Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: "Strucnost" rada nekih kolega veterinara

Odg: "Strucnost" rada nekih kolega veterinara 30 okt 2012 15:58 #2993

  • Palvet
  • Palvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 130
  • Primljeno zahvalnica: 5
  • Karma: 15
Poštovana koleginice, moje reči su , upravo i proizašle iz želje da se složim sa Vama. Deo koji sam citirao, iz Vašeg ranijeg izlaganja , upravo je imao za cilj da bude uvod u ono što ću kasnije reći, a to je:
Problemi koje mi sada "peglamo", na žalost deo su jednog ne tako dobrog nasleđa.Napr. jedna stanica u kojoj sam bio na praksi do 80 i neke godine nije imala ni tekuću vodu ni wc. Išli doktori u poljski. Na farmama je bio trend da veterinari sede sa muzačima/cama i ostalim nus-radnicima,a agronomi sa menadžmentom. Ali je u veterini bilo para. I onda su ljudi, makijavelistički, razmišljali: baš me briga , odradim svoje, popodne malo privatno, 1,5 plata , stan, more preko sindikata i hajde. A šta danas?!
Jeste , struka je u škripcu i nama je zapalo da kola ,koja su krenula nizbrdo zaustavimo, okrenemo ih, vratimo gde su bila i guramo uzbrdo pa ko koliko izdrži.
To što je bilo državno, otišlo je , bojim se , u nepovrat i nemože se više spasiti. Mogu samo nadležni organi da ispitaju da li je i ko i koliko kriv za to.
Pitanje je : šta mi možemo , svako u svojoj ambulanti, da uradi za napredak i promociju struke i za otvaranje novih poslova za mlađe kolege. Stariji su , većim delom, zaradili sebi penzije čini mi se.
veterinar
Poslednja izmena: 30 okt 2012 16:01 od Palvet.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: "Strucnost" rada nekih kolega veterinara 31 okt 2012 04:29 #2997

  • Kathy
  • Kathy's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 124
  • Primljeno zahvalnica: 13
  • Karma: 1
Postovani kolega,

Slazem se sa vama, naravno.
A sta je sa nama u nekim srednjim godinama, koji smo studirali u najgora vremena, i nismo mogli da otvorimo svoje privatne ambulante? Takodje znam i za dosta njih koji nisu uspeli da opstanu i nakon otvaranja ambulanti, upravo iz razloga koje smo ranije naveli: nelegalna prodaja lekova za zivotinje "cveta", isto kao i nestrucno lecenje od strane veterinarskih tehnicara, kao i od strane pojedinaca koji nemaju veze sa tom profesijom.
Veterinarska medicina je u Srbiji generalno u velikom skripcu, u svakom smilu, to je jasno.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: "Strucnost" rada nekih kolega veterinara 31 okt 2012 13:35 #2999

  • Palvet
  • Palvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 130
  • Primljeno zahvalnica: 5
  • Karma: 15
Svako mora naći svoj životni put. U veterini , ili van nje. U Srbiji, ili u inostranstvu. Što ljudi , uostalom i rade.
Mogu da pričam u svoje ime, a to je: Ukoliko nisam u mogućnosti da živim od svog rada kao veterinar, praktičar, neću se libiti da potražim egzistenciju u nekoj branši koja nije u tesnoj vezi sa lečenjem životinja.
Trenutno, gorući problem svuda u svetu je - nezaposlenost.
veterinar
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: "Strucnost" rada nekih kolega veterinara 01 nov 2012 08:55 #3008

  • drDzon Smit
  • drDzon Smit's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 158
  • Primljeno zahvalnica: 27
  • Karma: 5
Kathy wrote:
Postovani kolega,

Slazem se sa vama, naravno.
A sta je sa nama u nekim srednjim godinama, koji smo studirali u najgora vremena, i nismo mogli da otvorimo svoje privatne ambulante? Takodje znam i za dosta njih koji nisu uspeli da opstanu i nakon otvaranja ambulanti, upravo iz razloga koje smo ranije naveli: nelegalna prodaja lekova za zivotinje "cveta", isto kao i nestrucno lecenje od strane veterinarskih tehnicara, kao i od strane pojedinaca koji nemaju veze sa tom profesijom.
Veterinarska medicina je u Srbiji generalno u velikom skripcu, u svakom smilu, to je jasno.

Ne znam da li mislite na 'veliku' praksu ili 'malu' kad kazete da nam tehnicari oduzimaju posao. Ja radim u 'maloj' praksi i ne smatram da su mi tehnicari problem, jer klijenti koji se odluce da im tehnicar leci zivotinju sigurno ne bi bili moji klijenti sve i i da nema tehnicara, jer neko ko zove tehnicara sigurno ne bi platio bilo kakvu dijagnostiku ili kompleksniji zahvat u veterinarskoj ambulanti, narodski receno " od njih se ne bi najeli 'leba " .

Neophodno je traziti da se donese zakon koji ce da sankcionise i nadrivetrinare i vlasnike zivotinja koji na taj nacin ugrozavaju zivotinje.

Mi treba da uradimo sto je do nas,u svakodnevnoj praksi, ne odstupati od nasih protokola i cena.
Navescu primer, klijent sam vakcinise stenad svoje kuje, pa dodje kod mene da mu "samo" lupim pecat a on ce da me "casti" !? odakle mu vakcine ? prodao mu veterinar !! Samo sam ga uputio da mu sad taj veterinar i lupi pecat.
Drugi "odgajivac" trazi popust za vakcinaciju 5 stenadi,kao na kolicinu- moze,ponudim mu popust 20 din po stenetu ukupna usteda 100 din, pita me jel ga zaj...am, ja njemu kulturno odgovorim pitanjem jel on mene zaj...va jel mu licim ja na kvantasku pijacu.
Odakle mu te ideje? pa zato sto mu je neki nas kolega davao popuste. Ja vas pitam jel mozemo mi da sednemo u Frans i da trazimo da kafa za nas 5-6 bude po 70 din,ne moze!
Pa klijent koji se cudi kako to da naplacujem zdravstvenu potvrdu za psa kad mu neki drugi nije naplacivao.
Pa onda cujem da sam "derac koze" jer korekciju entropije naplacujem 10.000din po oku, a Pera Petrovic mu posle uradio za 6.000din!?
Pa kolege sa "marketingom" da mesance lece za upola cene!? Pa onda navade ove hordase koji imaju "misiju" da skupljaju lutalice i dovode na besplatno lecenje.
I tako jos sijaset primera, ko tu omalovazava nasu profesiju i sebe a da toga nije ni svestan, nase kolege,ne tehnicari. Nase kolege koje sve terapiraju sa dva antibiotika,vitoligamom i sl , pa posle ti ispadnes "vacara" ili "nesiguran" kad trazis analize krvi,Rtg,U.Z, briseve,biopsije, zasto jer ih je Pera Petrovic ubedio da on zna bez toga da postavi dijagnozu.
To sto rade nase kolege im nece doneti veci posao, samo obezvredjuju nasu profesiju i skupljaju sebi one koji misle da je za drzanje psa dovoljno da mu das hranu i to je to,a ako se ne daj razboli onda da ga lecenje ne kosta vise od 1500 din.
Tehnicari su mozda problem u 'velikoj' praksi, nazalost taj deo veterine je obezvredjen do koske.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: "Strucnost" rada nekih kolega veterinara 01 nov 2012 13:45 #3014

  • Palvet
  • Palvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 130
  • Primljeno zahvalnica: 5
  • Karma: 15
Interesantno bi bilo provesti anketu , među zaposlenim veterinarima sa pitanjima:
1) U kojoj vrednosti vam se uplaćuju porezi i doprinosi?
2) Da li uplaćujete sredstva u neki dobrovoljni penzijski fond?
Mislim da bi rezultat ankete bio veoma poucan . (Anketa može biti i anonimna).
Većina tih koji traže "popust" i "akciju" se i obogatila jer sve dobija na "popust".
Sirotinja, obično, ćuti i plaća.
veterinar
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: "Strucnost" rada nekih kolega veterinara 01 nov 2012 21:17 #3021

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Verujem da je odgovor na ova dva pitanja jako prost i predvidiv...
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box