Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Ponovo FUS ???

Ponovo FUS ??? 07 dec 2012 16:48 #3257

  • Sara
  • Sara's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 10
  • Karma: 0
[attachment:1]010820101959.jpg[/attachment]
Moj macak ima cetiri godine, pre pet meseci je prvi put dobio FUS, radjena je kateterizacija i dobijao je antibiotike. Tada sam pocela da mu dajem hranu Royal Canin Urinary S/O LP 34, Uvin caj, C vitamin, kapsule Rovatinex, ali ipak posle pet meseci sada opet ima isti problem, prosao je opet sve isto kod veterinara, pa se pitam da li da nastavim sa ovom hranom, ili da trazim Hills ili neku drugu. Macak nije sterilisan i receno mi je da se sterilizacijom ne bi resio ovaj problem. Koliko dugo uopste moze sa ovakvim stanjem da zivi ?

Hvala unapred i pozdrav iz Panceva !
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Ponovo FUS ??? 07 dec 2012 20:37 #3268

  • drDzon Smit
  • drDzon Smit's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 158
  • Primljeno zahvalnica: 27
  • Karma: 5
Moze da zivi normalan zivot.Kao i svaka normalna macka.Bitno je da se infekcija besike,koja gotovo uvek prati F.U.S adekvatno eliminise. To podrazumeva uzimanje urina za urinokulturu pre antibiotske terapije, nakon zavrsenog lecenja i obavezne kontrole urina na mesec dana prva tri meseca a kasnije ukoliko sve ide kako treba kontole urina raditi na tri meseca. Vrlo je bitno i da se podstakne diureza kod macora(da cesto mokri). Mada napomena antibiotska terapija ne sme da traje kratko (3 ,5 ,7 dana), vec se najbolji rezultat postize tronedeljnom terapijom.
Dakle :
Otkloniti pratecu infekciju
podstaknuti frekventnije mokrenje
otkloniti predisponirajuce faktore

I jedan moj savet, koji se meni odlicno pokazao u praksi je postavljanje vise posuda za nuzdu ukoliko macor zivi u stanu(2-3 posude) , to ce ga naterati da cesce ide da "obelezava" teritoriju.
Poslednja izmena: 07 dec 2012 20:52 od drDzon Smit.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Ponovo FUS ??? 07 dec 2012 22:16 #3276

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Standardni nalaz biograma( urinokultura) je eserihija, koja urin prebojava u trula-visnja boju.
O Fus-u je vec pisano na forumu. Hronicno je, cesto( najcesce) recidivirajuce. Medicinirana hrana( Urinary) zato i postoji, ali se cesto desava da se ljudi zale na takve vrste hrane, jer nemaju efekta kakvog bi trebale da imaju. Za cenu koliko kostaju, ocekivano bi bilo da imaju efekta, a ne da budu samo marketing.
Vise "macijih VC-a" je odlicno resenje i naravno, ima efekta u teranju na cesce mokrenje.
Ima deo etiologije koji se ne moze eliminisati niti izbegnuti, a to je genetska predispozicija ka tom oboljenju.
Dugorajne terapije antibioticima nose "opasnost" od divljanja gljivica, ali su antibiotici svakako neophodni u duzem periodu.
Kastracija ne doprinosi izlecenju, niti sprecava pojavu takvog stanja.
veterina.info ***prvi i najveci***
Poslednja izmena: 07 dec 2012 22:17 od Hardvet.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Ponovo FUS ??? 09 dec 2012 16:26 #3302

  • Sara
  • Sara's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 10
  • Karma: 0
Puno hvala na odgovoru i savetu !
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Oglasi za posao

veterina.info fan box