Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: poslovanje

Odg: poslovanje 13 feb 2011 08:34 #434

  • znatizeljan
  • znatizeljan's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 156
  • Primljeno zahvalnica: 20
  • Karma: 4
Nazalost i kod mene je slicna slika kao predhodno opisana.
Lekova mozes kupiti na kilogram , u pojedinim delovima zemlje.Inace propisi ne dozvoljavalju da se lekovi u flasicama prodaju u vet.apotekama, ali inspekcija zakazuje ili gleda kroz prste.
Ima i ZOO-shopova koji prodaju lekove.Ima i veledrogerija u kojima vlasnici pogotovu svinjarskih farmi sami kupuju lekove, i normalno sami i apliciraju.
Kod nas je donesen zakon o maticnom veterinaru , ali za sada samo na papiru.U teku je donosenje zakona da svi registrirani veterinarski subjekti (ambulante i klinike)mogu da izdaju zdravstvena uverenja , tzv,pasose.Ako budemo jedinstveni, usta sumnjam, i ne dajemo uverenja ako mi nismo lecili njihovu stoku, ili ne ulazimo u objekte nego oni to sami rade, mislim da ce se dosta toga srediti.
Pokusavam da nadjemo po ovom pitanju zajednicki jezik sa kolegama koji imaju drustva na mom regionu , ali videcu sta ce biti na kraju.Plasi me da na kraju novac ne preovlada i da pocnemo davati uverenja i bez da mi odrzavamo farmu/ili pojedinacno stoku.
U svakom slucaju, nasa struka je pala na dosta niske grane, malo nas ko ceni kao nekada.Ako se mi sami zajednicki ne izborimo za svoje mesto pod suncem-neznam ko bi nam drugi mogao pomoci!Kolege,imamo dosta zajednickih stvari koje nas okupiraju, dajte razgovarajte o tome ( pogotovu ako ste na istom terenu) , nadjite resenja, , imajte poverenja jedni u druge, utvrdjivanje minimalne cene lecenja ( ne ici ispod njih),bice bolje za sve nas.
Poslednja izmena: 13 feb 2011 08:35 od znatizeljan.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: poslovanje 13 feb 2011 08:52 #435

  • labovet81
  • labovet81's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Gold Boarder
  • Poruka: 222
  • Primljeno zahvalnica: 25
  • Karma: 4
Kod mene na terenu takodje postoji ovakva situacija, seljaci sami lece stoku, a veterinari koji rade u veledrogerijama daju dijagnozu bolesti preko telefona i prodaju im lekove, govore im koliko cega treba dati... Da ne pricam o radu na crno, stoku lece ljudi koji nemaju osnovnu skolu, a nesto su kao naucili dok su pomagali veterinarima . Inspektori sve to znaju, ali nema reakcije. Ne secam se ni jednog slucaja da je neko kaznjen zbog rada na crno.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: poslovanje 13 feb 2011 11:01 #446

  • Gildor
  • Gildor's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 34
  • Primljeno zahvalnica: 2
  • Karma: 2
Kod mene na terenu tovljači naruče lepo u veleprodaji lekove, sitijem im stižu na kućnu adresu, i po cenama povoljnijim nego što ih ja dobijam.
Seme za VO krava veterinari koji rade na crno uzimaju tako što prilikom punjenja sačekaju kombi pored puta, napune kontejnere, uzmu seme i onda osemenjavaju za mizeriju. Mene jedino, za sada, spašava što opština vlasniku refundira deo troškova VO uz potvrdu o osemenjavanju. Ali i tu ima problem, "crnci" odu u knjižaru, kupe običan blok priznanica, pišu po terenu, a u opštini, da ne bi oštetili seljaka, to priznaju....
Za uverenja se ne treba sekirati, jer postoji lepo deo gde VLASNIK potpisuje da nije lečena životinja, a mi na osnovu evidencije o lečenju životinja tvrdimo da je mi nismo lečili. Možda je on zvao drugog veterinara, ali to nas nije briga, jer smo u toj situaciji čisti.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: poslovanje 13 feb 2011 11:46 #447

  • Geri
  • Geri's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 47
  • Primljeno zahvalnica: 3
  • Karma: 2
Lud zbunjenog :(
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: poslovanje 13 feb 2011 23:16 #459

  • Kurkela
  • Kurkela's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 9
  • Karma: 0
Sve bih, bilo bolje, da proizvodjaci imaju malo
vise zarade. Ovako svi gledaju da ustede.
Dok lecis placas, takse, obelezavanja, dolaske, cascavas,,,
I na kraju poklonis finalni proizvod, po bagatelnoj ceni,
proizvodjacu neostane nista.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: poslovanje 14 feb 2011 00:31 #460

  • Spensi
  • Spensi's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 28
  • Karma: 1
Svakako bi bilo bolje da proizvodjac zaradi vise, ali nije to bit ove teme.
Dok god proizvodjac ne nauci bit pojedinih karika u lancu zvanom proizvodnja, nece imati ni bolje zarade. Samo moze ici nazad i u vece gubitke.
To pokazuju i prethodni postovi ove teme (navedi tov junadi i higijenski uvjeti drzanja).
A sta se tice npr. ljecenja, rezultat je sljedeci. Proizvodjaci sami ljece, bez znanja sta ljece, kako i s cim ljece. Na kraju u dosta slucajeva kad se stanje pogorsa zove veterinara, koji je stavljen pred gotov cin. I ako nista nije u mogucnosti da napravi (jer je vec kasno), udri svu krivicu po njemu i njegovoj struci.
Suvremeno stocarstvo treba ici u kordiniranosti s suvremenim tehnologijama proizvodnje (higijene, ishrane, ljecenja i prevencije).U protivnom nema napretka.
Na zapadu svaki proizvodjac mora imati maticni broj uzgoja s tipom uzgoja, i u uzgoju mora redovno preovoditi ispunjavanje stalskih knjizica, obiljezavanje i registraciju svih zivotinja, nadlezni vet. mu mora ispunjavati sve knjige upotrebe ljekova (koji ljek, koliko ljeka, koliko dugo vremena i karencu). Mora imati u stali kopije svih recepta za ljekove, a na receptu maticni broj uzgoja i maticni broj vlasnika. Posebne knjige za vakcine, posebne za hormone, te za ostale ljekove. Ako sve to nema kod eventualnog upada inspekcije, lose mu se pise. A ako ne provodi ispunjavanje redovno knjige uzgoja, vet. insp. mu je nece potpisat, a ako mu nije potpisana nece dobiti nikakva dokument za prodaju.
Sve je pod kontrolom, zna se gdje su, ko je ispisao i ko je kupio ljekove. Gdje su troseni i u kojoj kolicini kroz koje vrijeme. Zna se gdje su zaklane zivotinje, kada i od koga potjecu. U mesnici kad kupujes komad mesa, mozes doci kroz dokument koji mora biti izlozen uz meso, do uzgoja, nadleznog veterinara, itd itd.
Vidis sve to na zapadu rade proizvodjaci i onda kad nasi proizvodjaci pisu o nekim iskustvima i napredcima stocarstva, uvjek se oslanjaju na suvremene uzgoje razvijenih drzava.
Znaci da ima racunice radit po struci.
Pozdrav.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box