Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Troakiranje buraga

Troakiranje buraga 10 mar 2011 19:59 #736

  • labovet81
  • labovet81's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Gold Boarder
  • Poruka: 222
  • Primljeno zahvalnica: 25
  • Karma: 4
Kolege zanima me nešto više oko troakiranja buraga, sama tehnika. Nisam nikada imao priliku da troakiram govedo, ovcu ili kozu, a možda mi zatreba nekada na terenu.
Gledao sam slike, čitao o tome pa me zanima, nakon rasecanja kože prislonim vrh troakara na potkožje i šta onda? Da li ga uvrćem do buraga, naglo ubadam u burag, koliki treba pritisak za probadanje, koliki je rizik da se desi neka komplikacija, šta se radi nakon završetka troakiranja?
Poslednja izmena: 15 mar 2011 01:43 od labovet81.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Troakiranje buraga 12 mar 2011 16:11 #753

  • kikiriki
  • kikiriki's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 9
  • Primljeno zahvalnica: 1
  • Karma: 1
molim
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Troakiranje buraga 16 mar 2011 13:33 #777

  • labovet81
  • labovet81's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Gold Boarder
  • Poruka: 222
  • Primljeno zahvalnica: 25
  • Karma: 4
kikiriki wrote:
molim

Šta ti nije jasno?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Troakiranje buraga 22 jul 2011 01:00 #1251

  • hrki
  • hrki's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 11
  • Primljeno zahvalnica: 2
  • Karma: 2
Čak ne moraš ni zasijecati kožu (sjeti se debljine goveđe kože) Troakar ima oštri vrh poput npr šarafcigera i ima na sebi metalnu cijevčicu koja ostaje u ubodnom mjestu 24-48 sati. Evo kako ja radim : malo obrijem i dezinficiram mjesto uboda (to je ono mjesto "3 puta dlan"), prislonim oštri vrh troakara na to mjesto, i udarim u dršku odozgo. Znači ne zamahujem troakarom poput ninđe, veđ ga kulturno prislonim na kožu i paf. Ništa se ne šarafa već se ona metalna cijevčica ostavi u ubodnom mjestu, fiksira se ( zašije za kožu) i naredi se vlasniku da povremeno pročepi . Nakon 24-48 sati vadiš metalni dio i poprskaš sprejem za rane i to je to. Pazi na dužinu troakara jer ih imaš za male, srednje i velike preživače!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Troakiranje buraga 23 jul 2011 07:34 #1255

  • labovet81
  • labovet81's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Gold Boarder
  • Poruka: 222
  • Primljeno zahvalnica: 25
  • Karma: 4
hrki wrote:
Čak ne moraš ni zasijecati kožu (sjeti se debljine goveđe kože) Troakar ima oštri vrh poput npr šarafcigera i ima na sebi metalnu cijevčicu koja ostaje u ubodnom mjestu 24-48 sati. Evo kako ja radim : malo obrijem i dezinficiram mjesto uboda (to je ono mjesto "3 puta dlan"), prislonim oštri vrh troakara na to mjesto, i udarim u dršku odozgo. Znači ne zamahujem troakarom poput ninđe, veđ ga kulturno prislonim na kožu i paf. Ništa se ne šarafa već se ona metalna cijevčica ostavi u ubodnom mjestu, fiksira se ( zašije za kožu) i naredi se vlasniku da povremeno pročepi . Nakon 24-48 sati vadiš metalni dio i poprskaš sprejem za rane i to je to. Pazi na dužinu troakara jer ih imaš za male, srednje i velike preživače!

Hvala ti puno na odgovoru!
Zanima me još samo koliko česte su komplikacije i da li da se usudim da troakiram ako to nikada nisam video kako se radi? Da li sadržaj buraga iscuri u trbušnu duplju?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Troakiranje buraga 23 jul 2011 09:23 #1259

  • Luis
  • Luis's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 34
  • Primljeno zahvalnica: 4
  • Karma: 0
nisam ni ja imao priliku to da radim ali mislim da na komplikacije uvijek moras racunati.. vjerujem da nisu toliko ceste s obzirom da se postavljanje troakara vrsi u gornjim partijama buraga gdje je ustvari gas, sto je i cilj da se on ukloni.. ono sto je vazno a niste spomenuli je to da prije probadanja troakarom koza mora da se navuce na lijevu ili desnu stranu kako bi prilikom vadjenja cijevi sloj koze se pomjerio i zacepio "ostecene" unutrasnje slojeve, dakle nece ostati rupa..

pozdrav i sretno :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box