Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Problemčić sa kozom

Problemčić sa kozom 02 jun 2011 20:25 #1109

  • zeuk
  • zeuk's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 9
  • Karma: 0
Pozdrav!

Kao što naslov teme kaže, imam mali problem sa kozom.

Koza je stara oko 5 godina. Ojarila se pre nekih 2 meseca, a jarad smo odvojili pre 15ak dana. Koza daje dosta mleka (preko 5 litara na dan), pa je muzem tri puta dnevno.

Problem je što se na levoj sisi pojavio neki ugrušak. Prvo je bio mali i gotovo neprimetan, a sada je veliki kao polovina kažiprsta. Mleko je sasvim isto kao što je bilo, nije smanjila količinu, ali ova grudvica dosta otežava mužu.

Da li možda imate ideju šta bi to moglo da bude i kako bi moglo da se leči?


p.s. Ako su potrebni još neki detalji, pitajte. Ja sam student ekonomije, pa ne znam baš najbolje terminologiju, ali pokušaću da budem što razumljiviji. :)

Hvala. :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Problemčić sa kozom 02 jun 2011 20:58 #1110

  • miladvet21
  • miladvet21's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 111
  • Primljeno zahvalnica: 7
  • Karma: 4
Nisam najbolje razumeo, ugrušak ili čvorić na sisi?
Najverovatnije se radi o nekoj upali ili je moyda imala neki udarac pa nakon toga dobila upalu. TAj čvorić najverovatnije pritiska sisni kanal pa zbog toga mleko teže izlazi. Najbolje pozovi veterinara da pregleda dok nije prešlo u hroničan oblik.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Problemčić sa kozom 03 jun 2011 12:10 #1111

  • zeuk
  • zeuk's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 9
  • Karma: 0
Stvarno ne znam kako da objasnim, jer ne znam tačno koja je razlika između čvorčića i ugruška. Jednostavno postoji neko zadebljanje u toj sisi, baš pri delu gde se hvata rukom, pa je nezgodno uhvatiti pri muži. A i mlaz je nešto slabiji.

Nešto slično joj se desilo prošle godine. S obzirom da smo neiskusni, pustili smo jariće da sisaju gotovo tri meseca, pa je ona posle dosta smanjila mleko. Mislim da je davala svega 1,5l na dan. A onda joj se pojavilo i to zadebljanje u sisi. Majka je išla kod veterinara da se raspita, pa je kupila neke plastične inekcije koje se ubrizgavaju kroz mlečni kanal. To je pomoglo i zadebljanje se smanjilo na gotovo neprimetnu veličinu. A sada se opet povećalo.

Tada nam nije bio problem da joj to dajemo, jer ionako nije bilo mleka. A sada mi je nekako žao da bacam svaki dan 5 litara.

Ako se ne povuče samo ovih dana, otićiću do veterinara.

Hvala :)
Poslednja izmena: 03 jun 2011 12:12 od zeuk.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Problemčić sa kozom 03 jun 2011 23:27 #1114

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Stvarno je malo nezgodno bez slike ili strucnijeg objasnjenja, ali dobro. To sto ste joj stavljali su mast-injektori, u stvari antibiotske masti za intramamarnu primenu. Deluju kod upala vimena.
Moguce je svasta pa da se tako manifestuje, kao sto pokusavas da opises. Od povreda, preko upala, pa sve do deformacija mlecnog kanala kojim mleko istice napolje.
Sad, sta god da je, ako deluje na mast-injektore, dobro je i treba ih koristiti ako vec deluju. Potrebno ih je koristiti bar tri dana uz obaveznu muzu pre same aplikacije. Polovinu koja ima problem treba posebno dobro izmusti.
Bolje je bacati mleko 3-4 dana, nego usled zapustenog oboljenja morati zasusiti trajno tu polovinu vimena.
Sto se izgleda mleka tice, moze izgledati nepromenjeno, a ipak imati promene u sastavu koje ga cine skodljivim po zdravlje. Postoji jako brza metoda pregleda mleka na terenu, i zaista treba pozvati kolegu da to sve lepo vidi. U principu, sve su to jeftine probe i terapije.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Problemčić sa kozom 04 jun 2011 19:42 #1115

  • zeuk
  • zeuk's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 9
  • Karma: 0
Hteo sam da pošaljem slike, ali ne znam kako da slikam da bi mogao da se stekne neki utisak. Jedino može da se "oseti" pod rukom.

Inače, konsultovao sam se danas sa veterinarom. Prepisao je isto što i prošli put, 5 inekcija synulox-a. Pretpostavlja da je neka blaža varijanta mastitisa. I prošli put kad smo joj davali, to nešto unutar vimena se smanjilo (iako nije nestalo).

Počeću od sutra da joj dajem ovo. Ocu se danas učinilo da joj se navodno smanjila ta grudvica, pa smo odlučili da ostavimo do sutra i vidimo da li će možda samo da se povuče. Ako ne, krenuću sa terapijom.

Što se tiče mleka, veterinar mi je rekao da je jedina varijanta da ga odnesem na Veterinarski fakulet. Kako stoje stvari, to ću morati i da uradim. ALi ako sutra krenem sa terapijom, to ću moći tek one tamo nedelje (ili dalje) - jer pet dana traje terapija, a pet dana nakon toga se mleko ne koristi.

Hvala. :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Problemčić sa kozom 05 jun 2011 12:50 #1118

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
E stvarno, pa ne treba tebi ekspertska analiza kvaliteta mleka, vec je za pocetak dovoljna vrlo prosta metoda, CMT (California mastitis test).
To je bukvalno stalska proba, koja se moze raditi na licu mesta, naziv sam kaze, i u stali. Radi se samo jednim agensom koji se pomesa sa malo mleka, posebno za svaku polovinu vimena. Vrlo prosto i efikasno.
Posto se taj problem malo malo pa javi i relativno lako povlaci, misljenja sam da postoji neka deformacija u samom kanalu koja stvara povremene infekcije. Naravno, definitivna dijagnoza se ne moze postaviti preko neta...
Inace, ako nema temperaturu zivotinja i opste stanje nije promenjeno, preporucljivo je samo terapirati mast-injektorima( ono sto se ubacuje direktno u sisu), bez injekcionog davanja antibiotika. Uradi se CMT, ako je jedna polovina vimena zdrava i mleko nije promenjeno, terapira se samo oboleli deo, a druga polovina se muze i koristi normalno.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box