Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Strana
  • 1
  • 2

Tema: Pucanje folikula pril pregleda

Odg: Pucanje folikula pril pregleda 19 okt 2012 08:34 #2893

  • verymerry
  • verymerry's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 9
  • Primljeno zahvalnica: 2
  • Karma: 1
Svakako pregledati i jajnike, ali pažljivo. Folikul ne puca baš tako lako (potrebno je malo jače pritisnuti). Nikada nisam "zgnječila" folikul kada sam oprezno pregledala jajnike. Ako prsne folikul prilikom pregleda, neće ostati steona.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: acapoznanovic

Odg: Pucanje folikula pril pregleda 06 jan 2013 22:32 #3581

  • acapoznanovic
  • acapoznanovic's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 14
  • Primljeno zahvalnica: 1
  • Karma: 3
Pravilno je pregledati rep. trakt pre V.O.

Pravilno je i ne pregledati ukoliko su jasni znaci estrusa (edem i hiperemija vulve, krava stoji kao ukopana, vide se znaci da su druge krave skakale po njoj u slobodnom sistemu drzanja, ima cistu, staklastu sluz koja se razvlaci do zemlje, na zadnjoj muzi je dala manje mleka itd... V.O. bez pitanja, medjutim, na 20-ak ovakvih slucajeva zapasce vam jedna koja se pokazivati znake estrusa, stajace kao ukopana, imace cistu sluz, vi je osemenite a ono cista na jednom od jajnika.... i cista najcesce stoji sve dok opet ne pogledate tu kravu rektalnim putem.

Dakle, ne dajte se ubediti da nije dobro pogledati ovariume. Drzite se pravila da ukoliko gledate, uradite to pazljivo. Svima se desilo (spadam ovde) da pukne folikul (F4) na sam dodir jajnika. Vazno je samo da ukoliko Vam pukne pod prstima NE OSEMENJAVAJTE, koliko god u podsvesti zeleli da ostane steona, nece se to desiti. Sanse su izrazito male zbog toga sto jajna celija ne zavrsi u jajovodima kad F prsne pod mehanickim pritiskom.

I jos jedna vazna stvar, ako npr nadjete F na Desnom jajniku, ukoliko ubacite seme u desni rog, ne povecavate sanse za koncepciju, naprotiv smanjujete ih drasticno. Takodje za kolege staziste, budite obazrivi kod V.O., tamo gde rukom pipate bifurkaciju materice, to nije mesto gde bifurkacija pocinje.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Strana
  • 1
  • 2

Oglasi za posao

veterina.info fan box