Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Bolesna svinja nakon davanja nilverm tablete

Bolesna svinja nakon davanja nilverm tablete 03 jul 2014 00:27 #5322

  • Viki
  • Viki's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 2
  • Karma: 0
Imam dvoje prasadi od 25kg. Jedno hroplje kad jede. Prije 12 dana sam im dala nilverm tabletu protiv glista.Jedno je izbacilo 6 glista ali se razboljelo.Jede samo malo mlade trave i malo koncentrata. Na telofonski upit jedan veterinar kaže da je to upala pluća i da to ne mogu liječiti nilverm tabletom.Drugi veterinar kaže da je najvjerovatnije smotak glista zaglavio u crijevima i preporučio klanje svinje jer je velika mogučnost da će uginuti. I nakon 12 dana prase je živo ali i dalje je bolesno. Skići kad mu nosim jelo-sirovo jaje sa 4 kašike kuvane prekrupe. Ne može više pojesti. Bez jajeta mu ne moram davati. I dalje hroplje kad jede. Zanima me dali će ozdraviti i dali je meso za upotrebu. Unaprijed hvala na odgovoru.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Bolesna svinja nakon davanja nilverm tablete 03 jul 2014 00:46 #5323

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
12 dana bolesti je jako puno i to prase je vec odavno morao da pregleda veterinar.
Izvinjavam se ali ne znam sta znaci da "hroplje".
Taj preparat sadrzi aktivnu supstancu tetramizol, i to je za upotrebu jako bezbedan preparat. Nezeljena dejstva se jako retko javljaju, pod uslovom da je pravilno dozirano po telesnoj masi.
Kod jake invazije parazita, desava se da uginuli paraziti u plucima izazovu upalu. Verujem da je to ovde slucaj.
Jedno slusanje pluca slusalicama i merenje temperature resavaju svaku dilemu da li jeste ili nije.
Svako ovako dugo cekanje na pregled i terapiju nikako ne doprinosi izlecenju bilo cega.
Zaboravih jos nesto od ekstremne vaznosti. Ziva jaja, narocito ako su od domacih kokosaka, nikada i ni pod kojim uslovima ne davati zivotinjama, ukljucujuci i svinje.
Takodje, ako je u pitanju "smotuljak" uginulih parazita u crevima, zivotinja uopste nema izmet ili ga ima sasvim malo, oskudno i sluzavo. Kod potpune neprohodnosti creva, javlja se iskuljucivo sluz.
veterina.info ***prvi i najveci***
Poslednja izmena: 03 jul 2014 00:49 od Hardvet.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Bolesna svinja nakon davanja nilverm tablete 07 jul 2014 16:49 #5336

  • Viki
  • Viki's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 2
  • Karma: 0
Izraz ˇˇhropljeˇˇ ja ne znam drugačije objasniti. Samo kada jede ispušta neki glas kao da hrče. To čujem samo kad sam blizu njega. Prva 4 dana izmet je bio kao obavijen sa nekom svijetlom masom. Peti dan je izbacilo još trulih-sasušenih glista i od tada je izmet normalan. Po vašoj preporuci došao je veterinar. Izmjeri mu temperaturu, kaže blago povišena i dade mu inekciju protiv upale pluća. Keže bit će mu bolje za 2-3 dana. Na moje pitanje da li je bolesno od glista on me uvjerava da je slučajno dobilo upalo pluća kada sam dala tabletu. Napominjem da je prije tablete normalno jelo. Veterinar se čudi kako je prase živahno nakon toliko dana bolesti a ja se čudim kako zna da je upala pluća kada ga nije pregledao slušalicama, a temperaturu je možda dobilo od trčanja-bježanja od veterinara. Kad su ga ugledali razbježali se kao da su vidjeli vuka. I danas nakon 4 dana prase je isto. Ništa mu nije bolje ali ni gore. Ono trči kad mu donesem da jede, skići gladno ali ne jede. Jutros je pojelo bananu a u podne samo pola. Trave može jesti.Sprema mu se eutanazija. Ima li nade za njega? Hvala na odgovoru.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Oglasi za posao

veterina.info fan box