Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Strana
  • 1
  • 2

Tema: Endometritis krave

Endometritis krave 05 dec 2012 18:20 #3237

  • goranche83
  • goranche83's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 9
  • Karma: 0
Drage kolege molio bih vas za savet posto sam od skora poceo da volontiram i jos sam nov na terenu. Danas sam imao slucaj u jednom gazdinstvu da je kravi natekla vulva, i zazarena je, cak je i oko rektuma krenuo otok. Zvao sam starijeg kolegu radi konsultacije i rekao mi je da je to klasican endometrit. Dao sam amoxycilin i analgetik i vlasnik mi je posle par sati javio da se otok povukao. Kako sam saznao od vlasnika ta krava je otelila iznesen plod, ali tele nije davalo znake zivota( bilo je mrtvo). Nakon puerperalnog perioda krava je redovno potrazila i on je prvi put propustio, a drugi put osemenio, nakon cega je se ona povadjala i 23 dan opet je osemenjena (8 novembar 2012).
Konkretno, zanima me ako je endometritis, da li treba da ponovim terapiju narednih dana, i da li je potrebno kasnije ispiranje materice kad bude u estrusu? Hvala unapred ! ! !
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Endometritis krave 05 dec 2012 18:45 #3240

  • zoxvet
  • zoxvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 148
  • Primljeno zahvalnica: 29
  • Karma: 3
Nemam nekog preteranog iskustva pa i mene zanima mišljenje drugih kolega. Ja do sada još nisam čuo da neko postavlja dijagnozu na osnovu natekle i zažarene vulve. Znam da zna da bude takva pod dejstvom estrogena, kada je krava u estrusu i to je fiziološki. Mislim dijagnozu endometritisa treba postaviti rektalnim pregledom materice (da li je uvećana, debljina zidova, asimetrija rogova, konzistecija). Zanima me i šta kolege misle o primeni antibiotika u ovom slučaju. Ne kažem da možda neće pomoći ali koliko mleka treba baciti. Mislim da ispiranje rastvorom joda ili lugola može dosta pomoći i ne znam zašto čekati sledeći estrus da bi se isprala. Šta ako ne udje u estrus?
Ponavljam da nisam ekspert u ovoj oblasti, izneo sam svoje mišljenje pa bih voleo da čujem mišljenja kolega
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: goranche83

Odg: Endometritis krave 05 dec 2012 19:17 #3243

  • goranche83
  • goranche83's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 9
  • Karma: 0
Slazem se kolega da se dijagnostikuje rektalnim pregledom, ali vulva je toliko natekla da se nije moglo ni prici rektumu. A sto se estrusa tice danas je 27-28 dan od poslednjeg osemenjavanja, ne verujem da je sad u estrusu... Hvala jos jednom.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Endometritis krave 05 dec 2012 19:23 #3244

  • lane
  • lane's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 60
  • Primljeno zahvalnica: 10
  • Karma: 3
Sine, to ti se u narodu kaže da je pečila zmija, a ako te neko pita otkud zmije u decembru samo kaži da beže od mraza u štalu gde je toplije nego napolju
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Endometritis krave 05 dec 2012 19:46 #3245

  • ševo
  • ševo's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Administrator
  • Poruka: 338
  • Primljeno zahvalnica: 35
  • Karma: 12
goranche83: nikada nisam video tako natečenu vulvu. Trebao si slikati, bilo bi nam svima od koristi. Što se estrusa tiče nije baš uvek kao po knjizi da ciklus traje 21 dan. Susretao sam se sa slučajevima da krava traži tačno posle 21 dan, 6-7 dana posle osemenjavanja opet traži. Na pregledu opet folikul.Jel zna neko to da objasni. Da onaj prvi nije ovulirao bila bi cista. Ko zna. Nema pravila u svetu veterine. Šteta što nema stare garde na forumu da čujemo koju pametnu od njih.

zoxvet: i kod nas na farmi se ispira lugolom i ima rezultata. Ne čeka se sledeći estrus. Antibiotike u terapiji endometritisa skoro da i ne koristimo

lane: svaka ti je k'o u Njegoša :laugh: Sve treba znati. Nikada ne znaš kad će ti zatrebati
Poslednja izmena: 05 dec 2012 19:55 od ševo.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: goranche83

Odg: Endometritis krave 05 dec 2012 20:20 #3246

  • lane
  • lane's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 60
  • Primljeno zahvalnica: 10
  • Karma: 3
Imam ja još tih bisera za mazanje očiju "prostom narodu" samo mi se javite sa kojim konkretno problemom se mučite i sve rešavamo.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Strana
  • 1
  • 2

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box