Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Strana
  • 1
  • 2

Tema: Promene na kozi kod prasadi

Promene na kozi kod prasadi 21 nov 2012 15:33 #3178

  • Mindray
  • Mindray's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 33
  • Primljeno zahvalnica: 7
  • Karma: 1
Postovane kolege hteo bih da cujem vase strucno misljenje o ovome...,koji ste dugo na terenu i imali ovakva iskustva,jer sam se ja prvi put susreo sa tim,a zanima me vase misljenje...
Prasad su stara dve nedelje, pojavile su se promene na kozi i to samo u predelu glave, temperatura im je bila 39.6C, zahvaceno je svih 9 prasadi u leglu,jedno je uginulo...
da li je u pitanju da su bile boginje? pomislio sam da je cirko virus,ali kada sam video prasad,po mom licnom misljenju to sam iskljucio...terapiju sam isao enrocin i vit.AD3E, prasad su sada ok,ali me samo zanima tacna dijagnoza sta bi moglo biti?
Unapred hvala...

evo i par fotki...

16112012979.jpg


16112012980.jpg


16112012982.jpg
Poslednja izmena: 21 nov 2012 18:26 od ševo.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Promene na kozi kod prasadi 21 nov 2012 17:28 #3179

  • labovet81
  • labovet81's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Gold Boarder
  • Poruka: 222
  • Primljeno zahvalnica: 25
  • Karma: 4
Meni liči na bakterijsku infekcinju, stafilokok. Imao sam takve slučajeve na farmi pa mi je jedan specijalista za bolesti svinja rekao da je u pitanju stafilokok. Nije isti uzročnik kao kod čađavosti.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Mindray

Odg: Promene na kozi kod prasadi 21 nov 2012 17:45 #3180

  • Mindray
  • Mindray's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 33
  • Primljeno zahvalnica: 7
  • Karma: 1
Labovet,kazes imao si takvih slucajeva,koju si ti terapiju primenjivao? Hocu cisto da znam,ako se opet susretnem sa tako necim.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Promene na kozi kod prasadi 21 nov 2012 20:43 #3181

  • DjordjeVet
  • DjordjeVet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Gold Boarder
  • Poruka: 183
  • Primljeno zahvalnica: 34
  • Karma: 12
Cadjavost ne izgleda ovako, to je definitivno.
s obzirom na lokalizaciju, ovo bi moglo da bude u vezi sa bakterijskom infekcijom koja je na prasad presla sa vimena krmace...
svakako, etioloska dijagnoza se moze postaviti jedino u laboratoriji, izolacijom i identifikacijom uzrocnika.


Nisi napomenuo da li ove 'kraste' imaju neki eksudat ili nesto slicno, da li su od pocetka ovakve ili su se mijenjale od papula, vezikula, pustula do stadijuma kraste (sto bi odgovaralo boginjama)i ima li nekih promjena na vimenu krmace...da li se prasad cesu. imaju li proliv, kaslju li, ili imaju bilo kakve dodatne simptome?

U vezi sa sumnjom na boginje (iako se vrlo vjerovatno ne radi o njima) pitaj da li je u skorije vrijeme u blizoj okolini neko imao vodene ospice ili je vakcinisan protiv njih....moze izgledati smijesno, ali neke knjige kazu da postoji opcija pojave boginja kod zivotinja nakon vakcinacije skolske djece...
Koliko dugo ovo traje? ovakve promjene ne nastaju za jedan dan, to je sigurno...eventualno je trebalo otvoriti to uginulo prase da se vidi ima li jos nekih promjena. Kakvo je bilo, da li je dehidriralo ili imalo jos neke simptome?

neka terapija prema mom misljenju, iako licno nisam imao prilike da lijecim ovako nesto, bi bila antibiotska, kortikosteroidi, eventualno nesto od antihistaminika (da se eliminise efekat intoksikacije, ako ga ima) plus vitamini ADE, plus lokalni tretman ovih promjena jodom...to bi trebalo da odradi posao...
...sve počinje i sve završava u biblioteci...ne postoji ništa izvan knjiga...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Promene na kozi kod prasadi 21 nov 2012 20:54 #3182

  • Mindray
  • Mindray's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 33
  • Primljeno zahvalnica: 7
  • Karma: 1
DjordjeVet hvala na ovako velikom obrazlozenju... zaboravio sam napisati da je bio neki eksudat koji je cureo iz krasti, promene na vimenu krmace se nisu mogle primetiti,sto se tice prasad svi su se ponasali sasvim normalno bez proliva,cesanja,kasljanja. Ljudi su me pozvali sutradan kad su to primetili,kada sam dosao takve su kraste vec bila,a oni kazu da su tek dan ranije to primetili, samo to prase sto je uginulo moglo se po nejmu primetiti da je imalo otezano disanje,i inkordinisane pokrete,telesna temperatura mu je vec padala 37.9C,to je sve od simptoma sto sam mogao primetiti.. u svakom slucaju hvala na komentaru.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Promene na kozi kod prasadi 16 feb 2013 20:22 #4076

  • korni
  • korni's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 10
  • Karma: 0
Ja sam imala istu situaciju i mislila da je cadjavost...kod mene je i krmaca imala iste promene. Situacija bi se poboljsala kod primene dezinfekcije s desol-dez i svinja i objekta, zatim kupanje u otopini kreca.
Od 11 prasadi troje je uginulo, a ostale sam sa 35 dana odbila i pri tom dala injekcije pen strepa i sad su svi dobro, al po krmaci jos ima tih krasta- da li da i nju tretiram antb.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Strana
  • 1
  • 2

Poslednje na forumu

  • No posts to display.

Oglasi za posao

veterina.info fan box