Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: opsta pitanja

opsta pitanja 22 avg 2012 20:34 #2645

  • bambix23
  • bambix23's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 19
  • Karma: 0
Koja je razlika u izgledu između ovce i ovna? Da li oba pola imaju rogove?
Da li se rogovi domaćih životinja koriste u neku svrhu?
Pročitala sam kako treba hraniti ovce, ali mene interesuje, da li osim trave i žitarica koza može jesti nešto što nije nabrojano u repertoauru potrebne hrane. Interesuje me da li koza prihvata ili odbija voće i povrće.
Pročitala sam da ovce imaju obično 2 cucle na vimenu? Da li mogu imati 4 cucle kao krave i ako je moguće od čega to zavisi? Da li isto važi i za koze?

Da li su istinite sledeće tvrdnje:

Овце немају зубе у својој горњој предњој вилици.
Вуна овце се обично шиша једном годишње.
Jedna ovca daje око 8 килограма вуне.
Овце су рођени са дугим репом. Неки произвођачи seku repove убрзо након што су рођени.
Масти (лоја) из оваца може да се користи за прављење сапуна и свећа.
Овце може да се роди са или без рогова.
Ако видите овце на леђима, пружити руку! Овце не могу да ustanu из tog положајa. Ако ostanu на леђима превише дуго, на крају ће умрети.
Беба јагње може идентификовати своју мајку њеним блејањеm.
Овце обично рађају близанце.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: opsta pitanja 22 avg 2012 21:27 #2650

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Nesto smo vec raspravili, a sad me interesuje jel ovo test opsteg znanja veterinara :)
Iz kog razloga te sve ovo zanima?
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: opsta pitanja 22 avg 2012 22:11 #2651

  • bambix23
  • bambix23's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 19
  • Karma: 0
Zanima me jer sam ucitelj i iz zelje da naucim decu interesantnim i detaljnijim podacima shvatila sam da mnoge stvari ne znam. Citajuci o domacim zivotinjama javljala su mi se mnoga pitanja. Zelim samo da ih razjasnim. Nisam imala nameru ikog da proveravam samo da utvrdim kako ne bih prenosila pogresne podatke.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: opsta pitanja 22 avg 2012 22:49 #2652

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Izvinjavam se sto sam pitao ovo sto me zanimalo. Ovakva pitanja nisu uobicajena za nas forum.
Kao sto rekoh, par prvih pitanja je odgovoreno u drugoj temi, gde su prvi put postavljena.
Rogovi i papci se koriste u proizvodnji tutkala( lepka za drvo).
Ovce i koze imaju po 2 sise. Ne mogu imati po 4 sise. Postoje malformacije vimena koje podrazumevaju "pasise". Dodatne sise koje nisu pozeljne i vecinom nemaju adekvatnu gradju i funkciju.
Prezivari nemaju gornje sekutice. Imaju "roznu plocu" koja takodje sluzi zvakanju( prezivanju).
Ovca daje vune zavisno od rase. Ovce namenjene za tu svrhu daju vise. Mesani tipovi daju manje. 8 kg je ogromna kolicina vune i u nasim krajevima skoro pa neostvariva.
Secenje repova zaista postoji kao procedura u veterini.
Loj se odavnina koristi za svece. Lojanice.
Svako mladunce rogate stoke se radja bez rogova. Kasnije izrastaju zavisno od rase, mada i tu ima izuzetaka.
Postoji pozicija tela u kome ovca moze biti u katalepsiji( "ukocena paraliza"). Ali, to nije polozaj na ledjima. U pitanju je sedeci polozaj, sa oborenom glavom. Nece uginuti, stanje je kratkotrajno i nikada sama nece doci u taj polozaj i to stanje. Povremeno ga koriste stocari ili veterinari za odredjene manipulacije i radnje na zivotinji.
Jagnje kao i mnogi drugi mladunci identifikuju majku na osnovu glasa. Vazi i obrnuto.
Ovce radjaju jedno jagnje. Moguce su dvojke(cesce) i trojke (retko).
veterina.info ***prvi i najveci***
Poslednja izmena: 22 avg 2012 22:52 od Hardvet.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: opsta pitanja 23 avg 2012 22:03 #2665

  • bambix23
  • bambix23's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 19
  • Karma: 0
Nikakav problem nije sto pitate. Ja se izvinjavam sto gnjavim sa ovakvim pitanjima. Necu Vas jos puno daviti. Naravno, ako ste voljni da mi odgovorite.
Pitala sam Vas za rogove koze, ali nisam znala da to vazi i za ovce. Mislila sam da su veliki rogovi obelezje samo muzjaka. Mnogi ljudi su u ovakvoj zabludi. Mada nije ni cudo kada se na internetu pisu mnoge neistine, kao ova o ovci u polozaju na ledjima. Znaci, i ovce mogu imati velike rogove? Dakle, ovce, krave, koze se od muzjaka ne raspoznaju nikako drugacije osim polovima? Ne postoji specificnost kao kod curana, petlova...? Pitam opet samo da potvrdim da li sam dobro shvatila.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: opsta pitanja 23 avg 2012 23:09 #2666

  • dr.dzek
  • dr.dzek's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 93
  • Primljeno zahvalnica: 11
  • Karma: 1
Da rogove imaju i muzjaci i zenke s tim sto kod ovaca zenke imaju rogove znatno redje. Svaki prosecan poznavalac ovih vrsta moze da raspozna pol i bez zagledanja u genitalije ako vas to interesuje. Ljudi koji cuvaju stoku nisu u takvoj zabludi.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Oglasi za posao

veterina.info fan box