grb 1Ministarstvu poljoprivrede zamereno što ranije nije pokrenulo proceduru za nabavku vakcina protiv bolesti „kvrgave kože”. Nadležni moraju da snose odgovornost

Uprava za veterinu nije pravovremeno reagovala u pokušaju sprečavanja širenja bolesti kvrgave kože goveda.
Zbog propusta u radu Uprave za veterinu, koja nije pravovremeno reagovala u pokušaju sprečavanja širenja bolesti kvrgave kože goveda, Vlada Srbije juče je smenila Miodraga Petrovića, direktora ove Uprave. Moglo bi se reći da je odluka doneta i pod pritiskom javnosti jer su se pojavila mišljenja da je boljom organizacijom stručnih službi šteta po domaće stočarstvo mogla da bude manja.

Delegacija Evropske unije u Beogradu saopštila je da je počela distribucija 50.000 doza iz EU banke vakcina kao pomoć nadležnima u Srbiji u suzbijanju stočne bolesti kvrgave kože. Kako je rečeno, oni pozdravljaju blagovremenu i efikasnu razmenu epidemioloških informacija iz Srbije i nastaviće da sarađuje sa srpskim partnerima na praćenju situacije na terenu. EU je spremna da pruži dodatnu pomoć Srbiji, kako kroz svoj mehanizam za vanredne situacije tako i kroz aktuelne i buduće projekte iz pretpristupnih fondova EU.Unija je početkom juna poslala stručan veterinarski tim za vanredne situacije koji se sastao sa nadležnima u Srbiji dajući tehničku i naučnu podršku i savete o dijagnostikovanju, upravljanju i praćenju epidemije kvrgave kože.Tanjug
Kako je za „Politiku” rekao Dragan Glamočić, savetnik premijera u radu nadležne službe Ministarstva poljoprivrede bilo je dosta propusta. Posebno im je zamereno što nisu blagovremeno ušli u proceduru nabavke vakcina protiv „nodularnog dermatitisa” i ranije informisali farmere i javnost o mogućnosti da se zaraza proširi na Srbiju. Prvi čovek Uprave za veterinu, međutim, juče nije želeo da komentariše za naš list ovakav potez Vlade Srbije.

– Nismo mogli da sprečimo pojavu virusa, to je istina. Farmeri i javnost su morali pravovremeno da budu obavešteni, da se urade dezinfekcije a ne da se to krije. Znali smo još prošle godine da nam preti opasnost jer se bolest javila u okolnim državama. Prvo u Bugarskoj a onda i u Makedoniji. Mogli smo ranije da započnemo proceduru za nabavku vakcine a ne toliko da čekamo – rekao je Glamočić, dodajući da je vlada u međuvremenu oformila Operativni tim i da se stručnjaci sada trude da nadoknade ono što je propušteno.

Doneta odluka o vakcinaciji svih 900.000 goveda u Srbiji. Do sada obolelo i odstranjeno 240 grla, a postoji sumnja da je još 180 zaraženo
Kako je rekao, u Srbiju je juče stiglo 50.000 doza vakcina protiv kvrgave bolesti goveda koje je Evropska komisija, prošle nedelje, odobrila našoj zemlji tako da vakcinacija, konačno, može da počne. Svakoga dana očekuje se još 400.000 novih doza za vakcinaciju životinja u ugroženom području. Do sada je kod nas obolelo i odstranjeno 240 grla, a postoji sumnja da je još 180 zaraženo. Prema proceni u Srbiji ima oko 900.000 goveda i sve životinje će biti vakcinisane.

– Bolest teško može da bude zaustavljena pa je doneta odluka da budu vakcinisana sva goveda u Srbiji. Znamo da će biti različitih mišljenja o tom potezu ali takva je procena struke – rekao je Glamočić. On ističe da je bolest pod kontrolom, ali da ne treba da živimo u zabludi da može da bude zaustavljena i da ćemo time što vakcinišemo stoku odmah rešiti sve probleme. Kako je objasnio, u nevakcinisanim stadima, ako se bolest pojavi, biće odstranjena sva grla čak i ako je samo jedna životinja zaražena. Tamo gde su vakcinisana, a ipak dođe do zaraze, biće odstranjene samo obolele životinje.

– Tokom narednih meseci predstoji nam borba protiv bolesti. Oni koji nisu adekvatno reagovali i na vreme informisali javnost odgovaraće za propuste – najavio je savetnik premijera.

Vlada Srbije proglasila je teritorije opština Bosilegrad i Bujanovac zaraženim područjima, a teritoriju Pčinjskog upravnog okruga za ugroženu teritoriju od te bolesti. Nodularni dermatitis, koji je ranije bio prisutan samo u Africi, virusno je oboljenje koje se ne prenosi na ljude. Ekonomske štete koje može da izazove ogromne su jer se zbog nemogućnosti lečenja životinja pribegava uništavanju grla a šteta se nadoknađuje farmerima iz državne kase. Za sada nema procena koliko će Srbiju koštati pojava ove zaraze. Izvoznike govedine i prerađevina od tog mesa, sa područja pogođenog virusom, već je koštala zabrane izvoza na gotovo sva okolna tržišta kao i u države Evropske unije

Autor: Ivana Albunović
Politika online

Prijavi se

Pretraži sajt

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box