Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Strana
  • 1
  • 2

Tema: Lučenje mleka

Lučenje mleka 14 jul 2015 10:11 #5851

  • Tacili
  • Tacili's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 12
  • Karma: 0
Pozdrav svima na forumu!
Imam jedno pitanje pa bih molila ako neko zna da mi odgovori.
Naime, sa drugom sam razgovarala i on tvrdi da krava pošto se oteli, može mleko (neprekidnom mužom) da daje neograničeno, a da se pri tom ne upotrebljavaju antibiotici, hormoni i drugo, kao i da ne dođe do ponovne oplodnje nakon telenja.
Prosto rečeno - krava se oteli, tele posisa kolostrum, krava počinje da se izmuza i to može tako da traje zauvek.
Tvrdim da ne može, ali želim da saznam ovde da li je to uopšte moguće. Ne mogu da se setim, mislim da je u nekom poglavlju u stočarstvu bilo reči o tome i da pisalo da ne može. Nemam knjigu da opet prelistam...

Hvala unapred!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Lučenje mleka 14 jul 2015 17:25 #5855

  • primus
  • primus's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 126
  • Primljeno zahvalnica: 40
  • Karma: 17
Nisam do sad sreo nekog ko je toliko blesav (ili toliko voli krave) pa da čuva kravu koja nije steona duže od dve godine. Nakon tog perioda, količina mleka je mizerna. Takva krava je strašan gubitak. Čak, neki vlasnici kažu da mleko posle godinu dana ume da promeni ukus.
Moj konačan odgovor glasi: suludo je čuvati kravu koja se u jednoj laktaciji muze duže od nekih 500 dana.
na psu rana...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Tacili

Lučenje mleka 15 jul 2015 12:10 #5857

  • Tacili
  • Tacili's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 12
  • Karma: 0
Hvala vam Primus!
Nisam ni ja čula, ali on tvrdi da je to moguće kao što je moguće da žena doji bebu neograničeno i 5 godina i šta ja znam, kaže da je ako se krava oteli mleko neograničeno ako se redovno izmuza.
To ne samo da zvuči nerealno, već verujem da se desi neka promena, da se usled gubitka oksitocina moraju davati hormoni da bi se lučenje nastavilo, a sve to zvuči totalno suludo.

(ja bih volela da imam kravu kao ljubimca, ali naravno nemam uslove :) )
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Lučenje mleka 15 jul 2015 16:25 #5859

  • primus
  • primus's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 126
  • Primljeno zahvalnica: 40
  • Karma: 17
Hormon odgovoran za proizvodnju mleka je prolaktin. Oksitocin je zadužen za prskanje alveola i izlivanje mleka u mlečnu cisternu. Vaš prijatelj, ponajpre, govori o izuzetku i kuriozitetu. Ne mislim da je nemoguće to što On govori. Ali se pitam: odakle mu to saznanje i čemu ono služi?
Meni to liči na onu priču o gravitaciji: mesec privlači nas i mi privlačimo mesec. Ali koga je briga za silu kojom mi privlačimo Mesec. .
na psu rana...
Poslednja izmena: 15 jul 2015 16:28 od primus.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Lučenje mleka 15 jul 2015 21:14 #5861

  • Tacili
  • Tacili's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 12
  • Karma: 0
On je završio za veterinarskog tehničara i tvrdi da se kod njega (kod mene sada) u školi poljoprivrednoj to radi tako. Ja sam bila na praksi da vidim krave i ostalo (ja sam vanredni učenik tako da ne idem redovno tu na praksu) i profesorka stočarstva mi je objasnila da se krava suštinski nakon telenja i pošto tele uzme kolostrum ponovo oplodi i muze sve vreme do perioda zasušenja koji traje 2 meseca, gde se nakon telenja ponavlja proces. One su praktično steone od 15. meseca svog života, do kraja svog života. Drug tvrdi da to nije istina i kad je on išao u poljoprivrednu školu krava bi imala jedno tele, a onda bi je samo muzli i nisu davali ni hormone ni antibiotike. Profesorka meni kaže da to nije tako. On kaže da ja nisam razumela.
Da li je moguće da je on završio za veterinarskog tehničara i da je zaista u školi nekada bilo tako, da su se krave muzle bez steonosti, a da je sada potpuno drugačije? Dakle, njegova tvrdnja je da je nakon prve steonosti, pa telenja krava sposobna redovnom mužom da proizvodi mleko večno, bez dodavanja ikakvih hormona i antibiotika.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Lučenje mleka 15 jul 2015 21:25 #5862

  • primus
  • primus's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 126
  • Primljeno zahvalnica: 40
  • Karma: 17
Sad je jasno.
Vi ste mnoge stvari shvatili pogrešno (a i objašnjavači nisu sjajni).
A menadžment farme o kojoj priča taj tehničar je katastrofalan. Opravdanje za to su našli u 'novoj činjenici' da krava može da se muze zauvek. I to samo zato što nisu mogli da učine da bude steona.
Kažem ponovo: katastrofa!
na psu rana...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Strana
  • 1
  • 2

Oglasi za posao

veterina.info fan box