Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Oticanje ekstremiteta!!!

Oticanje ekstremiteta!!! 14 apr 2011 19:09 #929

  • Stevo-vet.
  • Stevo-vet.'s Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 70
  • Primljeno zahvalnica: 1
  • Karma: 1
Kolege,imam engleskog buldoga,zenka,stara oko dve godine,nije se parila do sad,u dobrom je kondicijonom stanju,zadnja leva noga je potpuno otecena i veoma bolna,a prednja leva je pocela da otice!Pas je stalno izolovan u boksu,tako da je mogucnost povrede ili udaraca iskljucena!Ima temperaturu,ali nisam uspeo da poslusam srce jer je jako agresivna a vlasnik nije bio kuci da mi pomogne,sutra ce biti vise informacija!
Preedlozi,misljenja,da li je neko imao sucaj???....Hvala
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Oticanje ekstremiteta!!! 15 apr 2011 00:33 #933

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Da je otok lociran na samo jednom ekstremitetu,kao potencijalne dijagnoze bih razmatrao promene na krvnom sudu, tipa tromboza, divertikulum, stenoza. Eventualno traumatski inzult, mada je ovde sve to iskljuceno...U obzir bi svakako dolazila i patologija nerava, mehanicka povreda nerva, upala ili promena degenerativne prirode.
Posto je promenama obuhvacen vise od jednog ekstremiteta, ostaje verovatna mogucnost da je primarni uzrok patologija srca ili bubrega.
Svakako je indikovana laboratorija( krv i urin) kao i rendgen ili UZ srca i abdomena, da bi se diferencijalno razdvojilo sta je problem.
Vlasnik verovatno nema pojma da li pas ima poliuriju,oliguriju ili anuriju, sto bi sve navelo da se dijagnoza usmeri na bubreznu insuficijenciju uzrokovanu verovatno patogenim m.o. Eventualne grizlice na sluzokozi usta, pogotovo uz miris mokrace u izdahnutom vazduhu, cak praceno nervnim simptomima bi potvrdilo takvu dijagnozu.
Ako bi u pitanju bila dekompenzovana srcana mana, zivotinja bi bila afebrilna.Ako se voda usled srcane slabosti nakuplja i u plucima, opet to primarno nije febrilno stanje.
Ja sam imao po simptomima slican slucaj, ali uzrokovan davanjem Movalisa iz humane medicine( meloksikam). Vlasnik je davao na svoju ruku, pa je ovo bio nezeljeni efekat tog leka.
Trebalo bi uraditi laboratoriju bar, tesko je na slepo ako nema nekih od ovih gorepobrojanih patognomonicnih simptoma.Svakako proveri da li postoji ascit, jer bi nepostojanjem ascita i regularnim nalazima iz laboratorije iskljucio jetru i hipoalbuminemiju kao moguci uzrok.
Izvinjavam se na duzem postu i zelim ti uspeh koji ces podeliti sa nama na forumu.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Gildor

Odg: Oticanje ekstremiteta!!! 16 apr 2011 17:26 #951

  • Stevo-vet.
  • Stevo-vet.'s Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 70
  • Primljeno zahvalnica: 1
  • Karma: 1
Hvala kolega na odgovoru,pomogli ste mi oko nedoumica!Pregledao sam je,nema temperaturu,verovatno su antibiotici pomogli,cak je malo i ispod normale,nervne funkcije su uredu,sa uriniranjem je sve u redu,urinirala je i tokom pregleda,sve ok,ascites nema,ali kada sam poslusao srce...Hidrotoraks je izrazen!Poslije terapije sa kortikosteroidima,stanje se malo poboljsalo.Ja nazalost nemam druga dijagnosticka sredstava da potvrdim dijagnozu,a ni lekove da je lecim!Ali mislim da je u pitanju slabost srca,tacnije da su srcani zalisci u pitanju koji su doveli do slabosti,jer cujem taj specifican sum kod sistole,skolski primer!
Izvinjavam se ako sam previse sazeto napisao,mislim da ce kolege razumeti!
Hvala!
Poslednja izmena: 16 apr 2011 17:33 od Stevo-vet..
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box