
Što se tiče kašljanja, verovatno su u pitanju plućni paraziti, pa bi trebalo očistiti koze od crevnih i plućnih parazita, a to će im kasnije popraviti i opšte stanje organizma.
Što se tiče vimena, promeniti antibiotik, moja preporuka je gentamicin na 8-12 sati, a čak injekcioni genta i u vime, dva puta dnevno po 3 ml gente sa 10 ml fiziološkog rastvora i odvojiti jarad od koze koja se leči.
Klanje se ne preporučuje do isteka karence davanog leka, u konsultaciji sa vet.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: mr.laky

Odg: upala vimena 22 apr 2011 18:48 #988

  • mr.laky
  • mr.laky's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 6
  • Karma: 0
"Što se tiče kašljanja, verovatno su u pitanju plućni paraziti, pa bi trebalo očistiti koze od crevnih i plućnih parazita, a to će im kasnije popraviti i opšte stanje organizma."
Da li to smem da uradim na svoju ruku tj odem u apoteku i uzmem nesto za parazite ili ipak da zovem veterinara... hvala
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Oglasi za posao

veterina.info fan box