Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Dekontaminacija posle Parvoviroze

Dekontaminacija posle Parvoviroze 02 okt 2012 19:36 #2815

  • Flydog
  • Flydog's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 1
  • Karma: 0
Pozdrav svima! Evo mog problema - nedavno smo imali na pricuvavanje od prijatelja nekoliko stenaca, koji su na nesrecu dobili parvovirozu. Prosli smo niz ceo taj proces izolacije, terapija i sl. neki su se oporavili neki ne,ali glavno je da su sada cela kuca, dvoriste i boksovi kontaminirani parvovirusom. Ja imam dva odrasla psa koji su redovno vakcinisani i nisu imali problema ali imam planirano parenje za sledecu godinu, sto bi znacilo da bi trebalo da imamo leglo negde pocetkom maja. Podatci na netu nisu mi dovoljno jasni pa molim ako bi neko imao vremena da mi nesto podetaljnije objasni.
1. Parvovirus je jako otporan i svugde je prisutan - ok, ali koliko ekstremno je ekstremno? Zima ga ne ubija, ali koja temperatura ga ubija? Na primer dali se moze ubiti virus pranjem odece ili vaznije krpe i prostirke za pse temperaturom od 60C? ili 90C? Znaci nigde na netu nemogu da nadjem tacno koja temperatura ga ubija.
2.Parvovirus od dezinficijensa u domacinstvu moze ubiti samo varikina, ili trifektent, odnosno ako se ne lazem to bi bio Virkon/Ekocid. Ja za dezinfekciju dvorista i boksova obicno koristim Izosan i kako mogu da vidim i ovde je aktivna komponenta hlor kao i kod varikine, tako da bi trebalo da je Izosan isto tako efikasan kao i varikina - dali sam tu u pravu? Dalje dali je dovoljna jednokratna ili je potrebna visekratna dezinfekcija?
3. Sprema podatke na netu, parvovirus je aktivno infektivan napolju do 7 meseci (5 ako je mesto izlozeno na suncu)a u odredjenim uslovima moze ostati infektivan i godinama, ali u unutrasnosti (u sobi) je aktivno infektivan 1 mesec ??? Opet, tacno ili ne? Detaljnije?
Sve ovo se odnosi svakako za mlade pse koji su prosli vakcinaciju, ali sta je sa eventualnim leglom? Znaci tu ne bi bilo efektivne zastite do nekih 8 nedelja starosti.
Ja zasada dezinficiram sobe boksove i dvoriste brisanjem i polivanjem sa rastvorom varikine ili izosana (dok ne nadjem virkon) svakih 2-3 dana i planiram da to radim najmanje jedan mesec, skoro sve krpe, i prostirke koje su se koristile su bacene, ostalo oprano na 90C, tepisoni oprani i poprskani izosanom. Kuja bi bila vakcinisana pre teranja, e dali bi sve ovo pruzilo dovoljnu zastitu za buduce leglo ili bi najbolje bilo da odustanem od njega? Hvala unapred na odgovorima!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Dekontaminacija posle Parvoviroze 03 okt 2012 07:18 #2816

  • labovet81
  • labovet81's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Gold Boarder
  • Poruka: 222
  • Primljeno zahvalnica: 25
  • Karma: 4
Virus je vrlo stabilan u spoljašnjoj sredini, može da izdrži razne promene ph sredine i visoke temperature. Otporan je na dosta dezificijenasa i može preživeti 3 do 6 meseci u sredini gde je boravila bolesna životinja.

NAjbolje da potražiš dezificijens koji deluje na većinu virusa, Oxyvet npr, natrijum hidroksid...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Flydog

Odg: Dekontaminacija posle Parvoviroze 06 mar 2013 10:19 #4233

ja sam imala isti slucaj Parva sve sam dezinfikovala danima mesecima i jedva sam se usudila sad nabaviti psa.Kontaktirala sam preko drustvene mreze dosta veterinara cak i fakultete svi oni su imali slican odgovor nazalost postojan i jak virus koga hladnoca konzervira a ni visoka tem.mu ne smeta.Varakina je i njihova preporuka sto sam naravno i ucinila.
Mislim da je mala sansa da zenka i stenici koje planiras obole ako je zenka ranije redovno vakcinisana petovalentnom vakcinom a kad ostane skotna takodjer je treba vakcinisati vakcinom koja se daje skotnim zenkama koja stiti nju a kasnije i stenad od parvovirusa.
To ti je moj savet ali obavezno se konsultuj sa veterinarom!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Dekontaminacija posle Parvoviroze 16 mar 2013 10:46 #4262

  • Palvet
  • Palvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 130
  • Primljeno zahvalnica: 5
  • Karma: 15
Možeš izvršiti dekontaminaciju prostora gde su boravili zaraženi štenci varikinom, a za svaki slučaj uzeti štene koje je vakcinisano i revakcinisano.
Uzgred, mnogi, savesni, odgajivači (naročito oni koji svoje štence izvoze u inostranstvo) ne puštaju svoje štene iz odgajivačnice pre revakcine.
veterinar
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Dekontaminacija posle Parvoviroze 16 mar 2013 14:23 #4268

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Samo sto te savesne ja jos u zivotu ne videh :)
Salim se, ali malo je ozbiljnih zaista. Sve to hoce da prodje sto jeftinije. Znas i sam jako dobro sta i kako rade i da nikome ne treba verovati na rec. Sami bodu, ako i ubodu i tu jednu polivalentnu koju su stenci kao primili.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Dekontaminacija posle Parvoviroze 18 mar 2013 09:23 #4279

  • Palvet
  • Palvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 130
  • Primljeno zahvalnica: 5
  • Karma: 15
Hardvet wrote:
Samo sto te savesne ja jos u zivotu ne videh :)
Salim se, ali malo je ozbiljnih zaista. Sve to hoce da prodje sto jeftinije. Znas i sam jako dobro sta i kako rade i da nikome ne treba verovati na rec. Sami bodu, ako i ubodu i tu jednu polivalentnu koju su stenci kao primili.
Savesni odgajivač (ima ih dosta) dokumentovaće ,prilikom predaje psa, potvrdama sa pečatom veterinara vakcinacije psa.
veterinar
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Oglasi za posao

veterina.info fan box