oglasi-se

Dogadjaji

Nema događaja

Rekli su o životinjama...

"Ne razumijem zašto se ubija bizon, zašto se krote divlji konji, zašto je u dubini šume toliko ljudskog mirisa, zašto je pogled na zelene brijegove rastrgan žicama što govore. Gdje su guštici, nema ih više. Gdje je orao, otišao. Pravom življenju je kraj. Nastupa borba za opstanak"
Poglavica Seattle, Pismo indijanskog poglavice Seattlea
 

Vet Twitter

birman

Birmanska mačka je rasa domaće mačke poznata i kao sveta mačka iz Burme, koja ni po čemu nije slična burmanskoj mački, koja spada u red kratkodlakih mačaka. Birmanska mačka je čuvena po svojim plavim očima i po jednoj od najlepših legendi o nastanku rase.

 

Poreklo:

Iako ne postoji jasna evidencija porekla birmanske mačke jedna legenda govori da je ova rasa nastala u budističkom hramu u brdima Lugh u Indokini. Prema legendi sveštenik, koji je imao dugačku bradu zlatne boje, posvetio je život službi plavookoj boginji Tsun Kjan Kse. Zlatan kip boginje sa safirnim očima je čivalo 100 belih mačaka a jedna od njih, nazvana Sinh, se nije odvajala od sveštenika.  Jednog dana, dok je stajao na molitvi, u hram su upali razbojnici u ubili sveštenika. Na sveštenikovo telo je skočila mačka i pogledala statuu boginje. Istovremeno su joj oši postale plave a dlaka zlatno žuta. Jedino su šape koje su dodirivale telo sveštenika ostale bele. Isto dana su i sve ostale mačke u hramu poprimile istu boju. Videvši čudo drugi sveštenici su skupili hrabrost i oterali razbojnike. Pošto se duša ubijenog sveštenika preselila u telo mačke, nije mogla da ode u raj sve dok je mačka bila živa. Zato je prestala da uzima hranu i vodu i posle sedam dana je uginula. Zahvaljujući ovoj legendi birmanske mačke se smatraju čuvarima duša budističkih sveštenika.

Navodno je burmanski kralj iz zahvalnosti poklonio Francuskoj jedan par birmanskih mačaka koje su postavili temelj uzgajanja ove rase.

Druga, manje romantična verzija o poreklu birmanske mačke je da je ova rasa nastala u Francuskoj ukrštanjem sijamskih i dugodlakih crnih i belih mačaka. 

Za vreme Drugog svetskog rata birmanske mačke su gotovo istrebljene tako da je u Evropu na kraju rata ostalo samo dve mačke, Oflof i Ksenija. Sve mačke u posleratnoj Francuskoj su potomci ovog para. Obnovljena rasa je priznata u Velikoj Britaniji 1965. godine. Birmanska mačka je prvi put doneta u Evropu 1916. a FIFe ju je priznala 1926. Prvi put je uvezena u SAD 1959 a u Australiju 1967. CFA priznaje rasu 1967.

Ova mačka je korišćena za stvaranje novih rasa kao što je ragdol mačka u Kaliforniji.

 

Narav:

Birmanska mačka je veoma druželjubiva i slabo podnosi samoći pa se preporučuje sa se ove mačke gaje u paru. Lako se vezuje za svog gazdu i poput psa ga prati u stopu. Dobro se slaže sa ljudima i drugim životinjama. Uvek je spremna za igru i akciju. Potpuno je naviknuta na život u stanu. Sterilizovani mužjaci zahtevaju dosta pažnje dok sterilizovane ženke vole da su dominantne.

 

Izgled:

TELO: Srednje veličine, blago izduženo sa kratkim i jakim nogama i velikim okruglim šapama.

GLAVA: Trouglastog oblika, proporcionalna sa telom

OČI: Plave kao safir, ovalne.

UŠI: Male sa zaobljenim vrhovima, malo više nego što su široke u korenu. Blago su iskošene u odnosu na glavu.

REP: Srednje dužine, tanji u korenu i sa dosta dlake na kraju.

DLAKA: Spada u grupu mačaka poluduge dlake koja je svilenkasta sa malo poddlake. Na glavi je kratka a dužina ka zadnjem delu tela postepeno raste. Tokom zimskih meseci oko vrata se može uočiti griva.

BOJA: Birmanska mačka ima tamnije oznake (pointe) na isturenim delovima tela (lice, uši, potkolenice, genitalije i rep su tamniji od tela). Boja tela je slična boji ljuske jajeta, a na ledjima ide do zlatno bež. Čisto bele površine na grudima i stomaku smatraju se greškom. 

Dostiže težinu od 4,5-8 Kg.


 

Literatura:

http://sr.wikipedia.org/sr-el/Бирманска_мачка

http://www.birma-maca.com/upoznajte_rasu.html

http://www.zivotinjsko-carstvo.com/macke/birman.php

Bruce Fogle - Mačka priručnik za vlasnike

Clare Gibson & Maria Constantino - Mačke, sve o mačkama i mačijem svetu

Oglasi za posao

veterina.info fan box