Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Strana
  • 1
  • 2

Tema: Jarići uginjavaju

Jarići uginjavaju 10 feb 2011 09:15 #364

  • miladvet21
  • miladvet21's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 111
  • Primljeno zahvalnica: 7
  • Karma: 4
Pozdrav svim kolegama veterinarima. Imam jedno pitanje, zanimaju me vasa iskustva i ako moze neki savet. NAime, juce sam bio na intervenciji, vlasnik me zvao i rekao da mu uginjavaju jarići koji su stari svega par dana. Koza ima mleka normalno, jarići nemaju nikakve simptome bolesti,nemaju temperaturu, samo mrsave, slabi su, padaju i uginjavaju. Uradio sam obdukciju, ali nalaz je uredan, osim sto na plucima ima blaga hiperemija. Vlasnik je predhodno dao promtselen.
Da li ste imali slicnih slucajeva?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Jarići uginjavaju 10 feb 2011 09:34 #366

  • Spensi
  • Spensi's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 28
  • Karma: 1
Da se ne radi o distrofiji?
Cudno da nema nikakvih promjena ? Jesi obratio paznju na misice i njihovu boju. Bubrezi ?
Provaj pokrit penc. produzenog djelovanja, dobrom dozom Se i vit. AD3E.
Pozdrav.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Jarići uginjavaju 10 feb 2011 18:00 #373

  • DjordjeVet
  • DjordjeVet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Gold Boarder
  • Poruka: 183
  • Primljeno zahvalnica: 34
  • Karma: 12
miladvet21 napisao/la:
Pozdrav svim kolegama veterinarima. Imam jedno pitanje, zanimaju me vasa iskustva i ako moze neki savet. NAime, juce sam bio na intervenciji, vlasnik me zvao i rekao da mu uginjavaju jarići koji su stari svega par dana. Koza ima mleka normalno, jarići nemaju nikakve simptome bolesti,nemaju temperaturu, samo mrsave, slabi su, padaju i uginjavaju. Uradio sam obdukciju, ali nalaz je uredan, osim sto na plucima ima blaga hiperemija. Vlasnik je predhodno dao promtselen.
Da li ste imali slicnih slucajeva?

kad im je dao taj selen? dao ga je svima koji su uginuli?
poslije koliko su uginuli nakon davanja tog selena? mislim, da li je mozda u pitanju reakcija na preparat?

da li u tvom kraju ima pobacaja koza? kakva je epizootioloska situacija? da li je kozama vadjena krv na zarazne bolesti?
...sve počinje i sve završava u biblioteci...ne postoji ništa izvan knjiga...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Jarići uginjavaju 10 feb 2011 18:07 #375

  • miladvet21
  • miladvet21's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 111
  • Primljeno zahvalnica: 7
  • Karma: 4
Dao im je koliko sam rayumeo treci dan. Nema bruceloze kod ovaca i koza kod nas, ako ste mislili na to kolega. Daje svim jaricima koji se ojare, ali tri su uginula u istom danu, a cetvrto je bilo slabasno kad sam ja dosao.
Koliko su ceste reakcije na promtselen, to mi je neko rekao da postoji mogucnost da se desi kod koza, da li je istina?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Jarići uginjavaju 10 feb 2011 18:16 #377

  • DjordjeVet
  • DjordjeVet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Gold Boarder
  • Poruka: 183
  • Primljeno zahvalnica: 34
  • Karma: 12
miladvet21 napisao/la:
Dao im je koliko sam rayumeo treci dan. Nema bruceloze kod ovaca i koza kod nas, ako ste mislili na to kolega. Daje svim jaricima koji se ojare, ali tri su uginula u istom danu, a cetvrto je bilo slabasno kad sam ja dosao.
Koliko su ceste reakcije na promtselen, to mi je neko rekao da postoji mogucnost da se desi kod koza, da li je istina?

mislio sam na brucelozu, ali i na virusne bolesti (od ektime, artritis-encefalitisa i slicnog), rikecije (Q groznica)...sve to moze da utice na vitalnost jarica...
inace, koze su prema mom iskustvu zivotinje sa osjetljivim nervnim sistemom, i podlozne stresu prilikom intervencija, a osjetljive i na lijekove sa iole invazivnijim dejstvom (kakva je recimo vecina antiparazitika)...koliku im je dozu selena dao? da li u preskripciji preparata stoji mogucnost nekih ovakvih efekata?
u ovom konkretnom slucaju, mozda se jednostavno radi o jaricima koji su avitalni...
da li se radi o jaricima iste koze, da li su ojareni kao jedinci, dvojke, trojke???
jos nesto...pada mi na pamet hipoglikemija, pa ako budes imao jos neki slucaj, pokusaj da mu pored ostale terapije dodas i glukozu supkutano ili intraperitonealno, neki jaci rastvor od one 5%, npr. 20% ili tako nesto...
...sve počinje i sve završava u biblioteci...ne postoji ništa izvan knjiga...
Poslednja izmena: 10 feb 2011 18:20 od DjordjeVet.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Jarići uginjavaju 10 feb 2011 19:34 #379

  • Spensi
  • Spensi's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 28
  • Karma: 1
Zasto jaradima u starosti od tri dana daje selen ?
Moze biti da je pretjerao s dozom, jer selen u suvisku moze izazvati uginuca.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Strana
  • 1
  • 2

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box