Rekli su o životinjama...
Prijavi se
Ko je online
146 gostiju i nema prijavljenih članova
Koprofagija ili jedenje izmeta se prilično često zapaža kod mladih konja, naročito u uzrastu od par meseci. Misli se čak da je to prirodan korak u razvoju ždrebeta, koji ima za cilj uspostavljanje normalne bakterijske flore u crevima, koja treba da omogući prelaz sa majčinog mleka na kabastu hranu. Ždrebad pri tom obično jede svež izmet svojih majki, čime se bar umanjuje opasnost od infekcije parazitima, pošto jaja nematoda zahtevaju izvesno vreme za inkubaciju u samom izmetu, da bi postala infektivna.
Odrasli konji, za razliku od ždrebadi, normalno ne jedu izmet; niti jedu hranu, travu na pašnjaku ili prostirku zagađenu izmetom. Ako ima izmeta na mestima gde obično pasu, konji će po pravilu prekinuti ispašu na tom mestu. Kod odraslih konja se koprofagija može javiti u slučaju ishrane bogate zrnastim koncentrovanim hranivima i deficita proteina, pri čemu obično spontano prestaje sa korekcijom obroka: smanjenjem koncentrovanog dela u korist kabastog, kao i dodavanjem proteina. Odrasli konji ponekad jedu izmet iz dosade, ili zbog nagle promene režima držanja, na primer prestanka rada. Kod nekih konja to postaje navika koja se više ne može dovesti u vezu sa poremećajima u ishrani. U takvim slučajevima se povećava rizik od permanentnog kruženja crevnih parazita, koji itekako mogu da ugroze zdravlje konja.
Odvikavanje od ove mane se, kao u prethodnim slučajevima, prvenstveno bazira na uklanjanju ili ublažavanju faktora koji su doveli do takvog poroka. To uključuje povećanje životnog prostora i veću slobodu kretanja, dozvoljavanje slobodnog pristupa čistom senu ili zelenoj kabastoj hrani i soli, hranjenje po regularnom rasporedu, obezbeđivanje dovoljno proteina u ishrani, kao i kontrolu i lečenje invazija parazita.
Literatura: Prof. dr Dragiša Trailović, Prof. dr Tihomir Petrujkić, Prof. dr Marijana Vučinić, Asist. mr Ružica Trailović, Dr Zoran Katrinka, SAVREMENI TRENDOVI U UZGOJU I ZDRAVSTVENOJ ZAŠTITI KONJA