Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: napada svoj rep

napada svoj rep 26 mar 2014 18:57 #5145

  • kovoli74
  • kovoli74's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 8
  • Karma: 0
Dobro vece! Jednom sam vec trazio pomoc od vas!Bilo je rec o paraanalnim zlezdama,to smo resili sa veterinarom.Sada imam veci problem!Rec je o nemackom ovcaru,star 12 mes.Kada dobije hranu,odmah pocne napadati svoj rep.Ne da grize,nego bukvalno napada!I posle jela jos 10-15 min.juri i napada rep!Trazim od vas vase misljenje,kako da lecimo ako je to neka psihicka bolest!Hvala vam unapred!Pozdrav!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

napada svoj rep 27 mar 2014 00:23 #5147

  • Dunja
  • Dunja's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 20
  • Primljeno zahvalnica: 10
  • Karma: 1
Evo ovako, jeste , to je abnormalan vid ponašanja koji se svrstava u stereotipije, tj repetitivna ponašanja, poznatija kao opsesivno kompulsivni poremećaji.

Uzrok ovakvog vida ponašanja može biti preterana eksitacija, dosada, stres i td....u vašem slučaju razlog je preterano lučenje serotonina ( hormon sreće i zadovoljstva) a razlog je uzbuđenje zbog dobijanja hrane.

Problem je rešiv ali zahteva vaše pravovremeno reagovanje u vidu učenja psa alternativnim vidom ponašanja, tipa da sedne kada mu dajete hranu, kao i da preventivno reagujete kako ne bi grizao rep pre i posle jela - npr da ga hranite malo iz ruke, malo iz zdelice, i to tako što ćete ubacivati malo po malo hrane u zdelicu kako bi pas konstantno bio okupiran razmišljanjem kada i da li će dobiti još ; takođe, posle jela, odmah ga stavite na povodac i zainteresujte ga šetnjom ili igrom, opet da biste ga omeli od potrebe za griženjem repa ; a treća stavka je naravno medikamentna terapija lekovima serotonin inhibitorima, a njih vam može prepisati vaš veterinar, to su lekovi koji se koriste za ljudsku upotrebu, pitajte vašeg veterinara. Naravno uključivanje lekova je poslednja stavka, i to tek ako ove ostale metode ne daju nikakve rezultate, ali pošto znate "šablon" njegovog ponašanja, postarajte se da ga "preduhitrite" u tome, ali nikako kažnjavanjem i vikom na psa, jer u tom slučaju nećete ništa postići jer morate zapamtiti da poremećaji u ponašanju nisu stvar "nevaspitanja" tj neposlušnosti psa, već unutrašnjih fizioloških - neurohormonalnih poremećaja.

Ovakvi vidovi ponašanja se lako izleče, ali treba pravovremeno reagovati, tj čim se pojave, i treba naravno biti dosledan u sprovođenju zadatih uputstava jer naravno ništa se ne dešava preko noći!

Pozdrav!
DunaVet
Poslednja izmena: 27 mar 2014 01:20 od Dunja.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Hardvet, kovoli74

napada svoj rep 27 mar 2014 01:15 #5152

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Uzivao sam citajuci ovaj odgovor...Hvala...
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: kovoli74

napada svoj rep 27 mar 2014 09:20 #5160

  • ševo
  • ševo's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Administrator
  • Poruka: 338
  • Primljeno zahvalnica: 35
  • Karma: 12
Za ovakava pitanja Dunja je neprikosnovena
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dunja

napada svoj rep 27 mar 2014 14:57 #5162

  • Dunja
  • Dunja's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 20
  • Primljeno zahvalnica: 10
  • Karma: 1
Pa kad je to moja naučna oblast......petljam se samo u ono šta znam ;)
DunaVet
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: kovoli74

napada svoj rep 27 mar 2014 15:16 #5164

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Samo nastavi da se petljas. Svaka cast...Objektivno, veoma neophodna oblast.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box