Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Troakiranje buraga

Odg: Troakiranje buraga 24 jul 2011 21:53 #1280

  • hrki
  • hrki's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 11
  • Primljeno zahvalnica: 2
  • Karma: 2
Sjećam sam da sam i sam imao slične sumnje i nedoumice kod prvih zahvata, bilo da se radi o običnom davanju injekcije ili pak ruminotomiji. Svi smo to studirali, čitali, proučavali, asistirali i gledali a ipak se pojavi sumnja i strah kod prvog samostalnog rada. Uradiš lege artis pa se opet misliš da li je onaj "artis" u pravu! No, to i jeste ljepota ove profesije što nije sve dogma i što je pristup svakoj intervenciji manje-više individualan i jedinstven.
Da ne davim više evo odgovora na pitanje:
Komplikaciju kod troakiranja sam imao samo jednom i ona se svela na peritonitis (terapija ATB/ 3 dana), koji je nastupio zbog nakupljanja sadržaja iz buraga, no moram reći da troakiranje u tom slučaju nisam izveo troakarom već kuhinjskim nožem (hitnost situacije je to zahtijevala, a i neki tehnički problemi). No, sve se dobro završilo i čak je i mesar je bio zadovoljan 5 mjeseci poslije (ovo je off record).
Kod pravilnog rada (znači ne kao u gore navedenom slučaju) sadržaj buraga se neće cijediti unutra, i nema nikakvih komplikacija, osim što ti gazda uvaljuje mlijeka, jaja i paradajza da ih ne možeš pojesti mjesecima.
Hoću reći da je zahvat rutinski , ali psihološki za vlasnika izrazito efektan jer se oboljela životinja oporavlja trenutno (gotovo kao kod liječenja purperalne pareze).
Iskreno ne bih znao ništa reći o navlačenju kože lijevo ili desno. Po mom iskustvu nadam je napuhana lopta i koža je toliko zategnuta da je ne možeš povući ni u jednu stranu.
I da, usudi se to uraditi bez ičijeg nadzora ili pomoći, jer ponavljam zahvat je jednostavan i efektan i odličan za podizanje reputacije.
Mali savjet, prilikom probadanja, odnosno vađenja troakara iz metalne cijevi, malo odmakni glavu u stranu jer se može desiti, u slučaju pjenušavog vrenja gdje je plin(gas) u stvari pjena, da te sadržaj ne poprska po glavi. Metalnu cijevčicu drži čvrsto sa prstima druge ruke i ne puštaj sve dok se lopta ne ispuše.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Troakiranje buraga 25 jul 2011 07:02 #1287

  • labovet81
  • labovet81's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Gold Boarder
  • Poruka: 222
  • Primljeno zahvalnica: 25
  • Karma: 4
A da li troakar tj. metalna cev može da se odmah izvadi ili uvek treba ostaviti dan dva u buragu? Da li je istina da gas ne sme naglo da se pusti? Nije mi jasno kako se cev fiksira da ostane par dana.
Na koje mesto se buši?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Troakiranje buraga 25 jul 2011 08:27 #1288

  • Luis
  • Luis's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 34
  • Primljeno zahvalnica: 4
  • Karma: 0
za cijev ne znam ,ali gas ne bi trebao da se naglo pusti zbog eventualnog nastanka soka..
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Troakiranje buraga 25 jul 2011 10:18 #1289

  • mastervet
  • mastervet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 38
  • Primljeno zahvalnica: 2
  • Karma: 0
troakiranje se radi iznad sredista leve gladne jame,kanila se fiksira za kozu(na sebi kanila obicno ima dve rupe kroz koje hir.koncem i iglom fiksiras).nakupljeni gasovi se postepeno ispustaju-kontrolises protok gasova prstom,to se radi da ne bi doslo do naglog pada pritiska i kolapsa zivotinje.odredjeni tipovi troakara i kanile preporucuju se za duze postavljanje narocito kod hronicnih naduna.kod penusavog naduna mora se cesce kontrolisati otvor kanile da nije doslo do zacepljenjaB)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Troakiranje buraga 25 jul 2011 12:19 #1290

  • labovet81
  • labovet81's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Gold Boarder
  • Poruka: 222
  • Primljeno zahvalnica: 25
  • Karma: 4
mastervet wrote:
troakiranje se radi iznad sredista leve gladne jame,kanila se fiksira za kozu(na sebi kanila obicno ima dve rupe kroz koje hir.koncem i iglom fiksiras).nakupljeni gasovi se postepeno ispustaju-kontrolises protok gasova prstom,to se radi da ne bi doslo do naglog pada pritiska i kolapsa zivotinje.odredjeni tipovi troakara i kanile preporucuju se za duze postavljanje narocito kod hronicnih naduna.kod penusavog naduna mora se cesce kontrolisati otvor kanile da nije doslo do zacepljenjaB)

Da li uopšte vredi troakiranje kod penušavog naduna ili odmah treba preći na ruminotomiju?
Da li dajete sirće ili nešto za zakišeljavanje sadržaja buraga ako se preždere mlade trave ili mladog kukuruza ili hrane bogate proteinima?

Možda sam dosadan, ali to su neke stvari koje negde procitam pa čisto i sa kolegama da se posavetujem.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Troakiranje buraga 04 avg 2011 21:19 #1361

  • miladvet21
  • miladvet21's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 111
  • Primljeno zahvalnica: 7
  • Karma: 4
Šta se dešava ako se kanila prilikom troakiranja pomeri i gas udje pod kožu, a i sadržaj u malo većoj količini? Koliko su goveda osetljiva na peritonitis?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Oglasi za posao

veterina.info fan box