Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Prvi okot - stenjenje kuje - prvi znaci

Prvi okot - stenjenje kuje - prvi znaci 17 nov 2013 08:33 #4817

  • Roko
  • Roko's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 10
  • Karma: 0
Zdravo,imam zenku sibirskog haskija,ovo joj je prvi put da je skotna,juce joj je bio 64 dan kako nosi prema mojoj proceni dan dva plus,minus,pa me interesuje koliko ce jos da nosi,i koji su predznaci da ce da se okoti,sinoc je bila malo uznemirena malo zavijala na kratko,ja mislio da ce prinove stavio joj malo slame,kad jutros nista samo lezi u kucici.Jel bi mogao neko da mi kaze sta bi trabalo da znam,i nasta da obratim paznju.Unapred hvala svima.
Poslednja izmena: 17 nov 2013 12:04 od ševo.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Prvi okot 17 nov 2013 09:50 #4818

Trebalo bi da je odvedes ili da pozoves najblizeg veterinara..jako je nezahvalno kad je u pitanju partus-porodjaj davati ovako savete,jer mora da se vidi opste stanje zivotinje..Cinjenica je da se sprema ako se povukla i lezi ali opet kazem pozovi nekog kolegu koji ti je naj blizi i neka je pogleda..
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Prvi okot 17 nov 2013 11:45 #4819

  • ševo
  • ševo's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Administrator
  • Poruka: 338
  • Primljeno zahvalnica: 35
  • Karma: 12
Porođaj u kuja nastaje oko 63. dana graviditeta (58 do 64 dana), a 1 do 2 dana pre samog porođaja u krvi se zapaža pad koncetracije progesterona isod 1 ng/ml i pad telesne temperature kuje zbog izostanka termogenog efekta progesterona. Normalna telesna temperatura u kuja iznosi 38 do 38.5°C,a pred porođaj dolazi do pada telesne temperature koja tada iznosi 36.8 do 37.2 što ukazuje da se bliži porođaj. Telesnu temperaturu je potrebno meriti već od 58. dana graviditeta kako bi se na vreme uočili prvi znaci porođaja. Telesna temperatura se vraća na normalu ili nešto višu za 12 do 24 časa nakon porođaja. Nekoliko sati pred porođaj kuja izgubi apetit ili čak odbija hranu, uznemirena je, trese se, liže vulvu, sprema leglo, naliva mleko i ponekad izgleda kao da je bolesna, a može čak i da povraća. Neke kuje ovaj period prođu bez nekih većih promena u ponašanju. Prilikom porođaja uglavnom nije potrebna čovekova pomoć ali svakako treba nadgledati porođaj, naročito kod kuja koje se prvi put štene. Porođaj u kuja se najčešće odvija preko noći, retko koje leglo dođe na svet preko dana. Kuji je potrebno obezbediti mirno i skrovito mesto za porođaj i optimalne zoohigijenske uslove: optimalnu temperaturu, vlažnost, mesto bez promaje, bez direktne sunčeve svetlosti, adekvatnu prostirku i uvek svežu hranu i vodu.. Vrlo je važno da kuja pije vodu kako bi se izbegla dehidracija. Pred porođaj kuju ne treba hraniti čvrstom i voluminoznom hranom, a kad porođaj krene dati joj tečnost i tečnu hranu koja će joj nadoknaditi energiju koja je potrebna da bi kuja imala snage da se porodi. Ukoliko se radi o štenjenju tokom zimskog perioda kuju i štence obavezno držati u toploj prostoriji.

Opširnije o porodjaju kuje
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Oglasi za posao

veterina.info fan box