Nakon porođaja neke kuje imaju smanjenu produkciju mleka (hipogalakcija) ili potpun nedostatak lučenja mleka (agalakcija) usled čega najviše stradaju štenci koji sisaju i kojima je potrebna energija u prvim danima života.
Vesti
Kako pravilna ishrana ljubimaca utiče na sjaj njihovog krzna?
Najčešće bolesti kod konja i kako ih prepoznati i reagovati na vreme
Kako se životinje nose sa refleksijama i sopstvenim odrazima?
Personalizacija opreme za kućne ljubimce uz pomoć DTF štampe
Kako izabrati pravi kavez za psa: Vodič za odgovorne vlasnike
Saveti za izbor igračaka koje pozitivno utiču na ponašanje vašeg ljubimca
Kako da prilagodite svoj dom kućnom ljubimcu?
Šta svaki odgovoran vlasnik kućnog ljubimca mora da zna?
Zašto je bitna mentalna stimulacija za pse?
Rekli su o životinjama...
Prijavi se
Ko je online
205 gostiju i nema prijavljenih članova
Indukcija estrusa u kuje sprovodi se u slučajevima kada se kuja nalazi u periodu anestrusa, zatim ako kuja ne pokazuje znakove estrusa ili su znaci estrusa slabo izraženi, kada želimo da budemo sigurni da će do ovulacije doći 11. dana od početka proestrusa i dr.
Ukoliko vlasnici ne primete na vreme neželjeno parenje, postoji mogućnost izazivanja kasnog abortusa prirodnim prostaglandinima (PGF2alfa), sintetskim preparatima prostaglandina (Cloprostenol), antagonistima progesterona (Mifepriston) i antiprolaktinskim preparatima (Bromcripton i Cabergolin). Davanje prostaglandinskih preparata može da ima određene neželjene efekte koji u nekim slučajevima mogu ugroziti život kuje.
Prirodni prostaglandin(PGF2alfa): daje su u dozi od 0.1µg/kg telesne mase supkutano ili intramuskularno 1 do 2 puta počev od 30.dana gravidnosti, a u dozi od 0.2µg daje se počev od 33. do 55. dana gravidnosti u cilju izazivanja abortusa.
Cloprostenol i drugi sintetski preparati prostaglandina daju se počev od 25. dana od parenja ,supkutano 3 puta dnevno / 7 dana, a doza iznosi 10 do 20µg.
Mifepriston je antagonist progesterona i daje se u drugoj polovini graviditeta, intramuskularno u dozi od 5 do 10mg/kg t.m.
Bromcripton se daje peroralno 2 puta na dan u toku 4 dana u dozi od 20 do 30mg/kg, a Cabergolin peroralno jedanput dnevno u toku 5 dana u dozi od 5 do 15 mg/kg t.m. Oba preparata izazivaju abortus od 42.dana parenja.
Osnovni cilj kontracepcije kod kuja je supresija i odlaganje estrusa čime se sprečava parenje kuja, a samim tim i nastanak graviditeta. Kao kontracepcivna sredstva koriste se prirodni ili sintetski steroidni hormoni (progestini i androgeni) koji nažalost mogu imati neželjena dejstva naročito ako se često koriste. Za kontracepciju u kuja najčešće se koriste progestini (Medroxyprogesteron acetat, Megestrol acetat ,Proligeston) i Miboleron (sintetički derivat androgena). Neželjena dejstva sintetskih gestagena su cistična hiperplazija sluzokože materice koja može dovesti do gnojne upale materice, tumori mlečne žlezde, a zabeležena je i pojava šećerne bolesti, disfunkcija nadbubrežne žlezde i ispadanje dlake kod kuja koje su bile često tretirane progestinima. Prednost progestina u odnosu na ostala kontraceptivna sredstva je što oni ne utiču na buduće cikluse i uspešnost oplodnje.
Krvarenja iz materice kuja uglavnom se javljaju u drugoj polovini graviditeta s tim što se mogu javiti i ranije. Krvarenja su u većini slučajeva bezazlena i kratkotrajna pa vlasnici često i ne primete da kuja krvari.