Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Ispiranje materice povidon jodom

Odg: Ispiranje materice povidon jodom 15 apr 2011 22:24 #944

  • boveter83
  • boveter83's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 77
  • Primljeno zahvalnica: 7
  • Karma: 2
U ambulanti imam neki povidon jod na kome pise sastav kalijum jodid 10mg, da li je to taj 10% ?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Ispiranje materice povidon jodom 17 apr 2011 18:30 #964

  • znatizeljan
  • znatizeljan's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 156
  • Primljeno zahvalnica: 20
  • Karma: 4
Slucajno koristim grcki: pise povidon jod 100 mg.
U svakom slucaju koristio sam i normalno humani povidon jod ( kupovao sam ga ponekad u apoteci).
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Ispiranje materice povidon jodom 05 dec 2012 20:40 #3248

  • acapoznanovic
  • acapoznanovic's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 14
  • Primljeno zahvalnica: 1
  • Karma: 3
Koriscenje povidon joda je atraktivno postalo jer je nestao sa trzista dobri stari, originalni Lotagen (U pojedinim zemljama se i dalje moze kupiti).

Sa njim se izbegava mogucnost nalaza rezidua u mleku, koristi se u odnosu 1 deo povidon joda prema 10-20 delova f.r. Povidon jod se na trzistu nalazi kao 10% rastvor, sa 1% slobodnog joda (10.000 ppm slobodnog joda), tako da razredjenje 20:1 (f.r.:povidon jod)doprinosi ispiranje sa 500ppm sa slobodnim jodom, sto bi trebalo biti baktericidno. Napomena: KJ u rastvoru doprinosi boljem rastvaranju,jer se cisti J ne rastvara u potpunosti u rastvoru i kao takav je nestabilan, dodatkom KJ je problem prevazidjen.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Ispiranje materice povidon jodom 05 dec 2012 22:34 #3252

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Povidon joda ima i 8-o procentnog( zvanicno za sluzokoze u humanoj), ali nista se bitno ne menja u odnosu na 10-o procentni, koji dodje kao standard kad o povidon-jodu govorimo.
Inace, da joda nema, trebalo bi ga izmisliti :)
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Ispiranje materice povidon jodom 06 dec 2012 15:29 #3254

  • zoxvet
  • zoxvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 148
  • Primljeno zahvalnica: 29
  • Karma: 3
acapoznanovic vidim da se ti baš razumeš u jod, lotagen i druga sredstva za ispiranje. Na temi http://veterina.info/forum/43-porodiljstvo-vo-i-sterilitet/898-ispiranje-materice-krava-hlorheksidinom--dezomam- spominješ i hlorheksidin odnosno dezomam. Ako se ne varam to je rastvor za potapanje papila vimena. Kakva su ti iskustva sa njim i kakav je u poredjenju sa lugolom, jodom, lotagenom
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Ispiranje materice povidon jodom 06 jan 2013 17:34 #3577

  • acapoznanovic
  • acapoznanovic's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 14
  • Primljeno zahvalnica: 1
  • Karma: 3
Moram malo opseznije ovaj put,

Dezomam se koristi kao rastvor za potapanje papila vimena. Dolazi u cistoj supstanci pa se moze koristiti i za ispiranje materice (kod nas se ne moze naci hlorheksidin na trzistu u drugom obliku osim dezomama, ili bar za sada ja nisam nasao drugo sredstvo).


Zajednicko za jod i hlorheksidin je da su baktericidni ali oba izazivaju koagulaciju proteina sluzokoze uterusa u jacim conc kao nusefekat. Sto znaci, nije finta u tome da li nesto moze ili ne, vec to sto ubacite da ispolji cidno dejstvo na M.O. ali da ne izazove veca ostecenja endometrijuma.

Ispiranjem sa visokim koncentracijama antiseptika vi necete ubiti kravu, mozete videti kako se krava napinje i da se dere zbog visceralnog bola, ona nije zivotno ugrozena, ali cete napraviti da materica nakon tretmana bude tvrda kao daska i nacekacete se da krava ostane steona ponovo.

Hlorheksidin se moze koristiti u conc 1-2%, meni je posebno od koristi kod tezih oblika endometritisa, pogotovo kod piometri E4, E2, E3, gde nakon 2 tretmana matericu mogu ograniciti u saku, a da je prethodno imala po 2-3 l purulentnog sadrzaja. Npr danas aplikujete antiseptik sa Cloprostenolom u terapijskoj dozi (2ml), a za 10 dana ponovite opet terapijsku dozu PgF2-a (2ml). Kod vecih krava od 600kg, moze i 2,2ml.

Druga stvar, oprez prilikom odredjivanja zapremine koju ubacujete u uterus, ako se pretera, antiseptik moze da "obrije" trepljasti epitel u oviduktima, tako da krava normalno ispoljava znake estrusa, ciklira, medjutim postoji problem u tansportu jajne celije... o ovome moze jos podrobnije...

Jos u vezi hlorheksidina, on nikada kod nas nije kopriscen, M.O. nikada se nisu sreli sa njim, po svojstvima je bolji od Lugola, vredi ga uvrstiti u arsenal sredstava za borbu protiv endometritisa. Ja ovde ne naglasavam da koristite samo hlorheksidin i da su problemi endometritisa zauvek reseni. Ko tako shvata, neka dalje ni ne cita post.

Dalje, bezveze je da se kunete u samo jednu stvar, jedan proizvod. Klinicar treba da ima na umu vise preparata, ako jedno ne ide koristite drugi, povecavate sanse za uspeh.

Savremena terapija resenja problematike enbdometritisa, fokus nije na antisepticima vec na prostaglandinima. E sad, pazljivo citajte i sami razmislite o sledecem da li je logicno. U kom delu ciklusa je najveca odbrambena sposobnost materice? Tokom samog estrusa, zasto?

Postpartalno, cilj je kravu provesti kroz sto vise ciklusa do momenta V.O.!!!! Za to sluze prostaglandini koji imaju dve glavne dobre osobine, uvode kravu u ciklus i otvaraju cerviks. Ako ubacite antiseptik u matericu a ne otvorite cerviks, terapija nije potpuna, sadrzaj se treba evakuisati. KORISTITE PROSTAGLANDINE U TERAPIJI ENDOMETRITISA!!!!!

Nakon telenja, prvo ispiranje neki veterinari rade vec posle 10-og dana, u inostranstvu postoje seme kod Retencija da se odmah u prva 3 dana ispere materica sa 20-30 litara vode, to kod nas jos niko ne radi (nedostatak opreme za proceduru), ja ispiram prvi put sa 20 dana nakon telenja (ako je bila RS, to mi je zasigurno ispiranje). A prostaglandine pocinjem takodje da koristim sa 20-ak dana u terapijskim dozama (2ml PGF2, Bioestrovet, estrumate... nebitno je kako ide genericko ime). Oxytocin u terapiji endometritisa nema prevelikog znacaja jer vec nekoliko dana nakon telenja receptori nisu osetljivi vise na ovaj hormon.

Dalje, budite temeljni i ne podlezite uticaju starijih kolega koji ce vam recu da IZMASIRATE JAJNIKE i sl. glupostima!!! Priroda nije napravila ovarijume da bi ih veterinari gnjecili!!! To je cist bullshiting, sa jajnicima nezno ali temeljno prilikom pregleda.

Za kraj,

prava stvar je cak i iznad svega ovoga gore navedenog. Treba forsirati higijensko telenje, gde se nakon svakog telenja iskuvavaju uzad, svako domacinstvo treba da ima svoju uzad za telenje, koristiti Desu prilikom telenja za pranje ruku. Strpljenje prilikom telenja, nema nasilnog trganja i cepanja cerviksa. Kad krene da se teli, sacekati da se otvori cervix. Ukoliko ne izbaci posteljicu, razmisljajte kako postupate kod retencija. Ne cupajte posteljicu na silu!!!! NIKAD! To moze biti posebna tema. Zelim da dodam da budete obazrivi tokom aplikacije pen obleta, ako ne sklonite prljav rep, uvucete ruku u vaginu, ukoliko vam prljav rep dodiruje karpalni zglob sirete, vi ste ti koji unosi infekciju u uterus - eto jatrogenog endometritisa!!!

Davanje 1-2 pen oblete (1 pen obleta geomicina = 1gr OTC), na toliku zapreminu uterusa to je kap u moru tecnosti, daje se minimum 4-6 gr odn 4-6 obleta, sve ostalo je subdoziranje.

Ja sam imao iskustvo sa starijim kolegama koji ne pridaju ovome nikakav znacaj, cujete, ma krava je to, nece joj biti nista... i nisu u pravu. Ili primer klinicara koji stvarno zna da uradi carski rez, samo prilikom usivanja materice ketgut se vuce prvo kroz balegu a zatim usiva matericu. Tehnika mu je odlicna, ali higijena nula!!! I posle mesec dana vi pregledate kravu i konstatujete enormnu kolicinu fibrinskih adhezija periuterino. Takve krave ispoljavaju znake estrusa, cista sluz, kolicinski i po kvalitetu dovoljna, jajnici dobri sa izrazenim F3, F4, ali takve krave tesko ili uopste ne koncipiraju. Zasto? Zato sto od mase periuterinih, perioviduktalnih fibrinskih adhezija (nebitno da li su poreklom od fibrina iz krvotoka ili posthirurskih bakterijskih infekcija), oplodjena jajna celija nikada ne stigne do nidacije u lumen materice. Ispada da stalno osemenjavate a ne ostaje steona, tu je najpametnije skartirati takva grla.

KNOWLEDGE SHOULD BE FREE!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box