Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Prebacivanje za suve na zelenu hranu!

Prebacivanje za suve na zelenu hranu! 25 feb 2013 17:26 #4140

  • sodabikarbona
  • sodabikarbona's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 19
  • Primljeno zahvalnica: 2
  • Karma: 0
Dobro vece svima.Pokrenuo sam ovu temu jer me interesuje kako i koliko dugo trebam da privikavam junice da sa suve hrane(deteline,sena,i kukuruza) predju napolje na ispasu!?Imam salas i planiram da ih pustim cim malo otopli da pasu ceo dan napolju travu pa me interesuje vase iskustvo i misljenje da li i koliko dugo trebam da ih privikavam na zelenu travu da ne bi doslo do proliva,soka organizma i slicno!?Molim sve koji imaju iskustva i znaju nesto o ovome da mi napisu,hvala!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Prebacivanje za suve na zelenu hranu! 26 feb 2013 06:50 #4146

  • labovet81
  • labovet81's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Gold Boarder
  • Poruka: 222
  • Primljeno zahvalnica: 25
  • Karma: 4
Prelaz sa suve na kabastu hranu treba početi mešanjem zelene hrane sa senom ili slamom, ili pak goveda treba prvo nahraniti suvom hranom, pa ih tek onda pustiti direktno na pašnjak. Prvih nekoliko dana treba biti jako obazriv, jer su mlade biljke jako sočne i životinje ih halapljivo jedu. Tako nagli prelazak može izazvati velike poremećaje u procesu varenja hrane, pa čak i nadun koji će se drastično odraziti i na zdravstveno stanje i na pad produkcije mleka, pa i gubitak telesne mase. Posle postepenog privikavanja na zelenu hranu, a to je obično 7 do 10 dana od isterivanja na pašnjak, može se preći u potpunosti na ishranu svežom zelenom hranom.
Snabdevanje vodom je vrlo važno. Najveće potrebe u vodi imaju krave muzare. Žedne životinje slabije pasu. Ako je voda dostupna krave će je uzimati 10 do 12 puta dnevno. Pri visokim temperaturama napajanje 1 do 2 puta dnevno je nedovoljno, pa se mora povećati broj napajanja, da ne dođe do drastičnog pada proizvodnje mleka i drugih ozbiljnijih zdravstvenih poremećaja.

U jesen ispašu treba prekinuti bar na 30 dana do pojave prvih mrazeva, kako bi biljke imale vremena da stvore rezerve hrane potrebne za normalan razvoj u sledećem periodu. Produžavanje ispaše stvorilo bi više štete nego koristi, jer gaženjem vlažne zemlje bi se uništio i travni pokrivač.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Prebacivanje za suve na zelenu hranu! 26 feb 2013 19:16 #4150

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Svaka cast na kompletnom i jasnom odgovoru.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Prebacivanje za suve na zelenu hranu! 26 feb 2013 20:52 #4153

  • sodabikarbona
  • sodabikarbona's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 19
  • Primljeno zahvalnica: 2
  • Karma: 0
Da da svaka cast na odgovor!Imam jos jedno pitanje vezano za ovu temu.Da li kada predju skroz na ispasu zelene trave,da li mogu da ih pustim da pasu ceo dan koliko zele ili...?Mislim da to ne bih trebao da bude problem ukoliko pasu obicnu travu gde nema deteline,zar ne!?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Prebacivanje za suve na zelenu hranu! 28 feb 2013 23:19 #4173

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Moze bez problema. Samo privikavanje kako je opisano.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Prebacivanje za suve na zelenu hranu! 01 mar 2013 13:22 #4176

  • sodabikarbona
  • sodabikarbona's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 19
  • Primljeno zahvalnica: 2
  • Karma: 0
Da,vazi.Hvala na savetima.Znao sam ja to odnosno citao sam u nekoliko knjiga ali strucan savet uvek dobro dodje!Pozdrav!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Oglasi za posao

veterina.info fan box