Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Izbacivanje ploda kod prvotelke

Izbacivanje ploda kod prvotelke 11 mar 2012 17:34 #1860

  • Medzid
  • Medzid's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 63
  • Karma: 2
Postovani, bio bi zahvalan ako bi mi neko od Vas veterinara odgovorio vezano za temu izbacivanja ploda kod krave junice prvotelke. Naime pre dve godine sam imao slucaj da mi je junica odmah posle telenja izbacila plodiste to su veterinari vratili zasili i nisam smeo dalje da je drzim prodao sam je veterinar mi je rekao da se ne preporucuje za dalje drzanje. prodao sam je.
Sad imam junicu pred telenje i primecujem navaginalnom otvoru kad lezi da joj malo viri valjda je to deo plodista i ja mislim da je to znak upozorenja da ce ga izbaciti posto se oteli takav slucaj mi je imao komsija pred telenje sam video da joj to viri iz vaginalnog otvora odmah posle telenja nekoliko sati i posto se ocistila (izbacila posteljicu)izbacila plod i morali su da je zakolju jer kazu da je nenormalno iskrvavila. Molim Vas da mi date neki savet dali ima neka preventiva vezana za to i kako da postupam prilikom i posle telenja junice. verujte mi ovo je dosta cesta pojava i o tome mi stocari bas imamo oskudno znanje o uzrocima, kako se leci,i daljim posledicama po to grlo, mada mi je ekstra dobro grlo i to me bas mnogo zabrinjava sta ce se dessiti. Veoma sam zahvalan onome ko me o ovom problemu nesto nauci.
Poslednja izmena: 20 apr 2012 18:23 od ševo.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Izbacivanje ploda 11 mar 2012 18:59 #1862

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
To sto sad vidis je najverovatnije prolapsus vagine. To znaci da je deo zida vagine ispao van.
Ispadanje vagine se najcesce desava u visokom graviditetu, znaci sto blize teljenju, to se cesce desava.
Ova pojava je cesca kod krava koje su se nekoliko puta telile. Sto teze teljenje, to je veca verovatnoca da ce nesto ispasi napolje.
Postoji jedna prosta preventiva, a pomaze i kad se vec desi. Treba leziste krave podici, tako da joj zadnji kraj bude za nijansu visi od nivoa gde joj je glava. Obicno je uradjeno da pad ide ka pozadi, ladi lakseg izdjubravanja, a upravo to dovodi do prolapsusa, jer citava materica i tele u njoj pritiskaju u nazad usled gravitacije.
Nakon teljenja postoji i druga situacija, a to je da moze ispasti deo materice, ili citava materica da se izvrne kao rukavica i ispadne van (prolapsus materice).
Ako je to sto vidis u sasvim blagom obliku, odnosno, ako vidis da se taj deo vagine vidi kao obican mali nabor, stvar za sada nije ozbiljna i ne znaci da ce se uvek nakon teljenja javiti problem.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Medzid

Odg: Izbacivanje ploda 12 mar 2012 22:00 #1867

  • znatizeljan
  • znatizeljan's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 156
  • Primljeno zahvalnica: 20
  • Karma: 4
U potpunosti se slazem sa predhodnim komentarom.Za sada je najbolji nacin da podignes zadnji deo krave , kao sto ti je kolega opisao, da se ne ponavljam.Inace u mojoj praksi, to ne mora da znaci da ce krava posle telenja izbaciti matericu ,dosta puta sam imao slucajeva da se to sve normalno zavrsi, mada uvek postoji rizik!Imam krave kojima se to dogadja redovno tokom svakog graviditeta, i na kraju se sve normalno zavrsi.Budi optimista!!!!!!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Medzid

Odg: Izbacivanje ploda 12 mar 2012 23:27 #1870

  • dr.dzek
  • dr.dzek's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 93
  • Primljeno zahvalnica: 11
  • Karma: 1
Bitno je da ne prolabira u prvoj polovini graviditeta, ako krene da se pojavljuje zid vagine velicine pesnice mesec dana pred teljenje to nije relevantan znak da se govece izbaci iz dalje reprodukcije. Poslusaj savet kosog lezista, pa nam javljaj sta se desva... POZDRAV!!!
Poslednja izmena: 13 mar 2012 14:29 od dr.dzek.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Medzid

Odg: Izbacivanje ploda 13 mar 2012 10:53 #1874

  • Medzid
  • Medzid's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 63
  • Karma: 2
Puno se zahvaljujem Hardvet na veoma jasnom objašnjenju,zatim takodje hvala znatiželjnom i dr.džeku. Odmah sam uradio po uputstvu podigao zadnji deo /nabacao sam prostirku u zadnjem delu/ tako da je zadnji deo visočiji od prednjeg prilikom ležanja inače je kod mene mislim malo više nego sto treba napravljen pad zbog izdjubrivanja posebno mokraće jer mi je dosta milo kad leže na suvom.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Izbacivanje ploda 13 mar 2012 15:20 #1875

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Nema na cemu...
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Medzid

Oglasi za posao

veterina.info fan box