Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Problemčić sa kozom

Odg: Problemčić sa kozom 05 jun 2011 18:44 #1119

  • zeuk
  • zeuk's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 9
  • Karma: 0
Pa i ja sam se nadao i pretpostavljao da je ta analiza jednstavna, ali čovek je rekao da on to ne radi.

Inače, odlučio sam da ne krećem sa terapijom. Zaista se smanjila ova grudvica unutar vimena i mleko značajno lakše prolazi. Možda je sad velika kao četvrtina kutije šibica. Može da se oseti pod rukom, ali ne smeta pri hvatanju. Sad imam 5 špriceva onog synolox-a sa kojima ne znam šta ću, ali eto - neka stoje u frižideru za nedaj bože.

Malo sam motao po glavi šta smo promenili po pitanju čuvanja koze pre nego što se javio problem. Od kad smo odvojili jariće u poseban ograđen deo dvorišta, prestali smo kozu zatvaramo u štalu. Dešavalo se da jarići krenu da mekeću, pa onda ona za njima, pa opet oni, i tako bez kraja - jer ne mogu da se vide. Zbog toga sam ostavio vrata štale otvorena da ona može uvek da izađe i bude pored njih. Stvar je u tome da ona uopšte i ne spava u štali, već najveći deo noći provede pod vedrim nebom, ležeći pored ograde gde su jarići. Sad je toplo vreme, pa mi se činilo da to i nije neki problem.

Da li postoji mogućnost da je problem sa vimenom nastao jer leži na eventualno vlažnoj ili hladnoj zemlji?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Problemčić sa kozom 05 jun 2011 21:30 #1120

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
To je teoretski moguce, ali ja se ne bih usudio da to proglasim za krivca glavnog i jedinog, na osnovu samo ove prepiske. U principu, hladnoca, vlaga i prljavstina itekako mogu da uticu na oboljenja vimena.
U svakom slucaju, jako je pozitivno razmisljati o svim tim detaljima, i jos je pozitivnije sto se situacija postepeno normalizuje.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Problemčić sa kozom 26 okt 2011 08:28 #1464

  • zeuk
  • zeuk's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 9
  • Karma: 0
Imam novi problem sa kozom, pa da ne otvaram novu temu.

Pre nekih mesec dana koza je posekla vime. Pokusala je da se provuce kroz neku bodljikavu ogradu i posekla se. Od tri posekotine, dve su zarasle kako treba, ali ova treca pravi problem. Dugacka je oko 5cm i prilicno duboka. Dovoljno duboka da mleko curi.

Jos tada smo usili to i pocelo je da zarasta. Ipak, juce se pri muzi rana opet otvorila, pa mleko opet curi. Nema nikakve infekcije na rani.

Zvao sam veterinara, dosao je, pogledao i rekao da tu ne moze nista da se uradi. Opcija je operacija gde koza treba da se uspava i nekim specijalnim koncem podveze unutar vimena. Nisam ni sam siguran tacno sta je, ali to bi kostalo oko 50e. A kako kaze covek, to nam se prosto ne isplati.

Druga varijanta koju je naveo, a kaze ima malo sanse da uspe, je da se rana opet povrsinski zasije, pa da se koza zasusi i da onda eventualno nekako zaraste, jer mleko nece da smeta. Meni sad nije najjasnije kako to da uradim.

Ovih dana je davala oko 1,5 litara mleko, muzena je jednom uvece, a hranim je dva puta na dan : kukuruzna prekrupa i seno ujutru, pa opet isto uvece. Znam u principu da se koza zasusuje tako sto joj smanjim hranu i manje je muzem, ali kako to prakticno da izvedem?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Problemčić sa kozom 26 okt 2011 11:35 #1466

  • labovet81
  • labovet81's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Gold Boarder
  • Poruka: 222
  • Primljeno zahvalnica: 25
  • Karma: 4
Baš kao što ti je rekao veterinar, može da pokuša da je stavi u anesteziju pa da pokuša da akutizira ranu i ponovo zašije, ali to košta, a nije sigurno da će posle toga imati mleka kao pre i da ce sve biti ok.
ZAsušivanje se vrši tako što ćeš smanjiti koncetrovana hraniva ako daješ pa ceš ih ukinuta, a davaćeš samo seno, a mužu ćeš da preskačeš postepeno i paziti da ne dobije upalu vimena.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Problemčić sa kozom 26 okt 2011 12:14 #1467

  • zeuk
  • zeuk's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 9
  • Karma: 0
Da li bi bilo OK da joj dajem onda samo seno malo ujutru i malo uvece?

Da li postoji neki jednostavan način da se umanji curenje mleka iz povređene sise?

Jel dosta hidrogen za svakodnevnu dezinfekciju?

Kako da pazim da ne dobije upalu vimena?

Hvala. :)

p.s.evo i slika


DSC04892.JPG
Poslednja izmena: 26 okt 2011 12:37 od .
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Problemčić sa kozom 26 okt 2011 17:55 #1468

  • miladvet21
  • miladvet21's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 111
  • Primljeno zahvalnica: 7
  • Karma: 4
OŠtećena je cisterna vimena. Najbolje je zasušiti kako bi se vime smanjilo i lakše zaraslo. Ako mislis da spaseš to vime, moraš se obratiti veterinaru.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box