Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Strana
  • 1
  • 2

Tema: Nadutost (meteorizam) kod goveda

Nadutost (meteorizam) kod goveda 21 avg 2012 16:53 #2631

  • perovet
  • perovet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 33
  • Primljeno zahvalnica: 3
  • Karma: 0
Pozdrav,
zanima me kako kolege leče nadutost kod teladi i koja se metoda pokazala najefikasnijom (sonda, bušenje buraga iglom, sicavet...)
evo i slike jednog pacijenta...

Slika006.jpg
Poslednja izmena: 21 avg 2012 20:01 od ševo.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nadutost kod teladi 21 avg 2012 19:44 #2633

  • DjordjeVet
  • DjordjeVet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Gold Boarder
  • Poruka: 183
  • Primljeno zahvalnica: 34
  • Karma: 12
sonda pomaze kod prostog naduna, ali samo privremeno...ako ne otklonis uzrok, ponovo ces imati gasove za relativno kratko vrijeme...takodje, jedna od osnivnih uloga sonde, pored eliminacije gasova jeste i da provjeris prohodnost jednjaka..ako je razlog naduna zacepljenje jednjaka, sve ostalo ti ne vrijedi dok ne obezbijedis prohodnost...
Nojmanovu nosno-zeludacnu sondu kada su u pitanju goveda slobodno zaboravi, jer je malog promjera, i brzo se zacepi, plus je govece mnogo nezgodnije za sondiranje kroz nos u odnosu na konje kod kojih je to uobicajeno, ali ne svaki put i lako..dakle, metalna sonda, otvarac za usta (nikako ne drzati jezik) i guras do buraga...najvjerovatnije je da se sondiranje mora ponavljati vise puta, jer se sonda redovno zacepi...imao sam slucaj bika koga sam sondirao najmanje 30 puta bas zbog toga...sasuo sam u njega sve sto sam imao, i tek nakon sat vremena je dobio proliv i nadun je poceo da splasnjava...

troakar je krajnja varijanta, kada postoji direktna opasnost od uginuca, pa se ne koristi tako cesto...ako nemas troakar, moze posluziti i nesto drugo (parola snadji se, obicno to bude neki noz ili nesto slicno), s tim sto je to privremeno rjesenje, da kupis vrijeme, trenutno spasis zivot i omogucis ekonomsko iskoristavanje...ako to ne upali, ostaje klanje iz nuzde...
alternativa troakiranju je ruminotomija, s tim sto tada postoji mogucnost da budes zaliven sadrzajem koji iz buraga izlazi pod pritiskom...
jako bitna stvar, posebno kod jakih naduna, jeste da ne dozvolis nagli izlazak gasova, jer postoji opasnost od naglog pada krvnog pritiska zbog preraspodjele krvi i ishemije vitalnih tkiva...
jos nesto..s obzirom da su metan i drugi gasovi iz buraga zapaljivi, cigarete sto dalje, inace... :woohoo:
dakle, ostaju medikamenti....siccavet je dobar, tympanol takodje, kao i vecina komercijalnih preparata...dajes ih sondom, dva-tri ili vise komada, koliko ti treba...uz njih je dobro dati i laksantni prasak, kako bi se digestivni trakt ispraznio....
pored gotovih preparata koje sam pomenuo, stara skola sugerise da se daju razlicita ulja, mlijeko, anticimotici i druge stvari koje razbijaju mjehurice i omogucavaju izdvajanje gasova iznad sadrzaja....par kolega mi je cak spominjalo i naftu, mada to ne bih pokusavao....
ono sto mi je rekao (nezvanicno, ali vrlo efikasno) jedan od profesora sa Bolesti papkara, a prema receptu prof. Ace Cvetkovica sa iste katedre (starije kolege znaju o kome govorim, poznat i kao Aca madjionicar zbog price koju cu ispircati neki drugi put) jeste sljedeci recept:
pomijesa se pola solje jestivog ulja sa pola solje toplog mlijeka i posoli sa manjom kolicinom soli, zatim se mijesa da se u potpunosti sjedini i zalije se naduta zivotinja...prema tom receptu, ova smjesa veoma brzo razbija gasove i omogucava njihovo izdvajanje...

pored svega ovog, dodatna stvar je i stavljanje stapa poprecno u usta zivotinje, kako bi 'zvakala' i lucila pljuvacku, koja kod prezivara ima svojstvo da omogucava izdvajanje gasova i podrigivanje...

nadam se da sam pomogao, a ocekujem i od ostalih kolega da dodaju svoja iskustva...
...sve počinje i sve završava u biblioteci...ne postoji ništa izvan knjiga...
Poslednja izmena: 21 avg 2012 19:52 od DjordjeVet.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: perovet, acapoznanovic

Odg: Nadutost kod teladi 21 avg 2012 19:59 #2635

  • perovet
  • perovet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 33
  • Primljeno zahvalnica: 3
  • Karma: 0
E ovo se zove objašnjenje. HVALA
:)
Poslednja izmena: 21 avg 2012 20:00 od perovet.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nadutost kod teladi 21 avg 2012 20:57 #2637

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Doktor Djole, sta na ovo dodati? Pa, ovo moze da prodje kao seminarski rad :)
Narodnu medicinu, ulje, naftu i slicne tecnosti koje idu pretezno u auto ne probam dok "hemija" fantasticno radi posao...:)
Sa gumenom sondom nisam imao problema nikada. Sondiranje teladi iskljucivo na usta uz otvarac, neizostavno.
Ovi naduni kod teladi su vecinom recidivirajuci. Cesto se ponavljaju par puta i nikad vise(nezrelost digestivnog trakta, pretrpavanje hranom...). Ne treba se resiti teleta cim se prvi put naduje.
Jedno resenje koje se pokazalo kao delotvorno u preventivi: dodati malo ovih sredstava protiv indigestije i naduna u obliku praska u hranu koju tele jede. Ako po malo uzima koncentrat, onda u njega.
Jestivo ulje je antizimotik i karminativ, ali cisto sumnjam da bi malo ulja resilo bilo koji nadun, a kamo li ozbiljniji.
Postoje neki drugi narodni recepti, koji pored ulja ukljucuju i kvasac, sodu-bikarbonu i ne znam sta jos... Nisam probao i ne bih da probam osim u krajnjoj nuzdi.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: perovet

Odg: Nadutost kod teladi 21 avg 2012 21:00 #2638

  • DjordjeVet
  • DjordjeVet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Gold Boarder
  • Poruka: 183
  • Primljeno zahvalnica: 34
  • Karma: 12
Hardvet wrote:
Doktor Djole, sta na ovo dodati? Pa, ovo moze da prodje kao seminarski rad :)
Narodnu medicinu, ulje, naftu i slicne tecnosti koje idu pretezno u auto ne probam dok "hemija" fantasticno radi posao...:)
Sa gumenom sondom nisam imao problema nikada. Sondiranje teladi iskljucivo na usta uz otvarac, neizostavno.
Ovi naduni kod teladi su vecinom recidivirajuci. Cesto se ponavljaju par puta i nikad vise(nezrelost digestivnog trakta, pretrpavanje hranom...). Ne treba se resiti teleta cim se prvi put naduje.
Jedno resenje koje se pokazalo kao delotvorno u preventivi: dodati malo ovih sredstava protiv indigestije i naduna u obliku praska u hranu koju tele jede. Ako po malo uzima koncentrat, onda u njega.
Jestivo ulje je antizimotik i karminativ, ali cisto sumnjam da bi malo ulja resilo bilo koji nadun, a kamo li ozbiljniji.
Postoje neki drugi narodni recepti, koji pored ulja ukljucuju i kvasac, sodu-bikarbonu i ne znam sta jos... Nisam probao i ne bih da probam osim u krajnjoj nuzdi.

ahahah... B)
napisao sam sve sto sam znao da moze da pomogne, ne znaci da sve treba primijeniti....
cest je slucaj da, pogotovo na terenu, moras da improvizujes, pa je dobro znati i ovakve stvari....
...sve počinje i sve završava u biblioteci...ne postoji ništa izvan knjiga...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Nadutost (meteorizam) kod goveda 21 avg 2012 21:51 #2639

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48

Sreca pa nafte uvek ima u traktoru!
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Strana
  • 1
  • 2

Oglasi za posao

veterina.info fan box