Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Strana
  • 1
  • 2

Tema: Niko ne zna sta je mojoj kuci :(

Odg: Niko ne zna sta je mojoj kuci :( 22 avg 2012 20:46 #2646

  • naca2012
  • naca2012's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 3
  • Karma: 0
Hvala svima na odgovorima! Moja kuca je pocela da pokazuje jos neke simptome (gubitak dlake, promene na kozi kao neka vrsta perutanja, krastica, jedva da se krece sada, zavlaci se po najskrivenijim coskovima stana i samo lezi...) pa je nas veterinar posumnjao na hipotireoidizam.

Radjene su joj pretrage na hormone stitne zlezde i nas veterinar nam je ovako rekao "prema nekim autorima veterinarskih knjiga nalazi su joj u granicama normale, a prema drugima odstupaju". Svi simptomi se podudaraju sa hipotireoidizmom osim sto se nije ugojila ali sam i sama citala da ne moraju apsolutno svi da se jave. Teranje je trebala imati jos pre tri meseca i jos ga nema, tako da se cak i to uklapa.

trenutno je na terapiji Eutiroxom, 2 puta dnevno po 100 mikrograma evo vec nedelju dana i neka blaga poboljsanja primecujemo. Uz to, ispitao joj je prosle nedelje jetru i bubrege, sa time je sve u redu, i ponovo joj je vadjena krv, kks, biohemija sve ok.

Zanima me ako mi zna neko od vas reci za koje vreme bih trebala videti kod kuce neke vece promene na bolje usled uzimanja eutiroxa? Na internetu sam nasla da kazu za 4 do 6 nedelja... I da li postoji jos neki lek osim eutiroxa kos nas za lecenje hipot.?

Jos jednom, hvala svima na podrsci i savetima!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Niko ne zna sta je mojoj kuci :( 22 avg 2012 21:01 #2647

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Koje god vrednosti da se uzimaju kao referentne (min i max), sa ovako izrazenim klinickim manifestacijama, nalaz iz krvi bi bio van granicnih vrednosti.
Sa hipotireozom i terapijom iste nisam imao kontakta, ali je pravilo da ako terapija pokazuje bilo kakve pozitivne rezultate, sa njom treba nastaviti.
Naravno, doktor koji tu terapiju propise, stoji iza toga sto radi i niko normalan nece davati hormonsku terapiju napamet, pre nego je apsolutno siguran da je ona neophodna.
Dokazivanje hipotireoze nije bas tako lako. Osim samih hormona stitne zlezde, neophodno je analizirati i hormon hipofize (TSH), jer on utice na lucenje hormona stitne zlezde metodom povratne sprege.
Ovo Vas ne treba da zanima, to treba da odredi doktor, ali cisto da znate da nije sve bas tako lako.
Ovo je cest problem i kod ljudi i takve pacijente znam :) Medju psima, takvih pacijenata nemam... Ali bolest je ista.
veterina.info ***prvi i najveci***
Poslednja izmena: 22 avg 2012 21:12 od Hardvet.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Niko ne zna sta je mojoj kuci :( 23 okt 2012 17:05 #2914

  • drDzon Smit
  • drDzon Smit's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 158
  • Primljeno zahvalnica: 27
  • Karma: 5
DjordjeVet wrote:
Dunja wrote:
Simptome koje ste opisali me jako podsecaju na par slucajeva na koje sam naisla u jednom prihvatilistu dok sam boravila u Londonu na praksi. Ovakvi problemi su uglavnom bili neurolske prirode- ili ikljestenje ili uvrtanje nerava, koje se resavalo hirurski, ili neka vrsta konvulzivnih napada ili epilepsije, koje se resavalo davanjem sedativa ali u mnogo manjim dozama nego kod epilepsije. Ovo ne lici na epilesiju, pre ce biti ukljestenje nerava u lumbo sakralnom delu kicme.
Naravno, za tacno dijagnostikovanje potrebno je mnogo para, metoda , pa i aparata, koje mi ovde u našoj zemlji ne posedujemo. Tim psima, kojima su ustanovili ovako neki slican problem, rađene su magnetne rezonance, merene su moždane aktivnosti, a to je nešto što kod nas ne radi.
Najbolje što mogu da predložim je da prenesete vašem veterinaru i ovo razmišljanje,kako bi mogao da se fokusira na ispitivanje nervnog sistema. Da dodam, ovaj problem su uglavnom imali psi malog do srednjeg rasta.
Iskreno se nadam da sam bar nešto pomogla.

nadovezao bih se na ovo sa jos jednom dodatnom mogucnosti, a to je opstrukcija krvnih sudova trombom ili na neki drugi nacin...to bi takodje moglo da da slicne simptome...slicne stvari kod konja su cesta posljedica ostecenja intime krvnih sudova larvama strongilida u migraciji, zbog cega se javlja remitirajuca (ponavljana) hromost...
dijagnostika ovog stanja svela bi se na snimanje krvnih sudova sa kontrastom, kao kod ljudi...mislim da je ta dijagnosticka metoda nesto sto bi se moglo realizovati i u nasim uslovima..

Ako mislite na trombozu racvanja aorte to otpada u konkretnom slucaju, jer je tromboza akutno stanje a ovde vidimo da su se problemi gradualno javljali. Ovaj pas ima obostranu luksaciju patele,cesto sam to vidjao u svojoj praksi. Pogotovu kod tih patuljastih rasa.

Karakteristican je simptom da problem iznenada "prodje" sam od sebe. Naime, kada dodje do luksacije patele psu je "zakljucano" koleno sto vlasnici opisuju kao ukocen hod,hod na stulama itd , kada dodje do spontane repozicije patele tada se koleno "otkljuca" i pas normalno prohoda.
Stanje vaseg psa se resava hirurskom intervencijom i pobogu skinite psa sa eutiroxa.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Strana
  • 1
  • 2

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box