Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Strana
  • 1
  • 2

Tema: Niko ne zna sta je mojoj kuci :(

Niko ne zna sta je mojoj kuci :( 03 avg 2012 08:44 #2542

  • naca2012
  • naca2012's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 3
  • Karma: 0
Dobar dan! Imam zenku mesanku terijera i maltezera staru 3 godine. Izuzetno je aktivan pas, vesela, medjutim od pre oko 2,3 meseca pocelo se događati da ne moze da naskoči na krevet ili stolicu. U početku se to događalo u recimo, da okleva da skoci minut pa skoci, pa je narednih 2 sata npr super, lepo se igra... onda opet problem.
Kako je vreme odmicalo ti "periodi" nemoći počinjali su biti sve češći i duže su trajali, počela je da hodazadnjim šapicama kao "na štulama". Prođe tako neko vreme (nekad 10min nekad 3 sata) ona opet kao da se ništa nije desilo.
Pogoršanje se opet javilo, događalo se da uopšte ne može da ustane, da se pokrene, kao da su joj zadnje šape paralisane. Opet, to traje neko vreme (ja mislem - gotovo je, umire) ona se "vrati u normalu".
Snimana joj je RTG-om kičma, prednje šape, zadnje šape - sve je ok.
Vađena joj je krv - sve je ok.
Rađen je UZ materice, jajnika, celog donjeg abdomena - sve je ok.
Zubi - ok.
Krajnici - ok.
Primala je inekcije protiv bolova i vitaminske koktele, kortikosteroide, metil B12 3x1000mg na dan, flexadin - njeno stanje ne zavisi od toga (ti "periodi" nepokretnosti se jave primala ona inekcije ili ne)
Na kraju, vađena joj je krv na štitnu žlezdu - rezultati su ok.

Sada je jako lose. Nece skoro uopste da se krece, a kada to cini jako jj je tesko. U pocetku nije reagovala na bol dodirom (kada joj diram sape, masiram), sada ni to ne dozvoljava...

Ima li iko ideju šta dalje da ispitujemo? Sta bi mogao biti problem? naš veterinar kaže iskreno da nema pojma na šta da posumnja. Vodili smo je posle kod jos jednog - odustao je i on...

PS. Ona inače ima 8kg, jede dan, dva onda treci dan ne jede nista (mada je oduvek bilataj tip psa), i primetila sam da ima zdah iz usta (što do sada nije imala)

Ima li neko ideju?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Niko ne zna sta je mojoj kuci :( 03 avg 2012 12:50 #2543

  • DjordjeVet
  • DjordjeVet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Gold Boarder
  • Poruka: 183
  • Primljeno zahvalnica: 34
  • Karma: 12
kazete da su joj snimane prednje i zadnje sape?
da li se to odnosi na cijele zadnje noge, dakle i kukove, ili samo na donje dijelove nogu?

meni ovo prema simptomima lici na morbus Moltzen-Nielsen (nesto sto bi odgovaralo displaziji kukova kod krupnih rasa)....ali, svakako nam treba jos detalja...ako imate njen snimak kukova, skenirajte ga, pa okacite da vidimo...
...sve počinje i sve završava u biblioteci...ne postoji ništa izvan knjiga...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Niko ne zna sta je mojoj kuci :( 04 avg 2012 09:15 #2544

  • naca2012
  • naca2012's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 3
  • Karma: 0
Prvo, hvala na brzom odgovoru. Snimane su cele sape, kukovi su bili prva pretpostavka naseg veterinara. Ona displaziju nema, zglobovi su takodje dobri kao i kicma.

Treci veterinar nam je predlozio da je sterilisemo jer po njemu, takve simptome moze izazvati neka cista na jajniku (kao nju to zaboli pa ona ne moze zadnje noge da pomeri dok je ne prodje) a ciste se ne mogu tako lako uociti na UZ kod pasa (inace rekla sam, UZ joj je radjen i nas vet nije nista pronasao). Pa je njegov predlog bio da se kuci, za svaki slucaj, izvade materica, jajnici...

Ja sam potpuni laik za veterinu a samo jedan veterinar je imao ovu teoriju pa me zanima vase misljenje - da li se ikakve ciste na jajnicima psa zaista mogu uociti ili ne, i da li mislite da bi cista ili neki hormonalni disbalans mogao prouzrokovati ovakvo njeno stanje? jeste li za ili protiv da je sterilisemo (dok je u ovakvom stanju)?
Poslednja izmena: 04 avg 2012 09:18 od naca2012.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Niko ne zna sta je mojoj kuci :( 04 avg 2012 12:32 #2545

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Na osnovu tako kompletnih pretraga koje su na njoj radjene, prosto je neverovatno da ni jedan parametar ne odstupa od normalnog, i da bukvalno nema osnova da se postavi ni preliminarna dijagnoza.
Objektivno ce se vrlo tesko ustanoviti tacna dijagnoza, nemojte puno da krivite kolege koji pokusavaju da joj pomognu.
Terapija koju je dobijala: adekvatna simptomatskom lecenju, posto uzrok nije poznat. Bez obzira sto se takva terapija daje "na slepo", ucinkovita je neverovatno. Zaista mi je zao sto kod Vaseg psa situacija nije bila takva.
Zanima me, ako nije problem, da navedete koji parametri iz krvi su radjeni?
Samo krvna slika ili biohemija?
Kukovi ne daju sliku sistemskog oboljenja i promene opsteg zdravstvenog stanja, tako da bih ja licno to eliminisao kao mogucnost. Ovo uz ogradu da svaki pacijent moze reagovati individualno, i potpuno netipicno, odnosno razlicito od drugih, sa istom bolescu.
Ciste na jajnicima se mogu uociti( kao i kod zena), ali je problem ako je besika prazna, pa je besika "slepljena" uz reproduktivne organe.
Sterilizacija u takvom stanju... Neopravdano visok rizik, zarad nepotvrdjene dijagnoze.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Niko ne zna sta je mojoj kuci :( 19 avg 2012 23:05 #2620

  • Dunja
  • Dunja's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 20
  • Primljeno zahvalnica: 10
  • Karma: 1
Simptome koje ste opisali me jako podsecaju na par slucajeva na koje sam naisla u jednom prihvatilistu dok sam boravila u Londonu na praksi. Ovakvi problemi su uglavnom bili neurolske prirode- ili ikljestenje ili uvrtanje nerava, koje se resavalo hirurski, ili neka vrsta konvulzivnih napada ili epilepsije, koje se resavalo davanjem sedativa ali u mnogo manjim dozama nego kod epilepsije. Ovo ne lici na epilesiju, pre ce biti ukljestenje nerava u lumbo sakralnom delu kicme.
Naravno, za tacno dijagnostikovanje potrebno je mnogo para, metoda , pa i aparata, koje mi ovde u našoj zemlji ne posedujemo. Tim psima, kojima su ustanovili ovako neki slican problem, rađene su magnetne rezonance, merene su moždane aktivnosti, a to je nešto što kod nas ne radi.
Najbolje što mogu da predložim je da prenesete vašem veterinaru i ovo razmišljanje,kako bi mogao da se fokusira na ispitivanje nervnog sistema. Da dodam, ovaj problem su uglavnom imali psi malog do srednjeg rasta.
Iskreno se nadam da sam bar nešto pomogla.
DunaVet
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Niko ne zna sta je mojoj kuci :( 21 avg 2012 19:48 #2634

  • DjordjeVet
  • DjordjeVet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Gold Boarder
  • Poruka: 183
  • Primljeno zahvalnica: 34
  • Karma: 12
Dunja wrote:
Simptome koje ste opisali me jako podsecaju na par slucajeva na koje sam naisla u jednom prihvatilistu dok sam boravila u Londonu na praksi. Ovakvi problemi su uglavnom bili neurolske prirode- ili ikljestenje ili uvrtanje nerava, koje se resavalo hirurski, ili neka vrsta konvulzivnih napada ili epilepsije, koje se resavalo davanjem sedativa ali u mnogo manjim dozama nego kod epilepsije. Ovo ne lici na epilesiju, pre ce biti ukljestenje nerava u lumbo sakralnom delu kicme.
Naravno, za tacno dijagnostikovanje potrebno je mnogo para, metoda , pa i aparata, koje mi ovde u našoj zemlji ne posedujemo. Tim psima, kojima su ustanovili ovako neki slican problem, rađene su magnetne rezonance, merene su moždane aktivnosti, a to je nešto što kod nas ne radi.
Najbolje što mogu da predložim je da prenesete vašem veterinaru i ovo razmišljanje,kako bi mogao da se fokusira na ispitivanje nervnog sistema. Da dodam, ovaj problem su uglavnom imali psi malog do srednjeg rasta.
Iskreno se nadam da sam bar nešto pomogla.

nadovezao bih se na ovo sa jos jednom dodatnom mogucnosti, a to je opstrukcija krvnih sudova trombom ili na neki drugi nacin...to bi takodje moglo da da slicne simptome...slicne stvari kod konja su cesta posljedica ostecenja intime krvnih sudova larvama strongilida u migraciji, zbog cega se javlja remitirajuca (ponavljana) hromost...
dijagnostika ovog stanja svela bi se na snimanje krvnih sudova sa kontrastom, kao kod ljudi...mislim da je ta dijagnosticka metoda nesto sto bi se moglo realizovati i u nasim uslovima..
...sve počinje i sve završava u biblioteci...ne postoji ništa izvan knjiga...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Strana
  • 1
  • 2

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box