oglasi-se

Dogadjaji

Nema događaja

Rekli su o životinjama...

"Životinje nikad ne vode rat, nikad ne ubijaju iz kaprica, niti gomilaju dobra koja im nisu neposredno neophodna; uvreda je, dakle, u odnosu na životinje, reći da se ološ ljudskog roda ponaša kao one... Naprotiv, to je pad daleko ispod životinjskog nivoa."
Mihailo Marković
 

Vet Twitter

dioksinNačelnica veterinarske inspekcije, Sanja Čelebićanin kaže da je u toku analiza kojom bi se utvrdilo da li je "nešto promaklo mimo kontrole", iako nije bilo uvoza jaja, živinskog mesa i stočne hrane iz Nemačke.

"Srbija iz Nemačke nije uvozila živinsko meso, jaja, ni smešu stočne hrane, proizvode zatrovane dioksinom, jedinjenjem opasnim po zdravlje, ali su u našoj zemlji u toku opsežne analize, kako bi se utvrdilo da li je nešto promaklo mimo kontrole", rekla je agenciji Tanjug načelnica Veterinarske inspekcije Ministarstva poljoprivrede Sanja Čelebićanin.

Čelebićaninova je istakla da se u zavisnosti od rezultata, među mogućim merama zaštite može naći i odluka o zabrani uvoza iz Nemačke, dodajući da će iz Evropske komisije našim nadležnim organima danas biti dostupni detaljniji podaci o čitavom slučaju zatrovane hrane u Nemačkoj.

Ona je podsetila da pri uvozu, na granici, svaka pošiljka podleže veterinarsko-sanitranoj kontroli i detaljnim analizama, u skladu sa standardima EU.

"Uzima se uzorak i šalje na laboratorijsko ispitivanje i tek kada se dobiju rezultati, dozvoljeno je puštanje u promet i upotreba takve pošiljke", rekla je Čelebićaninova, dodajući da je dozvolama predviđeno testiranje na dioskin i na polihlorovani bifenil.

Načelnica Veterinarske inspekcije podsetila je da Srbija hranu testira na dioksin već desetak godina, od kada je u zemljama Beneluksa izbio skandal pošto je to kancerogeno jedinjenje otkriveno u jednom osvežavajućem piću.

Nemačka ministarka poljoprivrede Ilse Ajgner obećala je da će primeniti stroge zakonske mere protiv osoba koje su odgovorne za skandal u vezi sa mesom kontaminiranim dioksinom.

Portparol nemačkog Ministarstva poljoprivrede ranije je rekao da kontaminirano pileće meso nije dospelo na tržište i da njegovo konzumiranje kratkoročno ne bi bilo štetno, jer je nivo kontaminacije nizak.

Nemački istražitelji pronašli su prekomernu koncentraciju dioksina u jajima i pilećem mesu, koja je dva puta veća od dozvoljene.

Vlasti su obustavile prodaju živinskog i svinjskog mesa i jaja sa preko 4.000 farmi, pošto je otkriveno da je hrana koja je davana životinjama kontaminirana, a nekoliko zemalja zabranilo je uvoz nemačkih poljoprivrednih proizvoda.

Dioksini su zagađivači koji najčešće nastaju kao rezultat industrijskog sagorevanja i izlaganje tim supstancama u visokoj koncentraciji povezano je sa povećanim rizikom od kancera.

Izvor{jcomments on}

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box