oglasi-se

Dogadjaji

Nema događaja

Rekli su o životinjama...

Sve dok ljudi budu ubijali životinje, ubijat će i jedni druge. Uistinu, onaj koji seje sjeme smrti i boli ne može požnjeti sreću i ljubav. Ako tvrdite da ste po prirodi stvari određeni za mesnu vrstu ishrane, onda prvo osobno ubijte ono što želite jesti. Međutim, učinite to vlastitim rukama, bez pomoći mesarske sekire, noža ili bilo kakvog oružja. Zar da čovek moga uma jede leševe?
Pitagora (580. do 500. pr.n.e., grčki filozof i matematičar)
 

Vet Twitter

 1. Problemi vezani za sam pašnjak, vrstu travnjaka

 

Da bi se uspešno obavljao pašni tov junadi, potrebno je raspolagati podacima o produkciji mase na pašnjaku u tovnom periodu maj-septembar (u toku vegetacionog perioda). Da bi se to postiglo, potrebno je prikupiti sledeće podatke:

  • prinos zelene mase u pojedinim mesecima,
  • prinos suve materije - sve obračunato na 1 ha,
  • procenat suve materije (SM) u travi u svakom mesecu,
  • posle svakog pregona utvrditi ostatak paše (količina zelene, SM i u % od početne mase),
  • dnevne temperature (oC),
  • količina taloga (mm) i
  • dnevni prirast životinja u svakom pojedinačnom mesecu.

Ako je na osnovu upoređenja, uzeta različitost pašnjaka (prirodni meliorisan i nemeliorisan, veštački-sa ranom setvom trave), onda je bezuslovan zahtev da životinje u tovu moraju biti ujednačene u svakom pogledu, na svakom od ovih pašnjaka, na osnovu rase, starosti, težine  i  dr.   Jedan   od   najvažnijih   uslova   pri   tome   je ujednačenost jačine opterećenja svakog ispitivanog pašnjaka (broj uslovnih grla na 1 ha).

Najvažnije je, pri tom, urediti pregonski pašnjak - recimo, veličinu pregona 1 ha, broj uslovnih grla na ha 10-15, dana paše pregona 10, dana odmaranja pregona, kada se primenjuju agrotehničke mere, 30-40, time bi se došlo do podatka o ritmu iskorištavanja ravnih pašnjaka u brdsko-planinskim uslovima kao i broj ciklusa ispaše mogućih na tom području (broj vraćanja na iste pregone posle odmaranja u toku vegetacione sezone). U ovakvom okviru moguće je upoređivati i različite efekte agrotehničkih mera na novim tipovima pašnjaka - travnjaka.

 

2. Problemi vezani za životinje

Ispitivanje tovnih sposobnosti pojedinih rasa je interesantan i za nas važan problem. Posebno su važni starost i težina životinja u momentu izgona na pašnjake.

 

3. Problemi vezani za ishranu

Interesantan je problem dužine pripremnog prelaznog perioda po dolasku životinja na pašnjak: do koje težine prihranjivati koncentratom, koje količine davati i priroda koncentrata. Sve ovo vezano je za različita doba vegetacionog perioda, jer će životinje kontinuirano pristizati na pašnjak.

Intenzitet tova: prihranjivanje ili ne, tokom celog perioda pašnog tova i uticaj takvog načina na priraste u periodu zimske-stajske ishrane, dužine tova i kvalitet mesa. Ovo je naročito važno za junad koja dolaze na pašnjak pri kraju vegetacije, te će se u prvoj fazi toviti u staji, pri čemu treba ispitati uticaj intenziteta tova u staji na kasnije ponašanje i prirast životinja u pašnom periodu. Na osnovu toga odrediti optimalne    dnevne    priraste    u    stajskom    periodu    za maksimalno korišćenje paše u sledećem periodu. Time se daju osnove za ispitivanje uticaja ova dva perioda na ukupnu dužinu tova. U uslovima pašnog područja potrebno je ispitati momenat prelaza na završnu fazu tova - da li je to kada se dostigne težina 300, 350 kg i uticaj na dužinu tova i kvalitet mesa - trupa.

Sve ovo su pitanja koja bi trebalo rešiti, za početak, vršeći određenu selekciju i ići postupno.

Pre svega, prethodno se moraju urediti pregoni, jer se bez toga ne može odrediti ritam iskorišćavanja pašnih površina, prinosi i vreme rotacije pregona, ponašanje travnjaka, kao i sistem fertilizacije - đubrenja i koeficijent iskorištavanja travnjaka (količina nepašene trave). Ranije je rečeno da je veoma značajno odrediti do koje će se težine junad toviti - 450, 500-600 kg. Što je veća konačna težina, duži su periodi ekstenzivne ishrane, a time i potpunije iskorišćavanje kapacieta travnjaka.

 

Vidi još: Pašni tov junadi

 

Literatura: Mr Milun D Petrović, Dr Milan M Petrović, Dr Vladimir S Kurćubić - GOVEDARSTVO  TEHNOLOGIJA PROIZVODNJE, Čačak, 2006.

Poslednje na forumu

  • No posts to display.

Oglasi za posao

veterina.info fan box