Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Strana
  • 1
  • 2

Tema: Terapija nakon vracanja Prolapsusa materice kod krava?

Terapija nakon vracanja Prolapsusa materice kod krava? 13 feb 2012 18:20 #1705

  • znatizeljan
  • znatizeljan's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 156
  • Primljeno zahvalnica: 20
  • Karma: 4
Postovane kolege,
sigurno dosta od vas su imali slucaj Prolapsusa uteri completa kod krava.Neko malo lakse. neko malo teze , ali uspevamo da vratimo matericu kao sto treba.Normalno to je predhodno propraceno davanjem epiduralne anestezije, i da ne nabrajam sta sve pre toga.Moje je pitanje : Sta dajete kravi nakon vracanja materice?Dali prilikom davanja i/v infuzija (fiz.rastvor.glucoza 5%,vetalgin.vit.C ,kofein.antibiotsku terapiju,kortikosteroide)dali dajete nesto protiv ponovnih napinjanja krava,t.e. dali dajete nekakve sedative da bi smirili kravu da ponovo ne povrati matericu ispred stavljenih savova ( ili sta drugog) na ulasku u vaginu ? Mislim da je tema interesantna za veci broj kolega, pa bi molio za diskusiju o ovoj temi.
Poslednja izmena: 13 feb 2012 18:21 od znatizeljan.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: piratevet

Odg: Terapija nakon vracanja Prolapsusa materice kod krava? 14 feb 2012 07:49 #1708

  • miladvet21
  • miladvet21's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 111
  • Primljeno zahvalnica: 7
  • Karma: 4
Mene još zanima kako znate da ste dobro vratili matericu? KAko to radite tj. vraćate matericu u položaj koji treba?
Da li se dešava da materica tj. rogovi ispadnu natrag u porođajni kanal, tj. ispred šavova i šta onda raditi?
Poslednja izmena: 14 feb 2012 07:50 od miladvet21.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: piratevet

Odg: Terapija nakon vracanja Prolapsusa materice kod krava? 14 feb 2012 08:03 #1709

  • znatizeljan
  • znatizeljan's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 156
  • Primljeno zahvalnica: 20
  • Karma: 4
Da, upravo se i meni u vecini slucajeva to desava!Upocetku vratim matericu kao sto treba ( rukom je vratim u normalan polozaj, ruka mi udje skoro do ramena,sto znaci da je skoro vracena u normalan polozaj gde bi i trebala da bude nakon telenja)) a onda krava opet dogura rogove do savova u porodjajnom kanalu.To je upravo i moje pitanje koje sam postavio?Kako da sprecim da se to ne desava??????
Poslednja izmena: 14 feb 2012 08:06 od znatizeljan.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: piratevet

Odg: Terapija nakon vracanja Prolapsusa materice kod krava? 15 feb 2012 18:32 #1715

  • znatizeljan
  • znatizeljan's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 156
  • Primljeno zahvalnica: 20
  • Karma: 4
Danas sam se malo raspitivao kod strucnijih kolega ( ZAPAMTITE:nikad nije sramota pitati drugoga za savet, a pogotovu ako znate da je strucniji od vas) u vezi mog pitanja.Rekli su mi da umesto Lidokaina koji dajem epiduralno , da upotrebim Ksilazin za epiduralu anesteziju? Za dozu reci ce mi za koji dan.Podelicu sa vama.Neznam dali je tema neinteresantna , pa se niko ne javlja za savet ili stvarno kolege kao i ja lutaju u terapiji?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: piratevet

Odg: Terapija nakon vracanja Prolapsusa materice kod krava? 16 feb 2012 20:38 #1717

  • demivet
  • demivet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 14
  • Primljeno zahvalnica: 1
  • Karma: 0
kod prolapsusa uteri prvo dobro ocistim ostatke posteljice i operem matericu mlakom vodom a onda posipam secer kako bi skupio matericu i dam na nekoliko mesta subepitelijalno oxitocin i onda pristupam vracanju materice retko kada dajem epiduralnu anesteziju jer krava legne pa mi je teze da radim, nalakse je kad krava stoji bar meni. obavezno sijem s tim da ne sijes labije vagine vec obavezno hvatas kozu i stavis cvoraste savove najmanje tri ili fleso sa sinama. zaboravio sam prvo kad vratis matericu stavis 5 do 8 Sultim bolusa ,ne stavljam oblete penusave zbog mogucih ostecenja endometrijuma.
stradan moze se dati i AB ako je temperatura preko 40 C a ako nema t samo oxitocin 10 ml
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: piratevet

Odg: Terapija nakon vracanja Prolapsusa materice kod krava? 16 feb 2012 20:46 #1719

  • piratevet
  • piratevet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 4
  • Karma: 0
Nemam mnogo iskustva sa prolapsusima, ustvari nemam iskustva generalno ali čisto napomena za kolege da se Kilazin kod goveda ponaša kao anestetik a ne samo kao sedativ tako da i najmanje doze mogu izazvati stanje slično totalnoj narkozi.
e sad dalje o temi...
Šta postavljate? Flese? Binerov šav?
A sad moje ,,razmišljanje na glas" ... ako bi koristili Tokolitike poput klenbuterola (koji nemam pojma kako bi nabavili) izgubili bi kontrakcije materice i to bi verovatno pomoglo. Ali nama je potrebno prvenstveno da izgubimo snagu trbušne prese. možda ako bi pored epiduralne anestezije izbacili iz funkcije i mišiće trbušnog zida možda bi smanjilo napinjanje. To bi moglo paralumbalnom lokalnom anesteziom i to obostrano ( obrnuto L u fossa paralumbalis). Ako neko ovo pokuša neka javi rezultate...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Strana
  • 1
  • 2

Oglasi za posao

veterina.info fan box