Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: bolesti kod krava

bolesti kod krava 18 dec 2015 19:12 #6043

  • gromil
  • gromil's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 22
  • Karma: 0
Krave prvo ujutro jedu livadsko sijeno,zatim koncentrat,sjenaza ,popodne ide kukuruzna silaza uvece koncentrat i ponovo sjenaza po potrebi.

Sta konkretno znaci "bhb"?

Nisam provjeravao dislokaciju sirista ali sam citao o tome i tamo kaze da se ketoza moze pojaviti i kao sekundarni proizvod dislokacije sirista samo u tom slucaju krava ne jede i ne balega sto kod ove krave nije slucaj.Koji bi dijagnosticki metod bio najjednostavniji i najpouzdaniji za dislokaciju sirista?

Za moje laicko oko ona nema vidljive znakove ketoze normalno se ponasa jede, jedino koncentrat ne uzima tako rado kao ostale krave, ketotest urina dobija jacu boju u odnosu na 2 dana prije i neznam dali da ukljucim ponovo nekakvu terapiju dok nije postalo jos gore jer ako budem morao krv ponovo nositi u laboratoriju onda to vise nije to.

Krava je crveno-bijeli holstajn sa nesto malo primjese simentalca.

Glutealna muskulatura: Sta je to i na sta ukazuje debljina masnog tkiva?

Ja sam sigurno dosadan sa svojim neznanjem i pitanjima zato se ovim putem izvinjavam i zahvaljujem na ukazanoj paznji i pomoci.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

bolesti kod krava 18 dec 2015 23:17 #6044

  • primus
  • primus's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 126
  • Primljeno zahvalnica: 40
  • Karma: 17
Bez analize metaboličkog profila nije zahvalno davati procenu, ali (na osnovu svega iznešenog) mišljenja sam da treba povećati ugljeno-hidratni deo obroka (kukuruzno brašno, a smanjiti udeo fermentisanih hraniva (senaža i silaža).
Bhb-beta hidroksi buterna kiselina
Dislokaciju sirišta proverava veterinar auskultacijom.
Samo terminalna dislokacija dovodi do nestanka apetita i izostanka refleksa defekacije. Dešava se da sirište "šeta".
"Nema vidljive znake ketoze". Baš tako! Treba proveriti metabolizam i nakon toga dati procenu. Verovatno je u subkliničkoj ketozi.
To što nosi HF krv ukazuje da problem može biti baš metabolizam.
To što je keto test pozitivan, ne znači da je životinja ugrožena.
Ja subkliničku ketozu lečim Ketalom i stočnim kvascem.
Priča o glutealnoj muskulaturi i ultrazvučnoj proceni telesne kondicije životinje je suviše komplikovana.
Molim Vas da shvatite da ovde na forumu dajemo smernice vlasnicima. A za to što od mene tražite meni bi trebalo šest godina da Vam objasnim.
Javite šta se dešava da životinjom...
na psu rana...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

bolesti kod krava 19 dec 2015 07:09 #6045

  • brago
  • brago's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 3
  • Karma: 0
Da se prikljucim diskusiji. Kolega ako biste mogli malo pojasniti ovu ultrazvucnu procenu telesne kondicije?
Takodje, cini mi se da je kukuruzna silaza upravo ugljeno-hidratno hranivo?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

bolesti kod krava 19 dec 2015 07:25 #6046

  • gromil
  • gromil's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 22
  • Karma: 0
Ja cu pokusati ponovo sa analizom krvi pa ako bude uspjesno javicu rezultate.

Najbolje bi bilo kad bih imao lokalnog dobrog strucnjaka koji jos i voli svoj posao, onda ja nebih ni morao da se naprezem oko necega sto je toliko opsirno da ni veterinar nemoze sve znati a kamoli ja, jer i bez toga imam na ledjima previse oblasti iz poljoprivrede koje prozimaju moj posao i koje pokusavam da savladam.
Ovaj moj veterinar je posten i iskren, ne stidi se reci da nesto nezna dok jedan drugi od kojeg sam trazio pomoc u vezi ovoga mi je obecao pomoc ali se tu sve i zavrsilo.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

bolesti kod krava 19 dec 2015 17:59 #6047

  • primus
  • primus's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 126
  • Primljeno zahvalnica: 40
  • Karma: 17
izvolite, kolega, zadovoljstvo je moje!
linearnom sondom merite debljinu potkoznog masnog tkiva da bi ste dobili sto objektivniju procenu telesne kondicije: dve sake kaudalno od t. coxae, jedna ventralno od trnastih nastavaka os sacrum. Mesto pregleda ocistite obilno medicinskim alkoholom, naslonite sondu na gluteus i izmerite debljinu potkoznog masnog tkiva do glutealne fascije. A onda, uporedite vrednosti sa grafikona po danima laktacije za s i hf grla. Odvojeno, naravno. Ako Vas interesuje, mogu da Vam posaljem ta dva grafikona...

silaza jeste ugljeno hidratno hranivo...
da i ne...
najbolja energija je u ispravno osusenom livadskom senu (citao sam i do 16MJ po kg)
ako izuzmemo melasu, uljanu repicu i slicne stvari koje su egzoticne za nase seljake, sledeci je kukuruz, pa psenica
silaza moza da bude dobra i losa, Vi to sami znate, da ne ulazimo u to
dalje, silaza sa viskom buterne kiseline gubi i do 18% energetske vrednosti (potrosile je bakterije)
stigli smo i do buterne: ona je glavni okidac velikog broja problema (i to sam siguran da znate, zato da ne gnjavim previse. culi ste za "trovanje silazom"
ja sam misljenja da treba smanjiti unos fermentisanih hraniva, a povecati unos lako svarljive energetske hrane. oprezno, naravno...
nista od toga nije lako bez laboratorije i odlucnog vlasnika.

postovani gromil,
Vas veterinar (niti bilo koji drugi) ne moze sve da zna
dovoljno je da Vas uputi na nekog ko moze da pomogne
siguran sam da u BiH postoje ljudi koji se razumeju u ishranu goveda. mislim da to trebate promeniti. koliko goveda cuvate? koliko mleka dnevno proizvodite? ako ste malo veci proizvodjac i kupujete velike kolicine koncentrata, mozda bi Vasi dobavljaci hteli da pomognu. oni to cesto rade besplatno.
umorih se :)
na psu rana...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

bolesti kod krava 22 dec 2015 20:17 #6051

  • gromil
  • gromil's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 22
  • Karma: 0
Evo rezultata analize pa bih zamolio mišljenje.


DSC_01151.jpg


DSC_01131.jpg

Hvala.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box